reklama
Co nie sprzyja zajściu w ciążę

Co nie sprzyja zajściu w ciążę

Od dłuższego czasu staracie się z partnerem o dziecko, niestety bez efektów. Zadajesz sobie pytanie dlaczego nie mogę zajść w ciążę. Zwróciłaś się o pomoc do specjalisty. Ten, zleciwszy stosowne badania stwierdził, że ze zdrowotnego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, byście zostali rodzicami. Jesteście płodni, ale coś nie sprzyja zajściu w ciążę... Poznaj te czynniki i zobacz, co możesz zmienić, by zwiększyć wasze szanse na poczęcie dziecka.

  • Nieprawidłowa masa ciała. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga zaburzają cykl rozrodczy i tym samym zmniejszają szanse na zajście w ciążę. Pamiętaj, by nie odchudzać się radykalnie – to także nie sprzyja spełnieniu marzenia o dziecku.
  • Kiepska forma, siedzący tryb życia. Jeśli jesteś typem piecucha, czas to zmienić. Zadbaj o kondycję. Nie musisz jednak od razu biec na siłownię! Wystarczy, że zaczniesz od spacerów, pływania czy jazdy na rowerze. Aktywność fizyczna wspaniale wpływa na twój dobrostan, kondycję fizyczną i... psychiczną, Wspiera płodność.
  • Palenie papierosów. Jeśli palisz – rzuć to. Czy wiesz, że w czasie wypalania papierosa, z dymem do każdej komórki twojego ciała dociera około 4 tys. substancji trujących? Unikaj też towarzystwa osób palących – bierne palenie jest nie mniej szkodliwe niż jego czynna forma.
  • Nadużywanie alkoholu. Alkohol w nadmiernej ilości upośledza pracę narządów, wypłukuje wiele minerałów. 
  • Niehigieniczny tryb życia – kiepska dieta, mało snu, stres – zdecydowanie utrudnia zajście w ciążę.
  • Stosowanie lubrykantów. Stosowany lubrykant może wpływać na spermę i utrudniać zajście w ciążę. Niektóre preparaty blokują lub spowalniają ruchy plemników, są plemnikobójcze.
  • Za mało, lub... za dużo zbliżeń. Jeśli uprawiacie seks zbyt często, może się okazać, że sperma twojego partnera zawiera mniej plemników. Z kolei zbyt mało zbliżeń może sprawić, że łatwo można przegapić okres płodny (zwłaszcza, jeśli mylisz się w obliczeniach). 

mzb

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama