Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Każda kobieta, która miewa infekcje pochwy, a planuje ciążę zastanawia się, czy zakażenia intymne mogą być niebezpieczne i czy wpływają na jej płodność. Okazuje się, że tak. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje, co w takiej sytuacji powinnaś zrobić i na co zwrócić uwagę.

Jakie są przyczyny infekcji pochwy?

Flora bakteryjna pochwy jest bogata i różnorodna, panuje w niej równowaga. Niestety kiedy organizm przechodzi trudniejsze chwile, takie jak obniżenie odporności, antybiotykoterapię czy ekscesy hormonalne, dochodzi do jej zaburzenia. Zmiana pH sprawia, że środowisko staje się przyjazne dla grzybów i bakterii.

Na rozwój infekcji ma również wpływ niewłaściwa higiena, stosunki seksualne z osobą zainfekowaną, choroby, ale i obcisła, nieprzewiewna odzież.

reklama

Jakie są objawy infekcji pochwy?

Najczęściej spotykane są infekcje grzybicze oraz tzw. bacterial vaginosis, czyli zakażenia bakteryjne.

Grzybica pochwy

Grzybicę pochwy, inaczej kandydozę, najczęściej wywołują grzyby Candida albicans - 85% przypadków (które w warunkach fizjologicznych zasiedlają pochwę co piątej zdrowej kobiety, nie dając żadnych objawów).

To uciążliwa przypadłość, wywołująca dyskomfort, a nawet ból. Objawami grzybicy pochwy i sromu są:

 • świąd,
 • bolesność,
 • pieczenie,
 • obfite i serowate (grudkowate) upławy,
 • zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej pochwy,
 • podrażnienie i rumień okolic intymnych (można zaobserwować białawy nalot),
 • bóle w podbrzuszu.

Zdarza się, że grzybica nawraca, ponieważ pochwa jest idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Nie dość, że jest w niej ciepło i wilgotno, to wystarczy, że zostanie zaburzone jej pH, by grzyby zaatakowały.

Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest dieta bogata w cukier, niewłaściwa higiena osobista, stres, siedzący tryb pracy, nieprzewiewna bielizna, niedoleczona poprzednia infekcja, a także kontakty seksualne z partnerem, który ma grzybicę.

reklama

Zakażenia bakteryjne

Bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza bakteryjna) najczęściej jest wywołane przez  namnażanie bakterii beztlenowych (Gardnerella vaginalis, Gardneralla mobiluncus i Mycoplasma hominis). Rzadziej jest to rzęsitkowica i zakażenia chlamydiowe.

Sygnałem, że rozwija się stan zapalny spowodowany bakterią są:

 • białe i jednolite upławy,
 • ból,
 • świąd,
 • nieprzyjemny zapach wydzieliny pochwowej (rybi),
 • podrażnienie pochwy.

Niektóre zakażenia, np. wywołane przez Chlamydia Trachomatis, przebiegają bezobjawowo. To dlatego należy być pod stałą opieką ginekologa i wykonywać zlecone przez niego badania okresowe (np. cytologia).

Jak przebiega leczenie infekcji intymnych?

Jeśli zaobserwowałaś u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza, by podjąć leczenie. Zarówno w przypadku zakażeń grzybicznych, jak i bakteryjnych, powinno ono przebiegać pod jego kontrolą.

Leczenie grzybicy pochwy polega na podawaniu leków przeciwgrzybicznych, w leczeniu zakażeń bakteryjnych stosuje się antybiotyki.

Nie można zapomnieć o leczeniu obydwojga partnerów, a także o probiotykach wspierających równowagę flory bakteryjnej, zwłaszcza w przypadku antybiotykoterapii.

Antybiotykoterapia niszczy bakterie, których obecność jest pożądana, co zaburza ochronną równowagę kwasowo-zasadową. Probiotyczne globulki dopochwowe pomagają przywrócić równowagę we florze bakteryjnej pochwy.

Bardzo ważne jest również przestrzeganie zasad właściwej higieny intymnej oraz racjonalnej diety.

reklama

Czym grożą nieleczone infekcje pochwy? Wpływ na ciążę

Choć infekcje pochwy, nawet te nawracające, nie są bezpośrednim powodem bezpłodności, mogą stać się przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego, zmniejszać szanse na zajście w ciążę oraz powodować problemy z utrzymaniem ciąży. To dlatego – bezwzględnie – przed zajściem w ciążę należy wyleczyć stan zapalny pochwy.

Infekcje pochwy mogą upośledzać możliwości rozrodcze.

Nieleczone infekcje mogą być niebezpieczne. Przewlekła infekcja w obrębie pochwy może rozprzestrzenić się na kanał szyjki macicy, jajowody i jajniki, a zaniedbania mogą wywołać tzw. niepłodność jajowodową, która utrudnia albo wręcz uniemożliwia zajście w ciążę.

Bywa, że w wyniku infekcji narządów płciowych dochodzi do zakażeń innych narządów. Np. do najczęstszych powikłań grzybicy pochwy należy zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego.

Jak zapobiegać infekcjom pochwy?

Jak zapobiegać infekcjom pochwy? O czym pamiętać? Co jest najważniejsze?

Po pierwsze - właściwa higiena. Podmywanie się - dwa razy dziennie, delikatnym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Przesada w żadną stronę nie jest wskazana.

Po drugie – racjonalna, zróżnicowana, bogata dieta. Uważaj na nadmiar cukru!

Po trzecie – higieniczny tryb życia. Kluczowe jest unikanie używek, stresu, wysypianie się, ale także noszenie odpowiedniej bielizny. Postaw na bawełniane, przewiewne majtki (syntetyczne koronki czy stringi nie są najlepszym rozwiązaniem). Jeśli używasz tamponów – nie noś ich stale (mogą wywołać toxic shock syndrome).

Czy wiesz, że ginekolodzy zalecają, by nie pozbywać się owłosienia w miejscach intymnych, ponieważ wiąże się to ze wzrostem ryzyka zakażenia? Zalecają złoty środek, czyli golenie łona czy pachwin, ale nie golenie warg sromowych.

Pamiętaj, że nie mniej ważna jest higiena partnera.

Po czwarte – probiotyki. Stosowanie bakterii (doustne, dopochwowe preparaty ginekologiczne dostępne w aptece) z rodzaju Lactobacillus może zmniejszać ryzyko pojawienia i nawrotu kandydozy pochwy, chroni równowagę flory bakteryjnej.

Ocena: 4.6 z 5. Ocen: 5

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy dotyka nawet co trzecią ciężarną. Wywołują je namnażające się bakterie...   Więcej

Infekcje intymne - jak się przed nimi chronić?

Infekcje intymne - jak się przed nimi chronić?

Infekcje pochwy rzadko mają poważne następstwa (na szczęście!), jednak ich objawy: świąd, upławy i...   Więcej

Częste oddawanie moczu w ciąży

Częste oddawanie moczu w ciąży

Masz wrażenie, że od kiedy zaszłaś w ciąży czas głownie spędzasz w WC? I wcale nie chodzi o mdłości i...   Więcej

Badanie ogólne moczu – normy badań

Badanie ogólne moczu – normy badań

Badanie ogólne moczu to proste badanie, które pozwala ocenić funkcjonowanie układu moczowego, ale nie...   Więcej

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Czy to możliwe żeby dziecko było w stanie wydostać się przez pochwę na zewnątrz? Codziennie miliony...   Więcej

Grzybiczne zapalenie pochwy w ciąży

Grzybiczne zapalenie pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość. Winne są nie tylko drożdżaki, ale i hormony, które...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża