Dwie owulacje w jednym cyklu – czy to możliwe?

Dwie owulacje w jednym cyklu – czy to możliwe?

 Ostatnia modyfikacja: 10/08/2017 , artykuł powstał: 10/08/2017

Myśląc o odstępstwach i nieprawidłowościach w kontekście miesiączkowania specjaliści najczęściej mówią o cyklach bezowulacyjnych. Tymczasem okazuje się, że zaburzony cykl to nie tylko brak jajeczkowania, ale i podwójne owulacje. No właśnie - czy wiesz, że owulację można mieć więcej niż jeden raz w cyklu?

Co to jest owulacja?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie, to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, znajdującego się w jajniku. Dzieje się tak pod wpływem działania hormonu luteinizującego (LH). Jajeczkowanie to szczyt płodności kobiety w całym cyklu menstruacyjnym.

Na dojrzewanie komórki jajowej ma wpływ hormon folikulotropowy (FSH). Estrogeny zaś oddziałują na ilość wydzielanego FSH i LH (hormonu luteinizującego).

Co miesiąc, od momentu uzyskania przez kobietę dojrzałości płciowej aż po menopauzę, w prawidłowo funkcjonującym organizmie dojrzewa jedna komórka jajowa, która przemieszcza się do jajowodu, gdzie oczekuje na zapłodnienie. Po owulacji komórka jajowa może być zapłodniona przez kilkanaście godzin.

Liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed urodzeniem. Czy wiesz, że w życiu płodowym organizm kobiety wytwarza nawet 2 000 000 pęcherzyków pierwotnych. Część z nich ulega zwyrodnieniu – pozostaje ok. 40 000 komórek jajowych.

Dzień jajeczkowania (inaczej owulacji) zależy od długości cyklu menstruacyjnego. Najczęściej, w typowym cyklu, jajeczkowanie występuje na ok. 14 dni przed pojawieniem się miesiączki. Jeśli jednak kobieta nie miesiączkuje regularnie, nie można określić, kiedy tak naprawdę dochodzi do jajeczkowania, kiedy jest połowa cyklu – są one bowiem różnej długości.

Wiele kobiet twierdzi, że czuje moment owulacji, a niektóre wręcz cierpią w powodu bólu owulacyjnego, który pojawia się w obrębie jednego z jajników. Wywołuje go rozciągnięcie ściany jajnika. Inne objawy owulacji to: wzrost temperatury ciała, zmiana wydzieliny – ta staje się przeźroczysta i lepka, dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, pojawiają się zaparcia, zmiany skórne. Tak naprawdę jednak moment owulacji nie jest możliwy do samodzielnego zaobserwowania. Żeby mieć pewność należy wykonać badanie USG.

Objawy, jakie obserwuje kobieta, nie wskazują na jajeczkowanie, a jedynie informują o okresie płodnym w danym cyklu miesiączkowym.

reklama

Kiedy może pojawić się podwójna owulacja?

Co miesiąc w jednym jajniku dojrzewa jedno jajeczko, zaś w kolejnym cyklu „pracuje” drugi jajnik.  Niemniej podwójna owulacja w jednym cyklu jest możliwa. Zdarza się stosunkowo rzadko, ale jednak. Może dojść do niej wówczas, gdy dwa pęcherzyki dojrzeją jednocześnie - dochodzi do uwolnienia dwóch komórek jajowych, jednej po drugiej, w odstępie zaledwie kilku godzin.

Bywa, że dwie komórki jajowe dojrzewają w dwóch jajnikach, ale zdarza się, że w jednym. Ich dojrzewanie może przebiegać synchronicznie bądź w niewielkim odstępie czasu.

Proces owulacji jest tak nieprzewidywalny jak samo poczęcie. Choć są jasne reguły, to brak pewności, że dany cykl będzie książkowy, że w jednym pojawi się wyłącznie jedna owulacja.

Na wystąpienia podwójnej owulacji ma wpływ wiele czynników –  fizycznych i emocjonalnych. Nie bez znaczenia jest tryb i stylu życia, ale także leki stosowane w leczeniu niepłodności (pod wpływem leczenia hormonalnego może dojść do uwolnienia dwóch komórek jajowych jednocześnie).

Podwójna owulacja a ciąża

Zdarza się, że w jednym cyklu dojrzewają dwie komórki jajowe.  Gdy obydwie zostaną zapłodnione przez dwa plemniki, dochodzi do poczęcia bliźniąt dwujajowych. Mamy do czynienia z ciąża mnogą.

Bliźniaki dwujajowe różnią się pomiędzy sobą wyglądem, ponieważ – w odróżnieniu od bliźniaków jednojajowych – posiadają inne zestawy genów. Bliźniaki jednojajowe powstają na drodze podziału jednej komórki jajowej, która została zapłodniona przez jeden plemnik. Wówczas dzieli się ona na dwa, stąd dzieci posiadają identyczny komplet genów (i wyglądają identycznie). 

 

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność dotyka nawet co czwartą parę – jej przyczyny są różne, niekiedy trudne do ustalenia....   Więcej

Dni płodne

Dni płodne

Nieważne jak często uprawia się seks, ważne żeby robić to w odpowiednim momencie – to rada, jaką może...   Więcej

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Planujesz ciążę? Dobrze się do niej przygotuj. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić i jakich lekarzy...   Więcej

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Każda kobieta, która miewa infekcje pochwy, a planuje ciążę zastanawia się, czy zakażenia intymne mogą...   Więcej

Wystartowała kampania „Ciąża-Świadome Macierzyństwo”

Wystartowała kampania „Ciąża-Świadome Macierzyństwo”

artykuł sponsorowany (*)

19 lipca wystartowała kolejna edycja kampanii edukacyjnej Wydawnictwa Warsaw Press „Ciąża-Świadome...   Więcej

Wczesna menopauza - objawy i leczenie

Wczesna menopauza - objawy i leczenie

Menopauza, nazywana także klimakterium lub przekwitaniem, pojawia się zazwyczaj w okolicach 50. urodzin i...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża