reklama
Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego

Testy domowe mają  około 95% skuteczności, jednak  zdarza się, że pokazują ciążę, chociaż jej nie ma.  Poznaj sześć powodów, które mogą sprawić, że test będzie fałszywie dodatni.

 1. Ciąża chemiczna lub biochemiczna.
  To rodzaj wczesnej ciąży, która została w sposób naturalny utracona. Poronienie odbywa się zanim ciąża jest widoczna podczas badania USG, natomiast może się chwilowo "ujawnić" jeśli użyjesz jednego z wrażliwych testów ciążowych. Najczęściej wczesne poronienia są wynikiem genetycznie nieprawidłowych ciąż. W większości przypadków kobiety nawet nie są świadome, że doszło do zapłodnienia.
   
 2. Minuty, które mają znaczenie
  Postępuj zgodnie z  instrukcją, bo możesz zobaczyć coś, czego nie ma. Jeżeli w wyznaczonym przez producenta czasie w na teście pojawi się tylko linia kontrolna  (brak ciąży), to poczekaj maksymalnie 5 minut. Po tym czasie, jeśli wynik się zmieni może być reakcją na zachodzące zmiany chemiczne. 
   
 3. Test  jest uszkodzony
  Sprawdź datę ważności przed zakupem. Jeżeli o ciąże starasz się od kilku miesięcy i kupiłaś na wszelki wypadek kilka testów za każdym razem sprawdzaj, czy nadal możesz ich użyć.
  Czasami może się okazać, że test jest po prostu wadliwy, więc jeśli podejrzewasz ciążę a wynik tego nie potwierdza na wszelki wypadek zrób ponownie badanie.
   
 4. Bierzesz leki
  Niektóre leki mogą zmieniać wyniki testu, szczególnie jeśli jesteś w trakcie leczenia bezpłodności.  Czasami w taki sposób mogą też zadziałać leki przeciw alergii, bezsenności, czy przeciwlękowe.
   
 5. Zwiastun choroby
  Wynik dodatni testu może być spowodowany przez zaśniad groniasty lub raka endometrium. Na szczęście obie choroby występują rzadko.
   
 6. Menopauza
  Menopauza i dodatni wynik ciążowy? A jednak. Gonadotropina kosmówkowa jest zwykle uważana za hormon ciążowy, choć nawet kobiety, które nie są w ciąży wytwarzają jej niewielkie ilości. Zdarza się, że kobiety przechodzące menopauzę często mają wyższy poziom hCG niż kobiety w okresie rozrodczym i wtedy wynik testu może być niezłym (chwilowym) zaskoczeniem.

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Powtórz badanie za kilka dni. Może warto zrobić je w laboratorium analitycznym?
anna jórczak

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama