reklama
Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

Mięśniaki to najczęściej występujące guzy łagodne macicy. Powstają z tkanki mięśniowej, wskutek zaburzeń hormonalnych (na wzrost stymulująco działają estrogeny) i skłonności genetycznych. Mięśniaki pojawiają się u co piątej kobiety, najczęściej pomiędzy 35. a 45. rokiem życia. Występują pojedynczo (rzadziej) i w grupie (90% przypadków to mięśniaki mnogie). Częstość złośliwienia mięśniaków trzonu macicy jest bardzo rzadka.

Rodzaje mięśniaków macicy

  • mięśniak podsurowiczy (podsurowicówkowy) - łac. myoma subserosum
  • mięśniak śródścienny (intramuralny) - łac. myoma intramuralis
  • mięśniak podśluzówkowy (submukozalny) - łac. myoma submucosum
  • mięśniak uszypułowany (może przechodzić w mięśniak rodzący się) - łac. myoma nascens
  • mięśniak szyjkowy - łac. myoma cervicalis
  • mięśniak międzywięzadłowy (międzyblaszkowy)

Najczęstsze mięśniaki: śródścienne, uszypułowane. Najrzadsze - szyjkowe i międzywięzadłowe.

Objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki mogą nie dawać żadnych objawów (zwłaszcza, gdy są niewielkie) i najczęściej wykrywa się je podczas okresowego badania ginekologicznego lub badania USG. Niestety mogą być też przyczyną dyskomfortu i problemów - z zajściem w ciążę i jej donoszeniem (szczególnie w przypadku licznych bądź dużych mięśniaków). Mogą pojawiać się obfite i bolesne miesiączki, krwawienie między miesiączkami, plamienia, ból przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu, zaparcia, bóle krzyża, powiększenie brzucha.

Leczenie

 

zależy od ich wielkości, rodzaju, umiejscowienia, a także od tego, czy kobieta planuje zajść ciążę. Najczęściej stosuje się terapię hormonalną. Usuwa się je też je operacyjnie: wyłuszcza się mięśniaki lub (w przypadku starszych pań) - wycina macicę. Stosuje się także leczenie laparoskopowe, embolizację tętnic macicznych.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama