Palenie papierosów wpływa na płodność mężczyzny

Palenie papierosów wpływa na płodność mężczyzny

Okazuje się, że palenie papierosów przez przyszłych rodziców wpływa nie tylko na płodność kobiety, ale i na płodność mężczyzny - potwierdzają to liczne badania. To dlatego planowanie dziecka przyszli rodzice powinni zacząć od wyeliminowania papierosów ze swojego życia i otoczenia.

Substancje toksyczne z papierosów tak samo zatruwają organizm kobiety, jak i mężczyzny, dlatego oczywiste jest, że wpływają nie tylko na kobiecy, ale i na męski układ rozrodczy, w równym stopniu obniżając ich płodność i szanse na poczęcie dziecka.

Palenie papierosów a płodność mężczyzny

Palenie papierosów przez mężczyzn wpływa na ich płodność negatywnie i to na wielu płaszczyznach, począwszy od libido i potencji, przez liczbę i ruchliwość plemników oraz jakość nasienia, po ogólny stan zdrowia.

Palenie papierosów nie jest wprawdzie przyczyną niepłodności, lecz znacznie obniża płodność.

Palenie pogarsza jakość spermy

U mężczyzn palenie wpływa przede wszystkim na jakość nasienia, co jest zdecydowanie najważniejszym parametrem i kluczową kwestią w kontekście płodności mężczyzny.

Oceniając jakość nasienia bierze się pod uwagę zarówno budowę plemników, ich ruchliwość, żywotność, jak i skład, objętość i lepkość płynu nasiennego.

Palenie papierosów pogarsza jakość spermy. Zmienia się struktura plemników, występuje więcej plemników uszkodzonych (np. bez witki, małe plemniki), niezdolnych do zapłodnienia, mogących mieć problem z przemieszczeniem się lub takich, których czas przeżycia jest krótszy. Palenie może mieć wpływ na główkę plemnika, w konsekwencji zmniejszać jego zdolność do penetracji komórki jajowej. Prawdopodobne jest, że nikotyna blokuje receptory plemników, osłabiając ich zdolność przyczepienia się do komórki jajowej. Dzieje się tak dlatego, że plemniki są wrażliwe na działanie czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Mężczyźni palący papierosy mają mniej plemników o prawidłowej budowie niż ci, którzy nie palą.

reklama

Palenie zmniejsza ilość plemników i upośledza ich ruchliwość

Pewne jest, że nasienie mężczyzn uzależnionych od nikotyny zawiera mniej plemników (szacuje się, iż nikotyna zmniejsza ich ilość aż o 23%).

Za prawidłową ilość plemników uważa się 20-300 mln/ml. Jeśli w 1 ml nasienia jest mniej niż 20 milionów plemników, może to oznaczać problemy z poczęciem dziecka.

Palenie zmniejsza także ruchliwość plemników, co naturalnie ma bezpośredni wpływ na płodność. Dym papierosowy zawiera relatywnie dużą ilość tlenku węgla, który wiąże się z hemoglobiną, co blokuje transport tlenu z płuc do tkanek.

Kiedy ruchliwość plemników, czyli zdolność do poruszania się, zostaje upośledzona, mogą mieć one kłopot z przeniknięciem przez śluz szyjkowy dróg rodnych kobiety, z dotarciem do komórki jajowej i zapłodnieniem jej. Zapłodnienie jest utrudnione.

Pojawiają się nieprawidłowości w funkcjonowaniu jąder

Palenie papierosów może doprowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu jąder i zaburzeń wytwarzania męskich gamet. Poza tym mogą występować zaburzenia gospodarki hormonalnej.

reklama

Palenie ma wpływ na potencję i libido

Nie bez znaczenia jest, że nikotyna uszkadza mechanizm zastawkowy, który zatrzymuje krew w obrębie prącia. Ponieważ pojawiają się zaburzenia wzwodu, które są wywołane przez gwałtowne skurcze naczyń i ograniczenie dopływu krwi do prącia w czasie erekcji, wielu palaczy ma problemy ze wzwodem, a także spadkiem libido (a to, jakby nie było, są kwestie kluczowe, jeśli chodzi o starania o dziecko).

Czy wiesz, że wśród mężczyzn cierpiących na impotencję aż 75 % z nich to palacze?

Palenie wpływa na ogólny stan zdrowia

Palenie papierosów wpływa również na ogólny stan zdrowia palacza. Dotyczy to zarówno jakości jego funkcjonowania, jak i kondycji organizmu. Mogą pojawiać się zarówno: dyskomfort czy niedyspozycje, jak i schorzenia (choroby nowotworowe, choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego,  przewodu pokarmowego).

reklama

Bierne palenie szkodzi przyszłej mamie

Zdarza się, że mężczyzna pali papierosy przy swojej partnerce – wówczas staje się ona bierną palaczką. Tymczasem dowiedziono, że palenie bierne szkodzi kobiecie nie mniej i również może utrudniać zajście w ciążę.

Palenie taty a zdrowie dziecka

Dym tytoniowy zawiera nikotynę oraz ok. 4 tysięcy związków chemicznych. Należą do nich między innymi amoniak, cyjanowodór, smoła oraz metale ciężkie, takie jak polon (pierwiastek promieniotwórczy) czy kadm. To dlatego nałóg nikotynowy przyszłego ojca odbić się może również na zdrowiu dziecka. Ponieważ palenie może uszkadzać DNA plemników, zwiększa się ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych czy choroby nowotworowej. Badania dowodzą, że dzieci palaczy częściej zapadają na choroby układu oddechowego, mają też niższą wagę urodzeniową.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność dotyka nawet co czwartą parę – jej przyczyny są różne, niekiedy trudne do ustalenia....   Więcej

Dni płodne

Dni płodne

Nieważne jak często uprawia się seks, ważne żeby robić to w odpowiednim momencie – to rada, jaką może...   Więcej

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Planujesz ciążę? Dobrze się do niej przygotuj. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić i jakich lekarzy...   Więcej

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Każda kobieta, która miewa infekcje pochwy, a planuje ciążę zastanawia się, czy zakażenia intymne mogą...   Więcej

Wystartowała kampania „Ciąża-Świadome Macierzyństwo”

Wystartowała kampania „Ciąża-Świadome Macierzyństwo”

artykuł sponsorowany (*)

19 lipca wystartowała kolejna edycja kampanii edukacyjnej Wydawnictwa Warsaw Press „Ciąża-Świadome...   Więcej

Wczesna menopauza - objawy i leczenie

Wczesna menopauza - objawy i leczenie

Menopauza, nazywana także klimakterium lub przekwitaniem, pojawia się zazwyczaj w okolicach 50. urodzin i...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża