Wpływ palenia na płodność kobiety

Wpływ palenia na płodność kobiety

Najczęściej kobiety, które palą papierosy zarzekają się, że porzucą nałóg, kiedy będą w ciąży. To błąd! Zerwać z nim należy jak najszybciej, a jeśli planujesz zostać mamą - natychmiast. Powód jest prosty – palenie niekorzystnie wpływa nie tylko na twoje zdrowie, ale i na twoją płodność.

Dym papierosowy, zawierający ponad trzy tysiące silnych substancji trujących wywołuje wiele poważnych chorób, z nowotworami i chorobami układu krążenia na czele. Dlatego chwila przyjemności może cię słono kosztować.

Palenie papierosów źle wpływa na cały organizm - funkcje rozrodcze także. Palenie papierosów zmniejsza także szanse na zajście w ciążę, zwiększa zaś ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej i poronienia.

reklama

Jak palenie wpływa na płodność kobiety?

Nikotyna może niszczyć komórki jajowe. Ponieważ liczba „jajeczek” jest ograniczona, to zdarza się, że u kobiet palących obniża się tzw. rezerwa jajnikowa - częściej też występują cykle bezowulacyjne. Ale zmniejszenie ilości komórek jajowych to nie wszystko – dochodzi także do uszkodzenie DNA pęcherzyków jajników.

Substancje toksyczne z papierosów zatruwają cały organizm - palenie ma wpływ na wszystkie organy wewnętrzne, także układ rozrodczy oraz funkcjonowanie: macicy, jajników i jajowodów.

Organizm kobiety, która pali papierosy, nie będzie przygotowany tak dobrze jak organizm przyszłej mamy, która prowadzi zdrowy i higieniczny tryb życia.

Palenie uszkadza błony śluzowe, zmienia się także konsystencja śluzu szyjkowego - staje się on bardziej gęsty,co utrudnia zapłodnienie i przemieszczanie się plemników. Możliwe są też stany zapalne nabłonka jajowodów i zaburzenia perystaltyki jajowodowej.

Palenie papierosów ma również wpływ na równowagę hormonalną. Mogą pojawić się zaburzenia w gospodarce, pojawiają się problemy z owulacją. Dzieje się tak wskutek wzrostu stężenie FSH (hormonu stymulującego pęcherzyk jajnikowy) w porównaniu do poziomu pożądanego, co powoduje szybsze starzenie się komórek jajowych.

Palenie obniża poziom estrogenu do poziomu, który jest  typowy dla pań w okresie okołomenopauzalnym.

Palenie obniża również poziom witaminy C we krwi (która poprawia jakość komórek jajowych), ale zwiększa poziom kadmu (który hamuje wchłanianie cynku, który jest ważny dla funkcjonowania organów rozrodczych).

Pamiętajmy jednak, że zapłodnienie zależy nie tylko od stanu komórek jajowych kobiety, ale i plemników mężczyzny. Dlatego o wpływie palenia na płodność mówimy nie tylko w kontekście przyszłych mam, ale i przyszłych ojców.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności

Niepłodność dotyka nawet co czwartą parę – jej przyczyny są różne, niekiedy trudne do ustalenia....   Więcej

Dni płodne

Dni płodne

Nieważne jak często uprawia się seks, ważne żeby robić to w odpowiednim momencie – to rada, jaką może...   Więcej

Badania przed ciążą

Badania przed ciążą

Planujesz ciążę? Dobrze się do niej przygotuj. Zobacz, jakie badania powinnaś zrobić i jakich lekarzy...   Więcej

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Czy infekcje pochwy wpływają na płodność?

Każda kobieta, która miewa infekcje pochwy, a planuje ciążę zastanawia się, czy zakażenia intymne mogą...   Więcej

Wystartowała kampania „Ciąża-Świadome Macierzyństwo”

Wystartowała kampania „Ciąża-Świadome Macierzyństwo”

artykuł sponsorowany (*)

19 lipca wystartowała kolejna edycja kampanii edukacyjnej Wydawnictwa Warsaw Press „Ciąża-Świadome...   Więcej

Wczesna menopauza - objawy i leczenie

Wczesna menopauza - objawy i leczenie

Menopauza, nazywana także klimakterium lub przekwitaniem, pojawia się zazwyczaj w okolicach 50. urodzin i...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża