Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania

Czy wiesz, że obserwacje miesiączki mogą wiele powiedzieć na temat twojego stanu zdrowia, a także o płodności?

Kilka słów o miesiączce

Miesiączka to zjawisko fizjologiczne, które polega na złuszczania i wydaleniu fragmentów błony śluzowej macicy - dzieje się tak za sprawą zmian stężenia hormonów płciowych. Prawidłowo przebiegający cykl miesiączkowy charakteryzuje się regularnością, prawidłowym nasileniem krwawień i przebiegiem. I tak:

  • Przeciętny cykl trwa 28 dni, jednak to sprawa indywidualna. Cykl krótszy czy dłuższy nie jest anomalią (cykle od 21 do 35 dni są uważane za normalne).
  • Przeciętna miesiączka trwa od 3 do 5 dni. W tym czasie kobieta traci około 100 ml krwi.
  • Prawidłowa wydzielina nie zawiera skrzepów ani jasnej krwi.

reklama

Niepokoić powinno:

  • nieregularność cyklu,
  • okres bardzo skąpy bądź bardzo obfity, długotrwały bądź bardzo krótki,
  • bolesne miesiączki.

Bolesne miesiączki

Ból, który towarzyszy nam podczas miesiączki, zna niemal każda z nas. Dla większości jednak jest on po prostu... znośny. Niektóre kobiety jednak nie dość, ze skarżą się na ból długotrwały i silny, to odczuwają również nudności. To może wskazywać na endometriozę (najczęstsza przyczyna bolesnych miesiączek), czyli stan, w którym komórki endometrium, tworzące błonę śluzową macicy, rośną poza macicę (najczęściej na jajnikach i jajowodach). Endometrioza potrafi uprzykrzyć życie, ale i ma wpływ na płodność.

reklama

Długie, obfite miesiączki

Przeciętna miesiączka trwa od 3 do 5 dni, a jej obfitość powinna być umiarkowana. Jeśli silnie krwawisz przez ponad tydzień, może to sygnalizować problem. Obfite, długie miesiączki mogą wskazywać na endometriozę, zapalenie błony śluzowej macicy, polipy bądź mięśniaki, które mogą wpływać na twoją płodność, a nie leczone grożą powikłaniami. Polipy to niewielkie fragmenty przerośniętej błony śluzowej, która rośnie w macicy. Są to najczęściej zmiany łagodne, jednak nie wolno ich lekceważyć. Twój lekarz powinien zdecydować o ich usunięciu (najczęściej laparoskopowo). Z kolei mięśniaki to najczęściej występujące guzy łagodne macicy.

Skąpe miesiączki, rzadkie lub brak krwawień

Skąpe, rzadkie (występują rzadziej niż co 35 dni) miesiączki lub ich zatrzymanie (na dłużej niż kilka miesięcy) najczęściej są wynikiem zaburzeń hormonalnych. Może mieć na to wpływ zarówno dostarczanie organizmowi hormonów pod postacią antykoncepcji hormonalnej, ale mogą one też wynikać z nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników. Nie bez znaczenia są przebyte infekcje czy zabiegi chirurgiczne narządów rodnych. Skąpe krwawienia może tez świadczyć o wystąpieniu zespołu policystycznych jajników, ale i o nadczynności tarczyc. Tak czy inaczej – potrzebujesz konsultacji z lekarzem ginekologiem.

reklama

Miesiączki nieregularne

Okresy nieregularne mogą być wywołane przez wiele czynników. Mogą wynikać tak z przeżytego stresu, jak i z dużego wysiłku; z wychudzenia bądź szybkiego przyrostu masy; przez infekcje, przyjmowane leki czy przechodzone choroby. Wiążą się też z nieregularnym trybem życia czy podróżowaniem. Mogą wskazywać na takie choroby, jak zespół Ashermana, cukrzyca, schorzenia wątroby czy tarczycy. Mogą też wskazywać na problemy z owulacją, co ma podłoże w zaburzeniach hormonalnych (np. zespół policystycznych jajników).

Pamiętaj!

Bądź czujna, nie lekceważ swojego zdrowia. Jeśli zaobserwowałaś któryś z powyższych objawów bądź coś w twoim cyklu miesiączkowym wydaje ci się nietypowe bądź niepokojące, skonsultuj się z ginekologiem. Sytuacje te mogą bowiem świadczyć o zaburzeniach i chorobach, mogą mieć wpływ na twoje zdrowie i płodność.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: