Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej

Zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej

Jedną z przyczyn niepłodności kobiecej mogą być zaburzenia w obrębie miednicy mniejszej – obszaru poniżej pępka, na przedniej ścianie brzucha. Pod tą wspólna nazwą kryją się bardzo różne choroby, które dzieli się ze względu na to, którego narządu dotyczą.

Zaburzenia w obrębie jajników i jajowodów

Kłopoty z jajnikami może mieć kobieta w każdym wieku, zarówno mała dziewczynka, jak i dorosła kobieta. Najczęściej spotykane zaburzenia to:

  • Stany zapalne. Infekcje najczęściej dają wyraźne i trudne do przeoczenia objawy: silny ból w podbrzuszu, wysoka gorączka, upławy. Stany przewlekłe objawiają się mniejszym bólem (jak przy menstruacji, ale poza nią), bolesnością podczas stosunku, upławami. Zapalenia przydatków nie można bagatelizować, bo nie tylko będzie ona nawracać, ale i może stać się przyczyną zrostów, które utrudnią zajście w ciążę. Zapalenie leczy się antybiotykami. By uniknąć infekcji trzeba dbać o higienę, używać bawełnianej bielizny, podmywać się płynami do higieny intymnej i dbać o formę, bo silny i zdrowy organizm lepiej broni się przed zakażeniami.
  • Torbiele (inaczej polipy). To niewielkie zbiorniczki z płynem. Nie są groźne, gdyż są to zmiany łagodne. Nie wolno ich jednak lekceważyć, bo o ile te małe nie powodują żadnych dolegliwości, to niektóre z nich mają tendencje do rośnięcia. Wtedy torbiele uciskają na sąsiadujące narządy i mogą sprawiać ból, dają też uczucie ciężkości.Zawsze też jest ryzyko, że torbiel pęknie i wda się zakażenie. Małe torbiele – takie do 5cm średnicy - zwykle monitoruje się i sprawdza czy nie rosną, można też podawać leki hormonalne, gdyż taka kuracja często powoduje zniknięcie cyst. Jeśli to nie pomaga, to duże torbiele usuwa się chirurgicznie. Lekarz zwykle próbuje torbiel usunąć w taki sposób, aby nie uszkodzić jajnika. Taki zabieg wykonuje się techniką laparoskopową, co pozwala kobiecie szybciej wrócić do pełni sił.
  • Niedrożność jajowodów. Może być spowodowane jakimiś wadami wrodzonymi, endometriozą czy zrostami powstałymi w wyniku stanów zapalnych.

reklama

Rzadziej występujące schorzenia

  • Zespół policystycznych jajników. Objawia się nieregularnymi krwawieniami, nadmiernym owłosieniem, przetłuszczoną cerą i trądzikiem. Spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi. Jajeczka dojrzewają, ale pęcherzyki, w których się znajdują, nie pękają. Tworzą się małe torbiele, których z każdym cyklem jest więcej.  Jeżeli pojawią się trudności z zajściem w ciążę, konieczne jest leczenie hormonalne.
  • Rak jajników. Początkowo nie powoduje żadnych dolegliwości, dopiero z czasem pojawia się niestrawność, spadek apetytu i masy ciała, ból lub ucisk w brzuchu. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie. Dlatego należy regularnie badać się u ginekologa (raz w roku) i przy wszelkich dolegliwościach sprawdzać, co się dzieje. Jeżeli kobieta pochodzi z rodziny, gdzie taki rak się pojawia, a ma już dzieci, może rozważyć profilaktyczne usunięcie jajników.

Zaburzenia w obrębie macicy, szyjki macicy i pochwy

Także te narządy mogą mieć wady budowy: zwężenie światła pochwy lub szyjki macicy, nieprawidłowości w budowie macicy, takie jak macica podzielona, podwójna, jednorożna. Wady te wykrywa się badaniem ginekologicznym lub USG. Czasami wady te mogą być przyczyną niepłodności lub trudności z zagnieżdżeniem się zarodka i donoszeniem ciąży. Inne zaburzenia to:

  • Mięśniaki macicy. To łagodne guzy, zwane też włókniakami, które z niewiadomych przyczyn zaczynają narastać w macicy. Początkowo nie powodują objawów, dopiero gdy staną się większe, mogą uciskać na pęcherz, powodować długo trwające i obfite menstruacje, uniemożliwiać zajście w ciążę. Często są mnogie. Zaleca się ich usunięcie.
  • Zrosty. Powstają w wyniku operacji przeprowadzanych w jamie brzucha. Po każdym zabiegu operacyjnym, także cesarskim cięciu, rana musi się zagoić. Organizm wytwarza skrzepy, które zamykają naczynia krwionośne. Tworzą się nowe połączenia między tkankami i powstaje blizna.

    Czasami jednak zdarza się, że blizna obejmuje sąsiednie tkanki i tworzą się nowe połączenia między nią a narządami wewnętrznymi. Nowa tkanka nie jest tak elastyczna – to są właśnie zrosty. Zrosty powstają też w wyniku stanów zapalnych. Mogą one być przyczyną zaburzeń: bólu, niepłodności, zwężenia jelit. Czasami można i należy je usunąć, bywa i tak, że lekarz odradza taki krok, bo kolejna operacja to kolejne zrosty...
  • Niedobór śluzu. To on transportuje plemniki i w czasie owulacji stwarza dla nich bardziej sprzyjające środowisko. Bywa, że śluz jest bardzo gęsty, co też utrudnia plemnikom dotarcie do celu. Jakość i ilość śluzu można poprawić zażywając:
    • Olej z nasion wiesiołka (zażywanego tylko do owulacji, po niej nie wolno go jeść, bo powoduje skurcze macicy, a mogłoby uniemożliwić zagnieżdżenie zarodka).
    • Siemię lniane lub olej z siemienia.
    • Magnez z witaminą B6.
    • Zażywanie innych preparatów lepiej skonsultować z lekarzem. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: