Tato, czy wiesz jak będzie wyglądać Twoje dziecko?

Tato, czy wiesz jak będzie wyglądać Twoje dziecko?

Pewnie zachodzisz w głowę, czy synek będzie równie przystojny jak tatuś, a może urodzi się córeczka ze wspaniałą urodą swojej mamy? Jednego jesteśmy pewni – Twoje dziecko będzie najpiękniejsze na świecie. No...może nie przez kilka pierwszych dni po urodzeniu.

Jeśli spodziewasz się noworodka pięknego jak z reklamy pieluszek, czas byś dowiedział się, że z pewnością tak nie będzie. Wygląd dziecka tuż po urodzeniu odbiega bowiem znacznie od filmowego obrazu. Co może Cię zaskoczyć?

Kolor skóry

Spodziewałeś się pulchnego, różowego bobasa. Tymczasem skóra Twojego dziecka jest zaczerwieniona i widoczne są na niej popękane naczynka. Dodatkowo maluch w pierwszych dniach życia może przechodzić żółtaczkę fizjologiczną, co również zmienia zabarwienie skóry. Ponadto tuż po urodzeniu dziecko pokryte jest resztkami białej mazi płodowej – substancji, która w trakcie porodu miała za zadanie chronić jego delikatną skórę. Wygląd skóry zmienia się także w zależności od tego, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Skóra wcześniaków jest niezwykle cienka, niemal przeźroczysta – prześwitują przez nią naczynka krwionośne. Z kolei skóra dzieci przenoszonych pod wpływem długiego przebywania w wodach płodowych staje się pomarszczona i może się złuszczać.

Znamiona

Na karku, powiekach, czole i między oczami malucha mogą pojawić się czerwone plamy, nazywane potocznie pocałunkami anioła lub...ugryzieniami bociana. Stają się one jaśniejsze, kiedy dziecko płacze. Większość zniknie po kilku miesiącach, ale część z nich może pozostać na skórze na zawsze.

Wypryski

reklama

U 40% noworodków na skórze mogą pojawić się prosaki. To drobne, białe lub żółte, krostki pojawiające się najczęściej na skórze twarzy. Znikają zwykle po kilku tygodniach. Co piąty maluch przyjdzie na świat z buzią upstrzoną...pryszczami. Za taki stan rzeczy odpowiedzialne są hormony oddziałujące na dziecko podczas porodu.

Oczy

Powieki noworodka są mocno opuchnięte. Prawidłowo! Taki stan rzeczy chroni wrażliwe oczy dziecka przed nadmiarem światła. Barwa tęczówki tuż po urodzeniu ma ciemnoniebieską lub szarobrązową barwę. Dopiero po upływie kilku miesięcy okaże się, jaki właściwie kolor oczu będzie miał Twój maluch. Tuż po porodzie na białkach oczu mocno widoczne są naczynka krwionośne. Zazwyczaj to tylko skutek ogromnego wysiłku, jaki Twoje dziecko włożyło w proces narodzin.

Uszy

Małżowiny uszne u noworodka są miękkie, często lekko zawinięte. Z upływem czasu tworząca je tkanka stanie się twardsza i uszy przybiorą właściwy kształt.

Głowa

reklama

Główka w wyniku przeciskania się przez kanał rodny może być nieco zniekształcona i wydłużona. Prawidłowy kształt wróci w ciągu kilku dni. Jeżeli chodzi o włoski, nie ma reguł. Jedne maluchy rodzą się z bujną czupryną, u innych trudno dostrzec choćby jedną kępkę włosów. Będą one zmieniać się wraz z upływem czasu. Maluch, który urodził się z cienkimi blond włoskami, może za chwilę stać się brunetem z gęstymi lokami. Skóra na głowie niemowlaka często pokryta jest żółtymi łuskami. To ciemieniucha, która powstaje, gdy wskutek działania hormonów gruczoły łojowe podejmują zbyt intensywną pracę. Ciemieniuchę zazwyczaj udaje się zwalczyć przy pomocy oliwki dla niemowląt i miękkiej szczotki.

Pępek

Po przecięciu pępowiny na brzuszku malucha pozostaje zabezpieczony specjalną klamrą kikut. W ciągu najbliższych tygodni będzie on kurczył się i przysychał, aż w końcu odpadnie, pozostawiając po sobie wklęsły lub wypukły pępuszek.

Rączki i nóżki

W brzuchu mamy dziecko przebywało w skulonej pozycji. Nic więc dziwnego, że po narodzinach jego ciałko również układa się w ten sposób. Piąstki są zaciśnięte, ramiona przywiedzione do klatki piersiowej a nóżki podkulone. Zadziwiająca może okazać się długość paznokci noworodka. Ich przycięcie to koronkowa robota, ale niezbędna, jeśli chcemy uchronić dziecko przed zadrapaniami.

Opuchlizna

reklama

Wpływ hormonów mamy może spowodować, że zarówno u dziewczynek jak i chłopców piersi oraz narządy płciowe będą obrzmiałe. Są to objawy fizjologiczne, które ustąpią w ciągu kilku dni. 

Autor: Anna Chorowiec

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: