Niskie ciśnienie w ciąży - jak sobie radzić?

Jakie są przyczyny i objawy niedociśnienia w ciąży? Co robić?

Niskie ciśnienie w ciąży - jak sobie radzić?

Niskie ciśnienie w ciąży przez lekarzy nie jest postrzegane jako patologia. Przyszłe mamy, które doświadczają niedociśnienia, są zwykle innego zdania. Przypadłość bywa bardzo uciążliwa, może być także niebezpieczna, ponieważ prowadzi do omdleń i upadków. Jakie są jej przyczyny? Co robić, by sobie pomóc?

Kiedy rozpoznaje się niskie ciśnienie w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży rozpoznaje się, gdy jego pomiar wskazuje na wartości ciśnienia równe 100/60 mmHg lub niższe.

Sytuacja może się utrzymywać przez dłuższy czas, ale i występować wyłącznie okresowo. Zdarza się też, że niedociśnienie pojawia się wyłącznie w określonych sytuacjach (prowokuje je wysiłek fizyczny, zmiana pozycji, doświadczanie silnych emocji, długotrwałe stanie). Niektóre kobiety zmagają się z niskim ciśnieniem przez całą ciążę.

Największe nasilenie zmian dotyczących ciśnienia tętniczego przypada na trymestr II. Wówczas jego spadek jest największy i najbardziej odczuwalny (między 12. a 26. tygodniem ciąży). Później pozostaje na podobnym poziomie do porodu.

Normy ciśnienia krwi w ciąży

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży nie odbiega od norm ustalonych dla populacji osób dorosłych. Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie w ciąży mieści się w przedziale od 90/60 do 140/90 mm Hg.

Gdy pomiar ciśnienia wskazuje na wartości przekraczające 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego, mówi się o wysokim ciśnieniu w ciąży (nadciśnienie).

Częstą sytuacją jest także niskie ciśnienie, wysoki puls w ciąży (tętno u ciężarnej wzrasta fizjologicznie o 15–20 uderzeń na minutę). Dlaczego tak się dzieje? Serce bije szybciej, by skompresować niskie ciśnienie. Kiedy spada ciśnienie krwi, organizm próbuje zapewnić tkankom i narządom wewnętrznym odpowiednie ukrwienie i dotlenienie.

reklama

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży

Przyczyny niskiego ciśnienia w ciąży są bardzo różne. Mogą mieć charakter zarówno fizjologiczny, jak i patologiczny.

Jak można się domyślać, za niskie ciśnienie krwi u kobiet spodziewających się dziecka najczęściej odpowiadają zmiany fizjologiczne, jakie zachodzą w organizmie od momentu zapłodnienia.

I trymestrze ciąży niedociśnienie to głównie konsekwencja podwyższonego stężenia progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za elastyczność naczyń krwionośnych. W kolejnych tygodniach dają o sobie znać zmiany w układzie krążenia.

Wskutek zmian następuje wzrost objętości krwi tłoczonej przez naczynia krwionośne, wzrasta objętość komór serca, pojemność minutowa, objętość wyrzutowa i częstotliwość rytmu serca (nawet o 10 uderzeń na minutę). Dodatkowo zmniejsza się opór naczyniowy (spadek oporu w krwionośnych naczyniach obwodowych), co skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi w II trymestrze.

Pogłębiający się dyskomfort jest związany z tym, że rosnące dziecko, powiększające się łożysko i macica, potrzebują dodatkowej objętości krwi, a tętnice i żyły tracą elastyczność, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Sytuacja normuje się w okolicach 7. miesiąca ciąży.

Niskie ciśnienie w ciąży może mieć także związek z różnymi zaburzeniami i chorobami. To na przykład odwodnienie organizmu, które pojawia się, gdy podaż wody jest mniejsza niż jej utrata. Przyczyną jest niedostateczna ilośść wypijanej wody, ale także nadmierna potliwoścć bądź częste wymioty.

To dlatego tak istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie) oraz unikanie sytuacji, w których może dojść do nadmiernej utraty wody przez organizm (np. przegrzanie, długie stanie, wyczerpująca praca fizyczna).

Przyczyną niskiego ciśnienia mogą być też choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne i metaboliczne.

reklama

Objawy niskiego ciśnienia w ciąży

W większości przypadków niskie ciśnienie w ciąży nie powoduje żadnych dolegliwości, zdarza się jednak, że obniża komfort codziennego funkcjonowania. To skutek gorszego zaopatrzenia narządów wewnętrznych w tlen i substancje odżywcze.

Jakie objawy występują przy niskim ciśnieniu w ciąży? Najczęściej to:

  • osłabienie,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zmęczenie,
  • szumy w uszach,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • złe samopoczucie,
  • nadmierna senność,
  • niska tolerancja wysiłku,
  • kołatanie serca,
  • mroczki przed oczami,
  • ochłodzenie skóry dłoni i stóp,
  • nudności.

Niskie ciśnienie w ciąży może być przyczyną zasłabnięć i omdleń.

Czy niskie ciśnienie w ciąży jest groźne?

Niedociśnienie w ciąży nie jest chorobą, zwykle nie jest groźne. Zagrożenie stanowi krótkotrwała i przejściowa utrata przytomności, czyli omdlenie. Jego przyczyną jest chwilowe niedotlenienie mózgu. Skutkiem może być upadek, podczas którego pojawia się ryzyko urazu brzucha.

Jak podnieść ciśnienie krwi w ciąży?

Niskie ciśnienie w ciąży nie jest uznawane za stan patologiczny, zazwyczaj nie wymaga leczenia farmakologicznego. Należy jednak być czujnym, a i zachować ostrożność, zwłaszcza gdy osiąga bardzo niskie wartości (te powodują bowiem dodatkowe objawy, takie jak ryzyko omdleń i upadku)

Niskie ciśnienie krwi w ciąży – jak uniknąć dolegliwości? Istnieją różne sposoby.

Przede wszystkim zapobiegaj odwodnieniu organizmu, pijąc co najmniej 2 litry płynów na dobę. Najlepiej, by była to niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe, soki owocowe lub warzywne (najlepiej, byś robiła je sama).

Unikaj obfitych posiłków, jedz mało, a często. To zapewni stały poziom cukru we krwi, zapobiegnie uczuciu głodu. Twój jadłospis powinien obejmować 3 duże posiłki i 2 mniejsze. Staraj się, by twoja dieta była urozmaicona i zbilansowana. Jedz zdrowo. Ograniczaj słodycze, jedz owoce i warzywa.

Wysypiaj się, wieczorem wywietrz sypialnię. Staraj się przesypiać co najmniej 8 godzin na dobę. Pozwalaj sobie na popołudniowe drzemki. Śpij z lekko uniesioną górną częścią ciała.

Pamiętaj, że zarówno odpoczynek, jak i sen w pozycji na lewym boku usprawnia przepływ krwi i dotlenienie całego organizmu, zmniejsza obciążenie pleców i nie dopuszcza do niedokrwienia dziecka (ponieważ ułatwia krążenie krwi ).

Prowadź aktywny tryb życia – spaceruj, pływaj, wykonuj ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

Unikaj dusznych, przegrzanych pomieszczeń. Dużo przebywaj na świeżym powietrzu, często wietrz mieszkanie.

Nie przegrzewaj organizmu i unikaj nadmiernego pocenia się w ciąży. Zrezygnuj z sauny, jacuzzi i gorących kąpieli.

Gdy na dworze jest gorąco, jeśli tylko możesz, zostań w domu. Jeśli musisz wyjść, pamiętaj o kapeluszu bądź schowaj się przed słońcem pod parasolem.

Bierz chłodne prysznice, nie zapominaj o masażu szorstką gąbką bądź rękawicą do masażu. Dobrze zrobi ci kąpiel z rozmarynem (olejkiem rozmarynowym).

Nie noś obcisłej i ciasnej odzieży, która krępuje ruchy i ogranicza prawidłowy przepływ krwi w naczyniach. Najlepiej sprawdzają się przewiewne materiały.

Z umiarem możesz pić herbatę bądź kawę, które powinny postawić cię na nogi. Nie przekraczaj jednak 1-2 filiżanek dziennie. Nadmiar kofeiny w ciąży może szkodzić.

Gdy dokucza ci niskie ciśnienie tętnicze, nie zmieniaj gwałtownie pozycji ciała. Przy wstawaniu z siedzącej lub leżącej pozycji, rób to powoli, aby uniknąć zawrotów głowy i groźnych upadków po omdleniu.

Rano, jeśli tylko możesz, leniuchuj – leż, czytaj, rozmyślaj, wszak początek dnia to najtrudniejszy czas dla „niedociśnieniowców”, prawda?

Gdy zrobi ci się słabo, postaraj się usiąść i opuść jak najniżej głowę. Pochyl ją w kierunku kolan. Jeśli możesz, połóż się unieś lekko nogi, aby krew zaczęła swobodnie przepływać przez ciało.

Zanim zaczniesz prze­ciw­działać niskiemu ciśnieniu, sprawdź poziom hemoglobiny we krwi – lekarz powinien wykluczyć anemię. Należy kontrolować ciśnienie we krwi (obowiązkowo podczas każdej wizyty u ginekologa) oraz regularnie wykonywać badania sprawdzające poziom żelaza.

Jeśli niedociśnienie utrudnia ci życie – powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: