reklama

Obserwowanie aktywności dziecka

Od drugiego trymestru ciąży codziennym rytuałem każdej mamy powinno stać się uważna obserwacja aktywności dziecka.

Reaguj na wszelkie zmiany, które dotyczą częstotliwości bądź charakteru jego ruchówi kontaktuj się z lekarzem zawsze, kiedy wydaje ci się, że maluch zachowuje się inaczej, niż zwykle: nie rusza się, jest zdecydowanie mniej aktywny lub wręcz przeciwnie, jest bardzo ożywiony, a jego ruchy są gwałtowne.

Najlepszym wskaźnikiem obserwacji ruchów płodu jest ich sumienne liczenie – warto codziennie poświęcić godzinę na sam na sam z maluchem. Ponieważ dziecko, nawet to w brzuchu mamy, ma okresy aktywności i odpoczynku, matematyką ruchów przyszła mama powinna zajmować się o stałej porze, najlepiej odpoczywając po posiłku.

Trzeba pamiętać, że odczuwanie ruchów dziecka to sprawa indywidualna – zależy od masy dziecka, jego aktywności i temperamentu oraz od mamy – od grubości jej powłok brzusznych, ilości wód płodowych, trybu życia i wrażliwości. Ilość i siła ruchów dziecka codziennie powinna być podobna - nie mniejsza niż trzy duże ruchy, najczęściej co najmniej dziesięć.

Uwaga: Słuchaj tego, co ci podpowiada intuicja! Kiedy coś się zaniepokoi, skontaktuj się z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: