reklama
Angina w ciąży

Angina w ciąży

Angina to choroba zakaźna obejmująca gardło i migdałki, która jest przenoszona drogą kropelkową. Wywołują ja najczęściej paciorkowce. Bywa jednak, że za infekcję odpowiada wirus.

Najczęstsze objawy anginy to:

·    wysoka gorączka,

·    osłabienie i zmęczenie, brak energii, poczucie rozbicia,

·    bóle kostno-stawowe,

·    kaszel,

·    zmiany miejscowe w obrębie gardła i migdałków: silny ból, zaczerwienienie, obrzęk, a także śluzowo-ropne naloty. Dolegliwości te powodują trudności podczas jedzenia i połykania,

·    nudności i wymioty (tylko u małych dzieci).

Leczenie anginy w ciąży

Nie każdy ból gardła oznacza anginę, nie każda anginę należy leczyć antybiotykiem. Niemniej zawsze, kiedy oprócz bólu gardła pojawia się gorączka, sytuacji nie wolno lekceważyć. Nie lecz się sama, udaj się do lekarza, który postawi diagnozę i powie, co dalej.

Jeśli specjalista wykluczy infekcję wirusową, przepisze antybiotyki, które zabiją chorobotwórcze bakterie. Wówczas pamiętaj, by przeprowadzić kurację ściśle według jego zaleceń – w odniesieniu do dawkowania i czasu brania leków, zarówno bowiem przedawkowanie antybiotyków, jak i nie doprowadzenie kuracji do końca może być szkodliwe i dla ciebie, i dla dziecka.

W przypadku, gdy choroba ma podłoże wirusowe, leczenie polega na braniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pamiętaj, by nie leczyć się na własną rękę. Wolno ci brać wyłącznie takie farmaceutyki, które dozwolone są dla kobiet w ciąży, ponieważ niektóre z nich mogą przenikać przez łożysko, a tym samym stanowią niebezpieczeństwo dla dziecka (nie przyjmuj aspiryny czy ibuprofenu!).

Domowe sposoby leczenia anginy

Aby zmniejszyć dokuczliwość choroby:

·    unikaj zimnych napojów, które mogą nasilać ból gardła,

·    płucz gardło wodą z solą (łyżka wody na 3/4 szklanki wody). Ten sposób naszych babć przynosi zdecydowaną ulgę,

·    pij ciepłą herbatę – dozwoloną dla ciężarnych (zielona, rumiankowa, herbata z cytryną i cynamonem), która może działać jak naturalne środki przeciwbólowe.

·    dużo odpoczywaj – pomimo bólu gardła jedz i pij.

·    ssij ziołowe środki na ból gardła lub używaj przeciwzapalnych i przeciwbólowych preparatów w sprayu (swój wybór skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą).

Jak zapobiegać anginie podczas ciąży?

·    Unikaj towarzystwa osób chorych oraz, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, miejsc zatłoczonych. Myj ręce – po powrocie do domu, przed jedzeniem.

·    Prowadź higieniczny tryb życia. Dobrze się odżywiaj, dbaj o regenerujący sen, jeśli tylko możesz bądź aktywna fizycznie, ubieraj się adekwatnie do pogody.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża