reklama
Badania w ciąży

Badania w ciąży

Jakie badania powinnaś zrobić w ciąży?

Poniżej krótka tabelka. Jeżeli masz problem z odczytaniem danych, pod nią zapisaliśmy badania dla kolejnych tygodni ciąży. Na samym końcu tego artykułu znajdziesz również krótki opis najważniejszych badań

Badania / Tydzień ciążyDo 10.11-
14
15
-20
21
-26
27
-31
33
-35
36
-37
38
-39
Po 40.
Grupa krwi i Rh+
Przeciwciała Rh+x
Badania cytologiczne+
Morfologia krwi++++++
Badanie moczu++++++++
Poziom cukru
we krwi na czczo
++
Poziom cukru
(po glukozie)
+
VDRL+x
Przeciwciała
różyczki
o
Przeciwciała
toksoplazmozy
oxx
Przeciwciała anty-HIV+o o o o o o o o
HBs++
Pomiar ciśnienia+++++++++
Badanie ogólne+++++++++
Badanie piersi++
Wzrost +
Waga ciała+++++++++
Cytologia +o o o o o o o o
Badanie USG++++
Ruchy płodu++++
Tętno płodu++++
Badanie czystości pochwy++++
HCV+x
Posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących+

+ badania zalecane
x badania uzupełniające
o jeśli nie zrobiłaś przed ciążą

na. podst.materiałów z Instytutu Matki i Dziecka

Opis badań

Morfologia – to jedno z podstawowych i najczęściej (co miesiąc) wykonywanych badań laboratoryjnych, które wykonuje mama w ciąży. Jest ono ważne, ponieważ wyniki dostarczające wielu cennych informacji o stanie zdrowia, mogą też wskazywać na przyczyny chorób, niedoborów czy niepokojących stanów (np. anemia, infekcja, ospałość). Dzięki wykonywanym regularnie badaniom lekarz jest w stanie kontrolować zarówno stan zdrowia mamy, jak i dziecka, a i wcześnie interweniować w przypadku, gdy dzieje się coś niepokojącego. Trzeba pamiętać, że „wyniki” kobiet w ciąży mogą nieco odbiegać od normy – dlatego najlepiej, by interpretował je lekarz.

Badanie moczu - to proste, ale niezwykle ważne badanie, które daje obraz funkcjonowania układu moczowego; pozwala kontrolować, czy nie doszło do zakażenia układu moczowego w ciąży (zwłaszcza, ze wiele infekcji przebiega bezobjawowo), ale i pozwala na szybką diagnozę w przypadku wielu chorób, np. gestozy (białko w moczu), cukrzycy (cukier w moczu). W ciąży należy wykonywać je regularnie. Badanie moczu jest ważne, choćby z tego względu, że nieleczona infekcja może prowadzić do przedwczesnego porodu (w przypadku podejrzenia infekcji lekarz zleca posiew bądź przepisuje odpowiedni leki).

Badanie poziomu glukozy – u ciężarnych wykonuje się na początku ciąży. Jeśli wynik jest prawidłowy, pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży przeprowadza się test tolerancji glukozy. Celem badania jest wykluczenie cukrzycy ciężarnych.

USG – to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. W ciąży wykonuje się je zazwyczaj trzy razy. Dodatkowe badania zleca się, gdy istnieją konkretne wskazania kliniczne. Dzięki badaniu lekarz jest w stanie wykryć nieprawidłowości u rozwijającego się w łonie matki dziecka i skierować mamę na konsultacje, w celu dalszej diagnostyki.

Przeciwciała odpornościowe antyRh - odczyn Coombsa. Badanie, które ma na celu ustalenie, czy w krwi matki występują przeciwciała przeciwko antygenom krwinek czerwonych (ocena ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między matką a dzieckiem). Badanie wykonuje się na początku ciąży. Jeśli nie stwierdza się wówczas obecności przeciwciał anty-Rh, należy je powtórzyć pomiędzy 28. a 30. tygodniem ciąży. Jeśli pierwsze badanie wykazało obecność przeciwciał anty-Rh, trzeba określić ich rodzaj i poziom.

WR (odczyn Wassermanna) - badanie w kierunku kiły, choroby przenoszonej drogą płciowa, która może prowadzić do poważnych powikłań ciąży, a nawet śmierci dziecka. Badanie przeprowadza się w 1. I 3. trymestrze ciąży.

HBs – badanie w kierunku WZW typu B.

Badanie HCV – badanie w kierunku WZW typu C.

Test PAPP-A i potrójny HCG - w kierunku wykrycia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau u płodu (zalecane kobietom po 35. roku życia)

Badanie tętna płodu – jeśli tętno utrzymuje się w normie, świadczy o prawidłowym rozwoju płodu, natomiast odchylenia mogą oznaczać zaburzenia i powinno być diagnozowane.

KTG (kardiotokografia) - to monitorowanie akcji serca płodu i zapis czynności skurczowej mięśnia macicy, Badanie wykonuje się w 3. trymestrze ciąży, pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama