Bądź mamą gotową na wszystko
materiał partnera (*)

Bądź mamą gotową na wszystko

Spoglądając na swój ciążowy brzuszek odliczasz dni do porodu. Na myśl o tym, że już niedługo będziesz trzymać w ramionach swoje dziecko, czujesz ogromną radość, ale i niepokój. Doskonale zdajesz sobie sprawę, że macierzyństwo to nie tylko wielkie szczęście, ale i odpowiedzialność za tę małą istotę. Wiesz, że by sprostać zadaniu, musisz być gotowa na wszystko

Co powinnaś zrobić, o czym pomyśleć, by jak najlepiej przygotować się nie tylko do porodu, ale i do odegrania swej nowej, życiowej roli? Jest masa spraw, o których trzeba pomyśleć i sytuacji, na które należy się przygotować. Zacznij już teraz.

Aby być mamą gotową na wszystko:

Zapisz się do szkoły rodzenia, to da ci pewność i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki zajęciom będziesz przygotowana do porodu, ale i lepiej poradzisz sobie z pielęgnacją maluszka. Na zajęciach, prowadzonych przez doświadczone położne, nauczysz się technik oddychania, dowiesz się, jak wyglądają poszczególne fazy porodu, ale i jak opiekować się noworodkiem.

Wybierz szpital, w którym będziesz rodzić – weź pod uwagę nie tylko odległość od miejsca zamieszkania, ale i opinie innych mam. Przemyśl, kto ma Ci towarzyszyć w tej ważnej chwili, a i jak chcesz, by wyglądał poród.

Znajdź położną, która pomoże ci przygotować się do porodu, ale wesprze cię także w jego trakcie oraz w połogu, jeśli będziesz potrzebować pomocy (np. pomoże wykąpać maluszka czy rozwieje laktacyjne wątpliwości, jeśli nie będziesz się czuła dość pewnie).

Przez całą ciążę bądź pod opieką lekarza, najlepiej takiego, który budzi Twoje zaufanie, ale i sympatię. Systematycznie rób zlecane badania, a wszystkie wyniki wkładaj do specjalnej teczki.

Skompletuj wyprawkę. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą przesądną czy też nie, zanim urodzi się maluszek, musisz zgromadzić kilka niezbędnych drobiazgów, choćby tych, które zabierzesz ze sobą do szpitala. Pamiętaj, by wszystkie ubranka wyprać i wyprasować. Nie zapominaj o większych zakupach, takich jak wózek, łóżeczko czy fotelik samochodowy. Jeśli nie chcesz nabywać ich przed porodem, zrób szczegółową listę, opatrzoną wskazówkami dla męża.

Czytaj poradniki, studiuj strony parentingowe, dzięki czemu nie tylko posiądziesz przydatną wiedzę, ale i będziesz mieć szerszy pogląd na wiele kwestii związanych z opieką nad dzieckiem i jego wychowaniem. Zapisz się na forum, gdzie znajdziesz inne kobiety w ciąży i mamy, a także… wiele zrozumienia i wsparcia.

Spakuj torbę do szpitala. Ponieważ musisz pamiętać o wielu rzeczach niezbędnych zarówno dla Ciebie, jak i dziecka, zrób na spokojnie, najlepiej co najmniej miesiąc przed planowanym porodem.

Zastanów się nad pobraniem krwi pępowinowej dziecka podczas porodu. To jedyna szansa i niepowtarzalna okazja, by w ten sposób zabezpieczyć jego zdrowie na przyszłość. Krew pępowinową można pobrać tylko raz, a wykorzystać ją nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania.

Są sytuacje, na które mama może nie być przygotowana - są to wypadki losowe np. choroby hematologiczne czy neurologiczne, jakie dotkną jej dziecko. Dlatego coraz więcej kobiet myśląc szczerzej o przyszłości swoich dzieci decyduje się na pozyskanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej podczas porodu - mówi lek. med. Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Na pobranie krwi pępowinowej decyduje się coraz więcej kobiet, ze względu na zawarte w niej komórki macierzyste. Wykorzystuje się je w medycynie od niemal 30 lat. Są to niewyspecjalizowane komórki pierwotne, które mają zdolność do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. To dlatego można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi, a także w próbach leczenia autyzmu czy porażenia mózgowego. Choć wiele słyszy się o zbieraniu funduszy na terapię komórkami macierzystymi, to zabieg przeszczepienia komórek macierzystych krwi pępowinowej jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia [tak samo jak przeszczepienie szpiku].

Warte podkreślenia jest, że komórki macierzyste mogą posłużyć nie tylko dziecku, podczas którego narodzin zostały pobrane, ale i jego rodzeństwu, a nawet rodzicom. Co ważne decyzję o zabezpieczeniu komórek macierzystych krwi pępowinowej rozważyć powinny przede wszystkim osoby, które mają w swojej rodzinie historię onkologiczną tzn. w ich rodzinie występowały przypadki chorób onkologicznych.

Sam zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, wykonuje go pracująca w szpitalu położna przeszkolona z zakresu pobierania krwi pępowinowej.

Można powiedzieć, że zdeponowanie krwi pępowinowej jest jak posiadanie koła zapasowego w samochodzie – nie chcemy, żeby się przydało, jednak świadomość, że jest, uspokaja. Dlatego bądź mamą gotową na wszystko – przeczytaj, jak dzięki krwi pępowinowej pobranej podczas porodu możesz zabezpieczyć zdrowie i przyszłość swojego dziecka.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama