reklama
Białko w moczu w czasie ciąży

Białko w moczu w czasie ciąży

Białko w moczu w ciąży występuje u większości ciężarnych. Czy to normalne? Kiedy mówimy o groźnym dla mamy i dziecka białkomoczu? Czy można mu zapobiegać?

Białko w moczu ciężarnych

Białko w moczu w czasie ciąży występuje u większości ciężarnych – specjaliści mówią o 70 % przypadków. O ile jego śladowe ilości uznaje się za fizjologiczne, o tyle wartości wyższe mogą świadczyć o poważnych powikłaniach ciążowych.

Większa niż śladowa ilość białka w moczu to sygnał, którego nie wolno bagatelizować, ponieważ białkomocz w ciąży może być groźny tak dla mamy, jak i dziecka. Może być objawem chorób i powikłań ciążowych, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu wysokie ciśnienie czy obrzęki.

Badanie moczu w ciąży

Badania moczu w ciąży są bardzo ważne, dlatego trzeba je wykonywać cyklicznie, przez cały okres trwania ciąży (przed wizytami kontrolnymi). Nie wolno tego zaniedbywać, ponieważ badanie to pozwala kontrolować stan zdrowia przyszłej mamy, a i wykryć nieprawidłowości.

W badanym moczu nie powinno być białka. Jeśli podczas analizy moczu zostanie ono wykryte, musisz to zgłosić lekarzowi, który zleci bardziej miarodajne badania.

Testy laboratoryjne wykrywają mocz dopiero wtedy, gdy ilość białka w moczu przekroczy 150 mg na dobę.

Skąd białko w moczu?

Pojawienie się białka w moczu może, ale nie musi być objawem choroby. Skąd zatem białko w moczu?

  • Może to być wynik: dużego wysiłku fizycznego, przemarznięcia, stresu czy gorączka, (białkomocz ortostatyczny).
  • Mocz w ciąży może zawierać niewielkie ilości białka, ponieważ w ciąży obniżeniu ulega nerkowy filtracyjny próg. Nerki są obciążone, gdyż muszą poradzić sobie z większą ilością krwi, a i pracują za dwoje.
  • Może to być także objaw chorób nerek, ale i innych chorób i powikłań ciążowych, zatrucia ciążowego, niewydolność krążenia czy zapalenia stawów. Szczególnie niebezpieczna jest gestoza, czyli zatrucie ciążowe.
  • Niewielka ilość białka w moczu może być objawem infekcji dróg moczowych, na które kobiety w ciąży są narażone szczególnie, głównie ze względu na to, iż w ciąży poszerzeniu ulegają miedniczki nerkowe i moczowody.
  • Obecność białka w moczu może wynikać także z gorszej jakości próbek – to dlatego tak ważne jest, by do badania używać specjalnych pojemników z apteki, a także pobierać mocz ze środkowego strumienia, po podmyciu się, zaraz po przebudzeniu.

Profilaktyka białkomoczu

W ciąży musisz o siebie bardzo dbać – dobrze się odżywiać, nie przemęczać i prowadzić higieniczny tryb życia. Musisz dbać o odporność i zdrowie. Jeśli chodzi o zapobieganie pojawiania się białka w moczu, możesz chronić się przed infekcjami dróg moczowych, (którym towarzyszą bakterie i białko w moczu).

  • Szczególnie dbaj o higienę.
  • Pamiętaj o podmywaniu się specjalnymi środkami, noś przewiewną bieliznę.
  • Nie wstrzymuj moczu, często korzystaj z toalety.
  • Jedz produkty wysokobiałkowe, pij duże ilości wody, ogranicz spożycie soli.
  • Chroń organizm przed wyziębieniem.

Poinformuj lekarza prowadzącego ciążę o przebytych chorobach układu moczowego.

Regularnie wykonuj badania moczu i chodź na wizyty kontrolne.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama