Ból i leczenie zatok w ciąży

Ból i leczenie zatok w ciąży


Chore zatoki, prawdziwa zmora zwłaszcza w ciąży, wymagają niezwłocznego leczenia, ponieważ nie tylko sprawiają ból, ale i grożą powikłaniami. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia zatok w ciąży? Jak je leczyć? Czy zapalenie zatok może być niebezpieczne dla dziecka?

Zapalenie zatok w ciąży

Układ odpornościowy ciężarnej jest osłabiony, dlatego przyszła mama może łapać częste infekcje. W przypadku zatok wiele im nie trzeba, zwłaszcza jeśli zatokowe epizody już pojawiały się wcześniej. Katar, osłabienie, przewianie, klimatyzacja - i gotowe!

Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, stąd zapalenie zatok może obejmować:

  • zatoki szczękowe,
  • zatoki czołowe,
  • zatoki sitowe,
  • zatoki klinowe.

Dolegliwość może mieć charakter ostry albo przewlekły. Ostre zapalenie zatok trwa zwykle do trzech miesięcy, z kolei zapalenie przewlekłe trwa dłużej (niż trzy miesiące).

Przyczyny zapalenia zatok

Przyczyną zatkanego nosa i chorych zatok mogą być: stan zapalny, alergie, reakcja na leki, a także hormony (działanie estrogenów wywołuje tzw. ciążowy nieżyt nosa, a śluzówki stają się rozpulchnione. To nasila problemy z zatokami.). Zapalenie zatok w ciąży na tle zakaźnym jest wywołane przez bakterie lub wirusy, rzadziej grzyby. Lekarze wyróżniają także alergiczne zapalenie zatok.

reklama

Objawy chorych zatok w ciąży

Wiele objawów charakterystycznych dla zapalenia zatok przypomina grypę i przeziębienie.

Bywa, że chore zatoki dają podobne objawy do infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych.

Zapchany nos, kaszel, katar, spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina (bezbarwna lub żółtozielona) i ból głowy o specyficznym charakterze: rozpierającym, pulsującym, uciskającym i często bardzo silnym (wywołującym wrażenie, że nie można ruszać głową i strach ją pochylać). Dodatkowo występują stany podgorączkowe, zmęczenie, trudności z oddychaniem i zasypianiem.

Zapalenie zatok może obejmować różne zatoki, stąd ból lokalizuje się różnie. I tak:

  • zatoki szczękowe – zapalenie objawia się bólem w dolnej części policzków i górnych zębów,
  • zatoki czołowe – towarzyszy ból czoła i okolicy brwi,
  • zatoki sitowe – zapalenie objawia się bólem u nasady nosa, obserwuje się obrzęk powiek,
  • zatoki klinowe – nieokreślony ból głowy od zatok, możliwy ból ucha.

Na bakteryjne zapalenie zatok wskazują takie objawy jak: ropna wydzielina z nosa, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, silny bólu głowy w miejscu chorej zatoki, objawy i dolegliwości nasilają się lub nawracają po złagodzeniu.

Domowe sposoby na bolące zatoki

W początkowej fazie zapalenia zatok, które przebiega bez gorączki, stosuje się leczenie objawowe, czyli leki przeciwbólowe i ułatwiające oczyszczanie nosa.

Leczenie chorych zatok w ciąży warto rozpocząć od naturalnych sposobów, wspierając się domowymi metodami:

Jeść czosnek i cebulę.

Pić mleko z miodem, herbatę z cytryną i imbirem, herbaty ziołowe.

Przykładać w bolące miejsce ciepłe okłady (np. termofor z pestek wiśni, kompresy kupione w aptece lub podgrzaną sól, zawiniętą w lnianą ściereczkę).

Ważne, by wypoczywać, pić dużo wody i zadbać o optymalną wilgotność pomieszczenia (przykręcając kaloryfer i wieszając na nim mokry ręcznik bądź montując nawilżacz).

Stosować inhalacje. Wystarczy do miseczki wlać gorącą wodę z solą, z naparem ziół (majeranek, szałwia, rumianek) lub kilkoma kroplami olejków eterycznych (mięta, sosna czy eukaliptus). Później przykryć głowę ręcznikiem, pochylić się nad miseczką i wdychać opary przez nos.

Naświetlać okolice czoła lampami.

Płukać zatoki roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską, opcjonalnie innymi bezpiecznymi preparatami, dostępnymi w aptece. To dobry sposób na oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny.

reklama

Zapalenie zatok - leczenie

W leczeniu zatok, w początkowej fazie, najczęściej podawane są bezpieczne dla kobiet w ciąży leki przeciwbólowe, krótkotrwałe leki obkurczające naczynia krwionośne, leki rozrzedzające wydzielinę i zmniejszające obrzęk śluzówki nosa.

Leczenie zatok w ciąży jest utrudnione, ponieważ nie można zastosować pierwszego z brzegu specyfiku z drogerii czy apteki. Wiele kropli czy aerozoli do nosa, które mają działanie obkurczające błonę śluzową, nie są bezpieczne w ciąży (choć można je kupić bez recepty). Dlatego zawsze swój wybór należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Jeżeli zapalenie zatok w ciąży nie przechodzi, nasila się, gdy pojawia się gorączka, zielono-żółta gęsta wydzielina, dokucza silny ból głowy, dolegliwości się nasilają - trzeba skontaktować się z lekarzem. Ten przepisze stosowny lek: np. steryd, a kiedy podejrzewa zapalenie bakteryjne, antybiotyk (nie wszystkie antybiotyki można  stosować w ciąży).

Powikłania zapalenia zatok

Zapalenie zatok – nieleczone bądź źle leczone - może przejść w zapalenia oczodołu, ucha, skutkować pogorszeniem widzenia, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, oskrzeli czy nerwu trójdzielnego. Zaniedbane zapalenie zatok może przejść w przewlekłe, które wymaga intensywniejszego leczenia.

Jeśli po porodzie zapalenie zatok często nawraca, a leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy, konieczna jest wizyta u laryngologa i dalsza diagnostyka.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: