Chlamydia w ciąży

Chlamydia w ciąży

Chlamydioza to choroba, która jest groźna zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Wywołuje ją bakteria Chlamydia trachomatis, odpowiedzialna za wiele infekcji, najczęściej w obrębie narządów płciowych. Najczęściej przebiega bezobjawowo, a jej skutki mogą być groźne, szczególnie dla ciężarnych i ich dzieci.

Jak się można zarazić chlamydią?

Do zakażenia chlamydią najczęściej dochodzi podczas stosunku płciowego, w czasie porodu lub przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Zakażenie przebiega bezobjawowo i o chorobie pacjenci dowiadują się dopiero w momencie wystąpienia powikłań! Jej nosiciel może więc nieświadomie zarażać swoich partnerów seksualnych.

Zakażeniom sprzyja aktywności seksualna - zbliżenia z wieloma partnerami, seks bez zabezpieczeń bądź kontakty seksualne z osobą, która ma wielu partnerów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie w samej Europie Zachodniej dochodzi do ponad 5 milionów zakażeń.

Jakie są objawy chlamydiozy?

Chlamydioza najczęściej przebiega bez objawów. Bywa, że pojawiają się upławy bądź ból i dyskomfort przy oddawaniu moczu. Jeśli infekcja się rozprzestrzeni, u kobieta pojawia się ból podbrzusza, krwawienie między miesiączkami bądź po stosunku. Czasem objawy chlamydiozy przypominają reumatoidalne zapalenie stawów.

reklama

Dlaczego chlamydia w ciąży jest groźna?

Chlamydioza nie jest częsta, dotyka maksymalnie 3% ciężarnych. Niestety skutki jej działania są groźne – zarówno dla kobiety, jej dziecka, jak i samej ciąży:

Zagrożenia dla kobiety

Zagrożenia dla kobiety to między innymi: zapalenie cewki moczowej, nadżerki szyjki macicy, cysty, zapalenie gruczołów Bartholina i przydatków, bóle i zapalenia stawów, zapalenie okołowątrobowe, zmiany w układzie nerwowym, spadek odporności, astma i alergie, a także bezpłodność.

reklama

Zagrożenia dla ciąży

Chlamydia może stanowić zagrożenie dla przebiegu ciąży, ponieważ przy zarażeniu znacznie wzrasta ryzyko poronień, porodu przedwczesnego, zapalenia błon płodowych i łożyska, a także przedwczesnego pęknięcia błon płodowych.

Zagrożenia dla dziecka

Wskutek zarażenia matki chlamydią noworodek może mieć problemy ze wzrokiem (np. zapalenie spojówek) i oddychaniem (infekcja nosa, gardła, zapalenie ucha środkowego). Chlamydia dodatkowo wpływa na niską wagę urodzeniową dziecka. Ryzyko przeniesienia na dziecko podczas porodu wynosi aż 80%.

reklama

Jak wykryć zakażenie chlamydią?

Ze względu na zagrożenia zarówno dla matki, dziecka, jak i dla przebiegu ciąży, warto wykonać badania w kierunku wykrycia chlamydii (najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, na etapie starań lub na pierwszej wizycie ciążowej). W tym celu pobiera się krew (oznaczenie poziomu immunoglobulin IgM i IgG), wymaz z szyjki macicy i ujścia cewki moczowej lub mocz pacjenta, po czym wykonuje się badania diagnostyczne (badanie mikroskopowe lub posiew).

Leczenie chlamydii w ciąży

Chlamydiozę - nie tylko w ciąży - należy leczyć. Im wcześniej, tym lepiej – wyjątek stanowi ciążą przed 14. tygodniem. Im dłużej bakteria znajduje się w organizmie, tym większe szkody wyrządza. Staje się również bardziej odporna na działanie antybiotyków (zakażenie chlamydią leczy się antybiotykami z grupy tertracyklin, makrolidów, fluorochinolonów).

Leczenie standardowo trwa od 7 do 10 dni, przy schorzeniu przewlekłym - od 14 do 21 dni. Po kuracji należy wykonać badania kontrolne. Leczenie obowiązkowo powinien przechodzić partner, by uniknąć powtórnego zakażenia. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: