reklama
Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Więcej niż jedno? Troje, a może nawet jeszcze więcej? Czy taka ciąża – wielopłodowa – różni się od pojedynczej? Na co mama bliźniąt, trojaczków, czworaczków powinna być przygotowana?

Przede wszystkim jeśli jesteś w ciąży mnogiej możesz spodziewać się takich samych objawów ciąży jak w pojedynczej, jednak mogą się one zdarzyć wcześniej i być nasilone. Dlatego każda ciąża wielopłodowa traktowana jest przez lekarzy jak ciąża wysokiego ryzyka, a przyszła mama jest objęta szczególną opieką. 

Nie jest to jednak powód do panikowania. Po prostu musisz słuchać zaleceń lekarza, Nastawić się na częstsze wizyty,np: w drugiej połowie ciąży nawet co dwa tygodnie, regularnie wykonywać zlecane przez niego badania (częstsze USG pozwalające ocenić stan każdego z dzieci, częstsze badanie ginekologiczne, aby ocenić stan szyjki macicy oraz badanie krwi i moczu). 


Ciąża bliźniacza czyli odpoczywaj

Wprawdzie ciąża to nie choroba, jednak dla organizmu matki jest to obciążenie, a w przypadku ciąży bliźniaczej – podwójne. Jedną z rzeczy, o której dobrze żebyś wiedziała to, że w ciąży mnogiej masz mocno podwyższony poziom HCG (gonadotropiny kosmówkowej) hormonu , który jest odpowiedzialny za występowanie nudności i wymiotów w pierwszym trymestrze. Masz prawo skarżyć się częściej na ból pleców, trudności ze snem, zgagę i większą niedokrwistość niż mamy mające w brzuszku jedno maleństwo. Dlatego  dużo odpoczywaj, unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, noszenia ciężkich zakupów, a uprawianie sportu zastąp długimi spacerami jednym słowem zadbaj o zdrowie w ciąży.

Ograniczenia dotyczą także seksu w ciąży – w drugiej połowie ciąży lekarz może zalecić powstrzymanie się od seksu, ale nawet jeżeli nie ma zakazu, to stosunek powinien być delikatny, bez gwałtownych ruchów, bez pobudzania brodawek (to może spowodować wzrost oksytocyny i przyspieszyć poród).

Jeżeli pojawi się ryzyko przedwczesnego porodu, zalecenia lekarzy stają się jeszcze bardziej restrykcyjne, czasem jednak lekarze każą się oszczędzać „na zapas”. Jeżeli mama czuje się dobrze, nie ma żadnych niepokojących objawów, może prowadzić taki sam tryb życia jak wcześniej, łącznie z pracą zawodową.

Wcześniej niż później

Musisz mieć świadomość, że ciąże mnogie kończą się raczej wcześniej – średnio 12 dni przed terminem obliczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki. Właściwie ciążę bliźniaczą uważa się za donoszoną w 37 tygodniu i na szczęście twoje dzieci będą miały w tym czasie pełni dojrzałe płuca.

Jest kilka momentów, które są szczególnie ważne w twojej ciąży:

24 tydzień ciąży: Dzieci urodzone tak wcześnie prawdopodobnie spędzą przynajmniej trzy miesiące na oddziale intensywnej terapii wcześniaków, jednak mają szansę na przeżycie.
28 tydzień ciąży: Już 90% dzieci, które rodzą się na tym etapie ciąży ma szanse na przeżycie. Nadal są jednak zagrożone powikłaniami związanymi z przedwczesnym porodem.
32 tydzień ciąży: Tu powoli maluszki zaczynają być bezpieczne i zmniejsza się możliwość powikłań, chociaż nadal musisz się liczyć z tym, że ich płuca są jeszcze niedojrzałe ( dojrzewają pomiędzy 33 a 37 tygodniem), więc   niektórym z nich  trzeba będzie pomóc z oddychaniem, ale szansa, że dzieciaczki będą zdrowe jest bardzo duża.

Już po 30 tygodniu ciąży warto mieć  wszystko zapięte na ostatni guzik: wybrać szpital, porozmawiać z lekarzem o rodzaju porodu, spakować torbę dla siebie i dzieci, przygotować wyprawkę (kupić i uprać ubrania, wybrać foteliki, wózek).

Ciąża bliźniacza -poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Nie jest prawdą, że większość ciąż mnogich kończy się cesarskim cięciem. Jednak około połowa bliźniaków przychodzi na świat w ten sposób. O cesarskim cięciu decyduje lekarz, który musi wziąć pod uwagę szereg kryteriów:

Rodzaj ciąży. Ciąża mnoga może być bowiem heterozygotyczna (dzieci popularnie, acz nieprawidłowo nazywa się bliźniętami dwujajowymi)– to znaczy, że dzieci rozwinęły się z dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki i zapłodnionych – dzieci mają różny materiał genetyczny, osobne worki owodniowe i łożyska – to korzystne dla dzieci. Ciąża może być również jednojajowa, a wówczas, w zależności od tego, kiedy dokonał się podział komórki jajowej, wyróżnia się:

  • ciążę dwukosmówkową, dwuowodniową - najkorzystniejszą
  • jednokosmówkową, dwuowodniową
  • jednokosmówkową, jednoowodniową
  • jednokosmówkową, jednoowodniową  - najmniej korzystną dla dzieci, gdyż wzrasta ryzyko wystąpienia bliźniąt syjamskich i innych powikłań.

Ułożenie bliźniąt. Jeżeli oboje dzieci znajduje się głową w dół lub tylko jedno ułożone jest położeniu główkowym, a drugie miednicowym (czyli głową do góry), to jest duża szansa na poród bez interwencji chirurgicznej. Natomiast jeżeli dzieci ułożone są inaczej, to jest to zalecenie do porodu przez cesarskie cięcie, gdyż w przypadku dwojga dzieci szanse na to, że się obrócą i ułożą w pozycji korzystnej, jest znikome (dzieci mają zbyt mało miejsca).

Stan zdrowia matki (stan przedrzucawkowy, zatrucie ciążowe), budowa miednicy oraz stan dzieci (tętno, ich wielkość). Dlatego to lekarz musi podjąć ostateczną decyzję. Zdarza się też i tak, że pierwsze dziecko rodzi się naturalnie, ale drugiemu trzeba pomóc.

Poród bliźniąt jest trudniejszy i trwa dłużej, jest też bardziej wyczerpujący dla matki, ale czas powrotu do formy jest taki sam jak w przypadku matek rodzących  jedno dziecko. Mamie bliźniąt towarzyszy natomiast więcej personelu (szczególnie jeśli dzieci rodzą się przed terminem): musi być dwóch neoantologów, towarzyszące im pielęgniarki itp. W takiej sytuacji poród rodzinny nie zawsze jest możliwy, a dodatkowe osoby na sali nie są mile widziane.

Ciąża bliźniacza czyli konieczne wsparcie po porodzie

Chociaż ciało regeneruje się szybko, nieco gorzej może być z emocjami. Mamy bliźniąt są bardziej narażone na depresję poporodową. Potrzebują wsparcia ze strony partnera i rodziny szczególnie w tym pierwszym, najtrudniejszym okresie. Warto też odpowiednio wcześnie poszukać mam o podobnych doświadczeniach – na przykład na naszym forum dla mam bliźniąt, trojaczków i wieloraczków.
 

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama