Ciąża po czterdziestce

Ciąża po czterdziestce

Ciąża po 40. roku życia jest szczególna i to nie tylko z medycznego punktu widzenia. Późną ciążę przechodzi się, a i przeżywa inaczej. Jakie są plusy ciąży po czterdziestce, a jakie się z nią wiążą niedogodności i zagrożenia?

Z biologicznego punktu widzenia optymalny czas dla kobiety na rodzenie dzieci przypada pomiędzy 18. a 20. rokiem życia, zaś szczyt jej płodności to okres pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Jednak biologia to jedno, a psychika to drugie. Nie bez znaczenia są także takie kwestie jak stabilizacja i sytuacja życiowa.

Dwudziestoparoletnie dziewczyny najczęściej nie myślą o tym, by mieć dzieci. W tym okresie priorytetem są studia, praca, samodzielność, no i korzystanie z uroków i przywilejów młodości. To dlatego statystyczna Polka rodzi swoje pierwsze dziecko w 27. roku życia, choć pierwsze dziecko urodzone po trzydziestce to właściwie norma. Rośnie też liczba kobiet, które myślą o macierzyństwie dopiero po czterdziestce – chodzi zarówno o pierworódki, jak i o mamy, które już odchowały swoje młodsze dzieci.

Ciąża po 40. Minusy i trudności

Ciąża po 40. jest możliwa, jednak z każdym kolejnym rokiem szanse na poczęcie dziecka maleją. To naturalne, że z wiekiem spada płodność kobiety, a im jest starsza, tym trudniej jej zajść w ciążę.

Związane jest to z tym, że liczba komórek jajowych jest ograniczoną, a ich ilość z każdym rokiem jest mniejsza (co roku tracimy około 13 000 jajeczek). Nie bez znaczenia jest także fakt, że w wiekiem komórki jajowe się starzeją, są również bardziej narażone na mutacje. Zaledwie 10 % kobiet po czterdziestce ma szansę na zapłodnienie w sposób naturalny. W 44. roku życia - 1,6%.

Aby określić szanse na naturalne zapłodnienie warto wykonać badania, które pozwalają określić tzw. rezerwę jajnikową, czyli ilość komórek jajowych (hormon AMH, FSH i HCG).

Kobieta po 40., choć wciąż jest młoda, nie jest już tak wydolna jak dwudziesto- czy trzydziestolatka. Trudniej w tym wieku znosić trudy ciąży, obciążenia i dolegliwości. Pojawiają się też częściej choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy niedoczynność tarczycy, które wpływają na przebieg ciąży, a i zwiększają ryzyko jej powikłań.

U kobiet w późnej ciąży wzrasta ryzyko zatrucia ciążowego i wystąpienia cukrzycy ciężarnych. Często pojawiają się zaburzenia: wchłaniania czy tolerancji pokarmów, a także choroby: nerek, choroby układu krążenia. Zwiększa się także ryzyko poronienia. Po 40. roku życia przedwcześnie kończy się nawet ok. 40 % ciąż.

Każda ciąża po 40. jest obarczona znacznie większym ryzykiem powikłań. Pojawia się większe ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych, np. zespołu Downa.

Specjaliści twierdzą, że prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa jest zależne od wieku rodziców, a szczególnie wieku matki.

Można powiedzieć, że im starsza matka, tym większe ryzyko, dlatego po 35. roku życia trzeba poddać się przesiewowym badaniom prenatalnym, które oceniają ryzyko wystąpienia zaburzeń. 

Ryzyko dla matek 20-letnich wynosi 1 na 2000, 35-letnich - 1 na 800, a potem gwałtownie wzrasta, osiągając liczbę 1 na 45 i więcej w wieku 45 lat.

Z wiekiem rośnie również ryzyko urodzenia wcześniaka czy dziecka o niskiej wadze urodzeniowej. Dzieci urodzone przez dojrzałe kobiety są bardziej narażone na cukrzycę typu 1 oraz wysokie ciśnienie krwi.

Z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo ciąży mnogiej, co oznacza nie tylko podwójne szczęście, ale i większe ryzyko powikłań – i to zarówno dla matki, jak i dzieci.

Sam poród u kobiety 40+ trwa dłużej i jest trudniejszy, bardziej obciążający. Powodem może być nie tylko gorsza wydolność czy sprawność fizyczna (jakby to nie brzmiało), ale i obniżona elastyczność tkanek, co przekłada się na trudności z rozwarciem szyjki macicy.

Krótko mówiąc późna ciąża, zwłaszcza po 40. roku życia, jest ciążą wysokiego ryzyka i wymaga specjalnego traktowania zarówno przez personel medyczny, jak i same przyszłe mamy. Kobiety, które decydując się na późne macierzyństwo muszą bardzo dbać o swoje zdrowie.

Dobra wiadomość jest taka, że pomimo wysokiego ryzyka wystąpienia wyżej wymienionych powikłań, odsetek przypadków jest naprawdę niski.

reklama

Ciąża po 40. Zalety i plusy

Pamiętajmy jednak, że późne macierzyństwo i ciąża po czterdziestce to także zalety i radości – w końcu na świecie pojawi się dziecko, najczęściej wyczekane.

Bez wątpienia, niezależnie od tego, czy ciąża była planowana czy też nie, mamy w średnim wieku są bardziej zdyscyplinowane niż ich młodsze koleżanki. Ponieważ mamy są bardziej świadome siebie, ale i zagrożeń, przestrzegają diety, terminów badań i wizyt lekarskich, słuchają zaleceń, pamiętają o zdrowym i higienicznym trybie życia.

Ponieważ ich sytuacja życiowa jest na ogół bardziej ustabilizowana, a związki, które tworzą – szczęśliwe i mniej burzliwe, ciąża przebiega spokojniej, można powiedzieć w bardziej komfortowych okolicznościach.

Prawdopodobnie mama po czterdziestce jest w stanie zapewnić dziecku lepsze warunki życia i rozwoju, jest bardziej skupiona na dziecku, dlatego maluchy „starszych” mam są staranniej pielęgnowane. Sama radość!

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz poranne mdłości, albo przesunął Ci się...   Więcej

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w...   Więcej

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

reklama