Czy bezpiecznie jest brać antybiotyk podczas ciąży?

Czy bezpiecznie jest brać antybiotyk podczas ciąży?

Niejedna przyszła mama zastanawia się, czy bezpiecznie jest brać antybiotyk podczas ciąży. Zasadniczo kobiety ciężarne powinny unikać leków, jeśli ich przyjmowanie nie jest konieczne. Choć są skuteczne w działaniu i szybko przynoszą ulgę, mają wiele działań niepożądanych – zarówno jeśli chodzi o kobietę, jak i dziecko.

Czy brać antybiotyk w ciąży?

Jedno jest pewne - stosowanie antybiotyków w ciąży powinno być uzasadnione i ograniczone tylko do wyjątkowych przypadków. Oznacza to, że lekarz, który je przepisze, wyczerpał wszystkie inne możliwości, a także przeanalizował plusy i minusy antybiotykoterapii.

Antybiotyki stosuje się przy infekcjach, których nie da się wyleczyć w inny sposób,  kiedy istnieje ryzyko, że choroba się zaostrzy (nieleczone zakażenie bakteryjne może zaburzyć prawidłowy rozwój płodu), a także wówczas, gdy istnieje zagrożenie zdrowia i życia matki (np. sepsa).

Infekcjami, które najczęściej leczy się antybiotykiem, to chlamydioza i inne choroby przenoszone drogą płciową, bakteryjne zapalenia pochwy (i inne zakażenia bakteryjne), ZUM czy bakteryjne zakażenia dróg oddechowych.

Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Kobieta w ciąży może przyjmować antybiotyki, które nie szkodzą ani jej, ani dziecku. Są to antybiotyki z grupy penicylin, cefalosporyn i niektóre makrolidy. Co ważne – ich dobór powinien być oparty nie o intuicję lekarza, a antybiogram.

reklama

Dlaczego antybiotyki w ciąży mogą być niebezpieczne?

Po pierwsze antybiotyki w ciąży działają nieco inaczej niż u osoby, która w ciąży nie jest. Po drugie niszczą florę bakteryjną, co powoduje zaburzenie równowagi mikrobiologicznej i w rezultacie może wywołać stan zapalny. Po trzecie – mogą negatywnie wpływać na rozwijające się dziecko. Wpływ niektórych antybiotyków może być niebezpieczny i to nie tylko, choć zwłaszcza, w 1. trymestrze ciąży.

Jakie antybiotyki są niebezpieczne dla dziecka?

Stosowanie leków w ciąży opiera się na podziale leków zaproponowanym przez WHO. Dla dziecka niebezpieczne są przede wszystkim antybiotyki takie jak:

  • tetracyklina i doksycyklina – są przyczyną wad wrodzonych (wady serca, rozszczep podniebienia; tetracykliny opóźniają rozwój szkieletu, hamują wzrost kości długich, powodują wady kośćca, żółtobrązowe przebarwienia zębów).
  • nitrofurantoiny - mogą wywołać anemię hemolityczną
  • aminoglikozydy - niosą ryzyko zaburzeń słuchu dziecka,
  • sulfonamidy - niebezpieczne na krótko przed porodem, ponieważ mogą nasilić żółtaczkę fizjologiczną, czego efektem mogą być nawet zaburzenia rozwoju umysłowego u dzieci.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: