reklama
Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Czy gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

Gorączka, choć jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, w ciąży może być niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Dlatego nie wolno jej lekceważyć. Kiedy iść do lekarza, jak sobie z nią radzić i przy jakiej temperaturze bić na alarm? Przeczytaj.

Kiedy mówimy o gorączce?

Prawidłowa temperatura ludzkiego ciała wynosi 36,6ºC. Jednak u przyszłych mam, wskutek zmian hormonalnych, temperatura ciała wzrasta i za normę uznaje się tę nie przekraczającą 37,5ºC. O gorączce mówimy więc, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 ºC.

Dlaczego gorączka może być niebezpieczna?

Gorączka może towarzyszyć przeziębieniu, grypie, zapaleniu zatok czy górnych dróg oddechowych, a także zakażeniu układu moczowego. Jest sygnałem, ze organizm się przed czymś broni. Jest naturalnym i pożytecznym procesem, niemniej może być niebezpieczna dla płodu, ponieważ:

  • naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dostrzegli związek pomiędzy niekontrolowaną gorączką a prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń w rozwoju u potomstw - ryzyko autyzmu i opóźnienia rozwoju może wzrosnąć ponad dwukrotnie. Dlatego gdy gorączka jest wysoka, trzeba ją obniżać.
  • gorączka jest niebezpieczna dla płodu zwłaszcza między 4. 1 14. tygodniem ciąży, kiedy to dochodzi do implantacji zarodka oraz kostnienia żeber oraz kręgów. Długotrwała, wysoka gorączka może ów proces zaburzyć, a nawet doprowadzić do poronienia. W efekcie jej działania dziecko może być dotknięte wadami kończyn, małogłowiem czy zniekształceniem twarzy.

Leczenie gorączki w ciąży

Nie przyjmuj leków konsultacji z lekarzem – każdy lek z podręcznej apteczki w twoim stanie może być niebezpieczny.

Za bezpieczny uznaje się paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (2 tabletki), jednak przyjmowany nie dłużej niż przez 3 dni. Najlepiej unikać go w 1. trymestrze ciąży. Pamiętaj też, że długotrwałe stosowanie paracetamolu w ciąży może się przyczynić do wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny!

Sama zaś, by zbić gorączkę, możesz stosować: letnie okłady na czoło, chłodną kąpiel bądź prysznic, pij duże ilości płynów (woda, herbatki np. z malin). Staraj się leżeć w łóżku i odpoczywać.

Kiedy do lekarza?

Jeśli jesteś w ciąży i masz gorączkę, która trwa 3 dni i nie spada.

Jeśli masz stan podgorączkowy dłużej niż 3 dni.

Jeśli twoje samopoczucie wyraźnie się pogarsza.

Kiedy towarzyszące gorączce dolegliwości cię niepokoją bądź są dotkliwe.

Jedź natychmiast do szpitala, gdy gorączce towarzyszy: krwawienie z dróg rodnych, masz trudności z oddychaniem, drętwieje ci szyja, wymiotujesz, bardzo boli cię głowa.reklama

Niezbędniki w dziale ciąża