Czy to normalne w ciąży?

Czy to normalne w ciąży?

Jesteś w ciąży, potwierdzonej testem i badaniem lekarskim. Powinnaś się cieszyć, ale co i rusz z Twoim organizmem dzieje się coś, co budzi głęboki niepokój. Czy to normalne? Tak, jak najbardziej!

Czy to normalne w ciąży, że dziecko w brzuchu ma czkawkę?

Kiedy w pierwszej ciąży po raz pierwszy poczułam dziwne, miarowe i rytmiczne ruchy dziecka, wpadłam w panikę – nie miałam pojęcia co się dzieje, a bujna wyobraźnie podpowiadała jakieś drgawki... Tymczasem to bardzo częste zjawisko i wynika z niedojrzałości układu nerwowego dziecka.

Pierwsze czkawki mogą się pojawić pod koniec pierwszego lub na początku drugiego trymestru i towarzyszą do końca ciąży. Jedne dzieci mają czkawkę kilka razy dziennie, inne tylko raz na jakiś czas. Mama nie ma na to żadnego wpływu, czkawka pojawia się i mija sama.

Czy to normalne w ciąży, że moich piersi coś wypływa?

Piersi przygotowują się do karmienia jeszcze przed porodem. Dlatego są tkliwe, często bolą, a od około 20. tygodnia zaczynają wydzielać żółty, gęsty płyn, nazywany siarą.

To wczesne mleko jest bardzo bogate w białka, które odgrywają ważną rolę w dojrzewaniu układu pokarmowego noworodka, oraz wiele przeciwciał, które ochronią go przed patogenami. Czasem siary może być tak dużo,  że trzeba chronić biustonosz i ubranie przed przemoczeniem za pomocą wkładek laktacyjnych.

reklama

Czy to normalne w ciąży, że odrzuca mnie od kawy/mięsa/warzyw?

Tak. Wiele kobiet w czasie ciąży zaczyna czuć wstręt do jedzenia czego, co do tej pory lubiły i jadły chętnie. Wiele miłośniczek kawy martwi się, czy w ciąży można pić kawę , ale szybko okazuje się, że pojawia się w nich silna niechęć do kawy – czasem nawet jako pierwszy objaw ciąży, po prostu z dnia na dzień kawa nie smakuje. O ile odstawienie kawy wyjdzie mamie i dziecku na zdrowie, to niechęć do warzyw czy mięsa może być już problemem.

Zanim ustąpi, należy zadbać o to, aby dieta w ciąży była zrównoważona i na przykład: pić soki owocowo-warzywne, jeść produkty z pełnego przemiału (ze względu na błonnik), spożywać inne produkty zawierające białko: jajka, sery, strączkowe, orzechy. W ostateczności można wspierać się witaminami w tabletkach.

Czy to normalne w ciąży, że w ogóle nie widać, że jestem w ciąży?

Nie ma określonego czasu, od którego „musi” być widać, że kobieta jest w ciąży. Wielkość brzuszka zależy od budowy ciała przyszłej mamy, stopnia jej wysportowana, ułożenia dziecka oraz tego, czy jest to ciąża pierwsza, czy kolejna.

Tak długo, jak lekarz twierdzi, że dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie ma powodu do obaw. Jeśli powłoki brzuszne są nierozciągnięte, ciąża uwypukli brzuch znacznie później.

Także kobiety wysokie mogą mieć mniejszy brzuszek, bo długi tułów sprawia, że dziecko ma więcej miejsca. Wypukłość brzucha widać między 12. a 16. tygodniem, ale przy pierwszym dziecku może to być nawet później niż po 18.

Czy to normalne, że moja ciąża wygląda na starszą niż jest?

„Już końcówka, kiedy rodzisz?” - słyszy mama w 6. miesiącu, a kiedy zaprzecza, „życzliwi” dodają wyrozumiale „to pewnie bliźniaki?”. Są mamy będące przeciwnością tych z poprzedniego punktu. Ciążę u nich widać wcześnie, a dziecko układa się tak, że brzuch wydaje się być ogromny.

Także i tu ważna jest opinia lekarza, który mierzy dziecko, obwód jego głowy, ilość wód płodowych – jeśli uważa, że wszystko jest w normie, nie ma się czym martwić. A wszyscy „życzliwi” powinni pamiętać o tym, że najlepszym komentarzem jest „wyglądasz świetnie”. Zawsze.

reklama

Czy to normalne w ciąży, że tracę na wadze?

Spadek wagi wcale nie jest rzadki. Kiedy kobieta długo cierpi z powodu porannych mdłości i je mało, spadek wagi jest oczywisty. Często chudną też kobiety z nadwagą – w pierwszym trymestrze nie tylko nie przybierają na wadze, ale nawet chudną.

Nie jest to szkodliwe dla dziecka tak długo, jak ciężarna odżywia się prawidłowo. Zwykle w drugim trymestrze waga w ciąży zatrzymuje się i zaczyna rosnąć.

W czasie wizyt kontrolnych lekarz to sprawdza i ocenia, czy nie ma nic niepokojącego – do takich należy gwałtowny spadek masy ciała lub wymioty utrzymujące się powyżej 18. tygodnia i powtarzające się wielokrotnie w ciągu dnia (mdłości trwające całą ciążę nie są niczym niezwykłym ani niepokojącym, natomiast wymioty - owszem).

Czy to normalne w ciąży, że mam uderzenia gorąca?

Objawy typowe dla menopauzy: uderzenia gorąca, wahania nastroju w ciąży – od euforii do płaczu, są w ciąży normalne, wywołują je hormony. Wystarczy, że ich poziom spada, a w obrębie głowy, klatki piersiowej pojawia się uczycie gorąca. Dotyczy to około 10% kobiet, częściej w drugiej połowie ciąży. To mija jakiś czas po porodzie. Pomaga zdjęcie jednej warstwy ubrania czy ochłodzenie twarzy chłodną wodą.

Czy to normalne w ciąży, że bardzo swędzi mnie skóra na brzuchu?

Kiedy dziecko rośnie, skóra na brzuchu rozciąga się ,a ciągle napięta swędzi. Zamiast drapać, trzeba ją regularnie nawilżać, to przyniesie ulgę. Jeśli skóra jest gładka, ewentualnie pojawiają się tylko rozstępy, to nie dzieje się nic takiego – ot, kolejna ciążowa dolegliwość.

Czasem jednak pojawiają się grudki, swędzące guzki, wysypka, zażółcenie skóry – takie objawy trzeba skonsultować z lekarzem.

reklama

Czy to normalne w ciąży, że mimo ciąży mam miesiączkę?

Zagnieżdżeniu jaja w macicy może towarzyszyć krwawienie. Nie jest ono silne, ale jeśli kobieta ma krótkie i mało intensywne miesiączki, to może je pomylić. Także – można mieć niewielkie krwawienia we wczesnej fazie ciąży - w 2 i 3 miesiącu . Dzieje się tak wówczas, gdy jajo płodowe nie wypełnia całej jamy macicy – pozostała część może się złuszczać.

Każde krwawienie w ciąży powinno budzić niepokój, gdyż może być objawem choroby szyjki macicy (polipów, nadżerki), brakiem progesteronu (jego niedobór można uzupełnić) lub może to być ciąża pozamaciczna. Dlatego należy to konsultować z lekarzem.

Czy to normalne w ciąży, że moja temperatura jest podwyższona?

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje jedna stała, „prawidłowa” temperatura ciała człowieka. Jej wysokość zależy od wielu czynników: miejsca mierzenia, wieku osoby, płci, a nawet pory dnia i tego, czy wcześniej został zjedzony posiłek.

Są jeszcze osobnicze odchylenia od normy, więc temperatura uważana za prawidłową to ta mieszcząca się w przedziale od 36,3 do 37,3 st. C. Za sprawą hormonów w ciąży, temperatura może być wyższa niż zwykle, ale jeśli nie towarzyszą temu inne objawy (przeziębienie) i nie przekracza ona 38 st. C, to jest to normalne.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: