Czy upadek w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?

Czy upadek w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością dbasz o swoje bezpieczeństwo i unikasz wszelkich ryzykownych sytuacji. Niestety i tak może się zdarzyć, że się potkniesz, zachwiejesz czy upadniesz. Czy powinnaś się martwić? Czy upadek w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?

Choć każdy może się zagapić czy przewrócić na prostej drodze (wypadki po prostu się zdarzają), to prawda jest taka, że kobiety w ciąży są w o wiele gorszej sytuacji. Można powiedzieć, że są szczególnie narażone na niefortunne zdarzenia z własnym udziałem. Dlaczego?

W ciąży, zwłaszcza w zaawansowanej, rośnie masa ciała, przez co zaburzają się jego proporcje, a i zmienia się środek ciężkości. Ruchy stają się niezgrabne i ociężałe, a i wiele do życzenia pozostawiają koncentracja i refleks (ach, ta bezsenność!). Nie bez znaczenia są inne ciążowe dolegliwości i przypadłości, takie jak obrzęki, wahania poziomu cukru czy ciśnienia krwi, zawroty głowy i omdlenia, zmęczenie czy bóle stawów. To wszystko sprawia, że do upadków w ciąży dochodzi częściej, niż można by przypuszczać.

Czy upadek w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?

Czy za każdym razem, za każdym upadkiem, należy bić na alarm? Tak naprawdę wiele zależy zarówno od tego, jak upadłaś, ale i od zaawansowania ciąży.

Po pierwsze upadek upadkowi nierówny. Jeśli upadłaś łagodnie, nie uderzając bezpośrednio w brzuch, powinnaś, ale nie musisz zgłosić się do lekarza, by ten wykonał badanie KTG - jeśli nic cię nie boli i nie niepokoi. Choć drobne urazy rzadko są niebezpieczne i prowadzą do oddzielenia łożyska czy porodu przedwczesnego, nieodzowna jest jednak obserwacja.

Diagnostyka jest wskazana, a kontakt z lekarzem obowiązkowy, gdy w wyniku upadku doszło do bezpośredniego uderzenia brzucha bądź upadek wyglądał groźnie - był silny, gwałtowny lub nastąpił z wysokości. Wówczas wykonuje się badanie USG połączone z oceną przepływów krwi w naczyniach metodą Dopplera. Trzeba sprawdzić, czy z maluszkiem wszystko w porządku, ale i czy nie zaczęło się oddzielać łożysko.

O ile w przypadku niewinnego upadku może nie zadziać się nic, o tyle w wyniku silnych urazów brzucha może dojść do uszkodzenia śledziony, jelit czy macicy, a w czasie ciąży do wywołania skurczów macicy, odwarstwienia łożyska, poronienia, a nawet do rozerwania macicy.

reklama

Stopień zaawansowania ciąży a bezpieczeństwo dziecka

Po drugie wiele zależy również od tego, na jakim etapie  jest ciąża. Im bardziej zaawansowana, tym tak naprawdę słabsza jest ochrona dziecka: ściany macicy z czasem stają się cieńsze, a poziom płynu owodniowego spada. Na finiszu ciąży, kiedy brzuch jest duży, niebezpieczny jest nie tylko sam upadek, ale i towarzyszące mu przeciążenie, szarpnięcia czy przyspieszenie – wszystkie gwałtowne ruchy ciała.

W najlepszej, bo najbezpieczniejszej sytuacji są maluszki w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Najpierw zabezpieczają go grube ściany macicy, a sama macica jest mała i zamknięta w kościach miednicy. Na tym etapie urazy i upadki rzadko grożą powikłaniami i ryzykiem utraty ciąży.

Ponieważ w ciąży należy dbać o siebie za dwoje, kobietom w 3. trymestrze ciąży zaleca się szczególną ostrożność, unikanie sytuacji grożących upadkiem. Także z tego powodu kobietom w ciąży odradza się jazdę na rowerze czy ma łyżwach.

Jeśli w w wyniku upadku doszło do kontuzji i konieczna jest rehabilitacja, nie bagatelizuj sprawy i nie odwlekaj działań, ponieważ brak natychmiastowego usprawniania może doprowadzić do przewlekłych zmian w narządzie ruchu, a zaniedbany pourazowy ból po może się spotęgować właśnie po porodzie.

Co powinno cię zaniepokoić?

Przyjmuje się, że każde uderzenie bezpośrednio w brzuch czy gwałtowny upadek wymaga natychmiastowej konsultacji medycznej, zwłaszcza gdy ciąża jest zaawansowana.

W innych wypadkach, nawet jeśli wydaje ci się, że upadłaś niegroźnie, obserwuj się z uwagą. Jeśli w ciągu kilkunastu dni pojawią się takie dolegliwości jak:

ból brzucha, wzdęcie brzucha, osłabione napięcie powłok jamy brzusznej, tkliwość brzucha, boleści przy ucisku macicy, twardnienie macicy, zawroty głowy, gorączka, silny ból głowy, plamienia, krwawienia, obrzęki, a także zmiana częstości ruchów dziecka,

natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: