reklama
Czy w ciąży bezpiecznie jest pływać w basenie z chlorowaną wodą?

Czy w ciąży bezpiecznie jest pływać w basenie z chlorowaną wodą?

Specjaliści przekonują, że pływanie w basenie to fantastyczna forma aktywności dla przyszłych mam. Woda odpręża i relaksuje, odciąża kręgosłup i stawy, wzmacnia mięśnie, ale i hartuje, utrzymuje ciało w formie, przygotowuje do porodu. Czy jednak na pewno w ciąży bezpiecznie jest pływać w basenie z chlorowaną wodą?

Czy chlor może być szkodliwy?

Chlor to pierwiastek chemiczny, którego używa się powszechnie do dezynfekcji i uzdatniania wody (zapobiega rozwojowi bakterii). Niestety jego stosowanie może mieć skutki uboczne. Chodzi o jego stężenie - o ile w wodzie pitnej w kranach nie jest ono wysokie i nie zagraża zdrowiu, o tyle w basenach publicznych sytuacja wygląda już inaczej.

Jaki jest wpływ chloru na zdrowie?

Z badań wynika, że chlor w wodzie na pływalni (a także jego opary), gdzie jego stężenie jest wysokie, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Chlor zawarty w wodzie basenowej:

  • niekorzystnie wpływa na skórę (niszczy warstwę lipidową – skóra staje się przesuszona, wrażliwa i podrażniona, podatna na alergie), wysusza i rozjaśnia włosy,
  • chlor zabija nie tylko szkodliwe bakterie w wodzie, ale i florę bakteryjną,
  • opary chloru źle wpływają na drogi oddechowe, mogą się przyczyniać do powstawania alergii.

Czy chlor szkodzi dziecku?

Kobietom w ciąży zwykle zaleca się pływanie jako najbezpieczniejszą formę aktywności. Jednak i tu zaleca się zdrowy rozsądek i umiar.

Jeśli jesteś w ciąży i lubisz pływać, musisz zachować ostrożność – chodzi nie tylko o to, by pływając się nie przeforsować. Basen (nie tylko woda, ale i szatnie, toaleta czy ławki) to nie tylko zwiększone ryzyko zakażenia dróg rodnych (koniecznie zażywaj probiotyk!), ale także skutki uboczne wynikające ze stosowania chloru. Chlor bowiem przenika przez skórę i płuca, a jeśli jest go w wodzie i w powietrzu za dużo, może docierać do płodu.

Eksperci z St John’s Institute of Dermatology w Londynie oraz University of Manchester doszli do wniosku, że pływanie ciężarnych w basenach z chlorowaną wodą może zwiększać ryzyko pojawnienia się u dzieci, w późniejszym wieku, astmy, AZS, alergii (publikacja w "British Journal of Dermatology").

Dlatego tak ważne jest, by przyszłe mamy uczęszczały na baseny, które zachowują standardy, a i z tych korzystały z umiarem.

Na jaki basen najlepiej chodzić będąc w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz pływać, znajdź basen, w którym woda jest wymieniana często (raz na 2 tygodnie), gdzie przestrzegane są zasady higieny i ustalone przez Sanepid normy.

Nie bez znaczenia jest, czy na basenie jest odpowiednie stężenia chloru w wodzie. Zarówno bowiem jego stężenie zbyt wysokie, jak i zbyt niskie, są szkodliwe (niski poziom chloru i rzadko wymieniana woda to ryzyko infekcji pochwy).

Jedno jest pewne - korzyści wynikające z pływania są większe niż potencjalne ryzyko zakażenia. Niemniej warto pływać z głową – w zadbanym basenie, najlepiej z ozonowaną wodą (ozon jest środkiem silniejszym i skuteczniejszym niż chlor, ale bardziej łagodnym dla człowieka), z umiarem.

Kiedy ciężarna nie powinna chodzić na basen?

Pamiętaj, że nie powinnaś pływać w basenie, gdy masz: krwawienie z dróg rodnych, skłonność do infekcji intymnych bądź niedoleczoną infekcję, nadciśnienie ciążowe, zapalenie nerek, niedokrwistość lub gdy twoja ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 0,00 z 5. Głosów: 0
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama