Czy w ciąży można robić manicure?

Czy w ciąży można robić manicure?

W ciąży, by czuć się komfortowo, powinnaś o siebie dbać. Zagwarantują ci to wypielęgnowane włosy, skóra czy paznokcie. Musisz być jednak ostrożna, zarówno jeśli chodzi o stosowane specyfiki, jak i zabiegi - nawet te, które wydają się nieszkodliwe i banalne, takie jak choćby manicure. No właśnie. Czy w ciąży można robić manicure i przedłużać paznokcie?

Czy w ciąży można robić manicure?

Dobra wiadomość jest taka, że w ciąży wykonywanie manicure jest dozwolone i bezpieczne. Należy tylko zwrócić uwagę na to, by pomieszczenie było dobrze wentylowane (pył i opary mogą cię drażnić), a do zabiegu nie używać silnych środków chemicznych. Jeśli wykonujesz manicure samodzielnie, zrezygnuj z wycinania skórek za pomocą ostrych narzędzi.

Czy w ciąży można malować paznokcie?

Samo polerowanie czy wycinanie skórek nie jest szkodliwe dla dziecka. A jak to jest z malowaniem paznokci? Na pewno częstego używania lakierów lepiej unikać, ponieważ niektóre substancje zawarte i w lakierach, i zmywaczach, mogą podrażniać śluzówkę, a i być szkodliwe (odpowiedzialne za podrażnienia, stany zapalne, wysypki). Pamiętaj też, że w niektórych szpitalach przyszłe mamy przed porodem proszone są o zmycie lakieru.

Malując czy zmywając paznokcie zachowaj środki ostrożności. Kup dobry lakier. Zadbaj o dobrą wentylacje pomieszczenia (otwórz okno). Nie maluj paznokci zbyt często, stosuj też tylko jedną warstwę lakieru. Po zabiegu umyj dłonie wodą z mydłem. W salonie poinformuj osobę, która zajmuje się twoimi paznokciami, że jesteś w ciąży. Ona będzie wiedziała, co robić, a czego nie. Zdaj się na jej profesjonalizm.

reklama

Czy w ciąży można przedłużać paznokcie?

W ciąży lepiej unikać przedłużania paznokci za pomocą akrylu czy żelu. Wprawdzie stężenie substancji potencjalnie szkodliwych jest w owych produktach niewielkie, a i jednoznacznie nie stwierdzono, by zarówno one (akryl i żel), jak i substancje zawarte w preparatach do dezynfekcji czy odtłuszczania (np. aceton) szkodziły dziecku, niemniej takie ryzyko istnieje.

Jeśli chodzi o towarzyszące przedłużaniu paznokci opary, to mogą one zaszkodzić dziecku, ale tylko wówczas, gdy są wchłaniane przez płuca i przekazywane do krwi w bardzo wysokich stężeniach (co podczas modelowania paznokci nie występuje). Niestety z pewnością drażni on śluzówki przyszłej mamy, co w przypadku wrażliwych na zapachy ciężarnych może być poważnym problemem.
Z drugiej strony… Paznokcie w ciąży rosną znacznie szybciej niż dotychczas. Więc czy warto?

W jakim gabinecie zrobić manicure?

Kiedy jesteś w ciąży, jeszcze bardziej wnikliwie niż dotychczas powinnaś przyjrzeć się salonowi, w którym pielęgnujesz swoje paznokcie. Wybór nie powinien być przypadkowy. Postaw na renomowany gabinet, który ma dobry system wentylacji (to naprawdę ważne!), w którym pracują profesjonaliści i gdzie przestrzegane są zasady higieny.

Ważne jest, aby zabiegi wykonywał odpowiednio wyszkolony specjalista. Musisz mieć też pewność, że wszystkie urządzenia są sterylne. Miło by też było, gdyby pracownicy mieli wzgląd na twój stan (zadbali o wentylację, a tobie zaproponowali maseczkę blokującą dostęp zapachów).

Ocena: 4 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz poranne mdłości, albo przesunął Ci się...   Więcej

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w...   Więcej

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

reklama