Dodatni HBs i WZW typu B w ciąży

Dodatni HBs i WZW typu B w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna wykonać badanie krwi na obecność antygenu Hbs (w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B). Jego wynik jest bardzo ważny nie tylko dla niej, ale i dla dziecka.

WZW typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B wywołuje wirus HBV, który do organizmu dostaje się przez kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi zawierającymi krew. Nie występuje w kale, ślinie i łzach.

Zdarza się, że zakażenie nie daje objawów - ani ogólnych, ani ze strony wątroby; czasem przypomina grypę. Po przechorowaniu jest się nosicielem wirusa HBs - można zarażać innych.

Do zakażeń HBs dochodzi najczęściej:

·    podczas zabiegów inwazyjnych (chirurgicznych, kosmetycznych, stomatologicznych) - gdy sprzęt jest źle wysterylizowany oraz w innych sytuacjach - w wyniku skaleczeń, naruszenia błon śluzowych, robienia tatuażu, piercingu.

·    podczas stosunku bez zabezpieczenia z osobą zakażoną - wirus znajduje się we krwi nosiciela, ale także w jego wydzielinie pochwy czy nasieniu.

·    dziecko może zarazić się od matki – tak w życiu płodowym, jak i podczas narodzin.

Wirus HBV nie przenosi się podczas kontaktów codziennych (kichanie, kaszel, dotyk, jedzenie – droga pokarmowa).

reklama

Ciąża z dodatnim HBs

Gdy wynik na obecność antygenu Hbs jest dodatni, ginekolog powinien zlecić dodatkowe badania, które stwierdzają, czy kobieta jest nosicielem, czy też choruje na przewlekłe zapalenie wątroby (nosicielstwo nie oznacza choroby). Kobieta zostaje pacjentką poradni chorób zakaźnych.

Poród z dodatnim HBs

Wynik dodatni nie jest przesłanką do wykonania cesarskiego cięcia. Kobieta może rodzić siłami natury, jednak podczas porodu personel szpitala musi zachować ostrożność. Krew rodzącej z dodatnim HBs - tak dla lekarzy i położnych, jak i dla dziecka - stanowi realne zagrożenie.

Noworodek a HBS 

Po porodzie noworodek - dziecko mamy z dodatnim HBs - jest badany, by stwierdzić, czy doszło do zakażenia w życiu płodowym, czy też nie. Jeśli nie - malucha szczepi się przeciwko żółtaczce zakaźnej. Jeśli tak, podaje mu się immunoglobulinę, która wiąże antygen i zapobiega uszkodzeniu wątroby. W przeciwnym razie u zakażonego dziecka – jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia - choroba przejdzie w stan przewlekły. Mama może karmić piersią swoje dziecko (co do niedawna nie było takie oczywiste).

reklama

Leczenie WZW B

Leczeniem zapalenia wątroby zajmują się specjalistyczne oddziały zakaźne, a polega ono na łagodzeniu objawów, zalecaniu diety i sposobu życia, które oszczędzają wątrobę. W ciężkich przypadkach przeprowadzana jest terapia antywirusowa. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B to - wspomagająco -  terapia przeciwwirusowa. W przypadku ciężkiego uszkodzenia wątroby możliwa jest  transplantacja.

Nosicielom HBV zaleca się:

·    umiarkowany wysiłek fizyczny, taki jak jeżdżenie na rowerze, pływanie, spacery, unikanie forsującej aktywności fizycznej (np. siłownia).

·    nie zaleca się tzw. diety wątrobowej. Warto jednak uważać na to, by codzienne menu było lekkostrawne (unikanie potraw smażonych i tłustych) i zbilansowane. Szczególnej uwadze poleca się: czarną rzepę, karczochy, napar z dziurawca i siemię lniane. Należy unikać alkoholu, paracetamolu.

·    należy regularnie przechodzić badania, takie jak: USG brzucha, określenie poziomu ALAT/ASPAT/GGTP/ALP/Bilirubina, określenie poziomu AFP (alfa-fetoproteina), morfologię, mocz, OB, czas krzepnięcia, białko całkowite w surowicy, próba tymolowa. Konieczna jest regularna kontrola hepatologiczna.

Konsekwencje zakażenia wirusem WZW typu B

Po latach od zakażenia może dojść do marskości wątroby, niewydolności wątroby (postać piorunująca), przewlekłego złośliwego zapalenia wątroby, pierwotnego raka wątroby.

reklama

Szczepienia ochronne przecie WZW B

WZW typu B można zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. W przypadku zakażenia wirusem możliwe jest także podanie przeciwciał w okresie do 12 godzin po infekcji.

Kto powinien się szczepić przeciw WZW B?

Przeciwko WZW typu B powinni szczepić się… wszyscy, szczególnie zaś osoby z grup zwiększonego ryzyka zakażenia: dzieci i młodzież nie objęte szczepieniami obowiązkowymi (szczepienia noworodków wprowadzono w 1993 r.), przewlekle chorzy, pracownicy służby zdrowia, kobiety w wieku rozrodczym i osoby starsze. W Polsce są dostępne cztery szczepionki przeciwko WZW typu B.

Czy wiesz, że:

·    Wielu chorych na przewlekłe zapalenie wątroby po latach eliminuje samoistnie wirusa z krwi. Nie stanowią już źródła zakażenia.

·    U 2% nosicieli HBs rocznie dochodzi do zaniku antygenu HBs, czyli do całkowitego wyleczenia.

·    Do zakażenia wystarczy ilość krwi tysiąc razy mniejsza niż ta, która możesz dostrzec gołym okiem.

·    Narzędzia chirurgiczne po kontakcie z nosicielem, jeśli nie były właściwie wysterylizowane, mogą zakażać przez lata i to przy każdym kontakcie.

Wsparcie merytoryczne:

www.hbv.pl/
www.wikipedia.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: