Grypa w ciąży

Grypa w ciąży

Jesteś w ciąży i dopadła Cię grypa? Masz kaszel, katar, dreszcze i gorączkę?

Nie dość, że jesteś obolała – dokucza nie tylko głowa, ale także kości, mięśnie i stawy – czujesz się rozbita i wykończona. Grypa to dotkliwa choroba, a stan ciąży dodatkowo owo wrażenie potęguje. Grypy w ciąży nie można lekceważyć. Przechodzona bądź źle leczona grozi powikłaniami niebezpiecznymi nie tylko dla Ciebie, ale i dziecka, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

reklama

Co robić, kiedy masz grypę w ciąży

Grypa atakuje nagle i rozwija się bardzo szybko. Co możesz zrobić, by sobie pomóc?·    Przede wszystkim postaw na odpoczynek. Leż w łóżku, korzystaj z drzemek, dbaj o regenerujący sen – wietrz pokój, nawilżaj powietrze, obniż temperaturę mieszkania.

  • Pij dużo wody, soków, herbat: z malin, czarnego bzu, dzikiej róży, lipy. Jedz owoce bogate w witaminę C.
  • Na katar pomoże sól fizjologiczna lub inne roztwory w aerozolu, ale tylko te bezpieczne dla kobiet w ciąży. Pamiętaj, że niektóre ogólnodostępne preparaty mogą przenikać przez łożysko, w rezultacie są niebezpieczne dla dziecka.
  • Na bolące gardło stosuj płukanki - wodę z solą lub bezpieczne tabletki do ssania dostępne w aptece (nie zapomnij poinformować farmaceuty o tym, że jesteś w ciąży).
  • Na kaszel możesz stosować łagodne syropy (zapytaj o nie lekarza bądź farmaceutę, nie zażywaj syropów przypadkowych!). Możesz tez postawić na naturalne środki - syrop z cebuli, cebuli i czosnku, mleko z miodem.
  • Co robić, jeśli masz gorączkę? O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Stan podgorączkowy (do 38,5 stopnia Celsjusza) to znak, że organizm walczy z infekcją. Pamiętaj, że gorączka może być zagrożeniem dla dziecka, dlatego trzeba ją kontrolować. Jeśli jest wysoka lub trwa długo, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem. Nie zażywaj też żadnych leków przeciwgorączkowych bez konsultacji ze specjalistą, który prowadzi twoją ciążę. Ten prawdopodobnie, jeśli sytuacja będzie tego wymagała, zaleci Ci paracetamol w dziennej dawce nie większej niż 1000 mg (najlepiej jednak unikać go w 1. trymestrze ciąży). Sama zaś, by zbić gorączkę, możesz stosować letnie okłady na czoło i chłodną kąpiel bądź prysznic. Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny!

Mamo! Jeśli dolegliwości Cię niepokoją, utrzymują się długo bądź się nasilają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. W ciąży ostrożności nigdy za wiele.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Objawy ciąży

Objawy ciąży

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Zaraz spróbujemy pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie i pokazać,...   Więcej

Krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w...   Więcej

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża