reklama
Grzybiczne zapalenie pochwy w ciąży

Grzybiczne zapalenie pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość. Winne są nie tylko drożdżaki, ale i hormony, które osłabiają barierę ochronną pochwy, stwarzając doskonałe warunki do ich rozwoju. Grzybicę w ciąży trzeba leczyć – nie tylko ze względu na dyskomfort, jaki jej towarzyszy, ale i z uwagi na mające przyjść na świat dziecko.

Grzybicę pochwy, inaczej drożdżycę lub grzybicze zapalenie pochwy, najczęściej wywołuje Candida albicans. Grzybica pochwy atakuje zazwyczaj zarówno pochwę, jak i błony śluzowe wokół ujścia pochwy oraz cewkę moczową.

Jakie są przyczyny grzybicy w ciąży?

W ciąży grzybicze infekcje pochwy są częste. Po pierwsze dlatego, że w tym okresie układ immunologiczny jest osłabiony, a śluzówka pochwy - przekrwiona. Tworzy się optymalne środowisko do rozwoju grzybów. Nie bez znaczenia jest, że hormony zmieniają ph pochwy z kwaśnego na zasadowe, co dodatkowo osłabia barierę ochronną. Ryzyko pojawienia się grzybicy wzrasta, gdy stosujesz antybiotykoterapię lub niektóre leki; gdy doszło do uszkodzenia lub podrażnienia tkanki pochwy, niewłaściwie dbasz o higienę okolic intymnych, masz niski poziom żelaza bądź chorujesz na cukrzycę.

Jakie są objawy grzybicy?

Pierwsze objawy grzybicy pochwy w ciąży to gęste, grudkowate i serowate upławy – białawe bądź żółte, najczęściej bez zapachu. Towarzyszy im uporczywy świąd i pieczenie pochwy oraz warg sromowych, a także ich zaczerwienienie i obrzęk. Mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu moczowego (pieczenie, częste oddawanie moczu, uczucie nieopróżnionego pęcherza).

Czy grzybicę pochwy w ciąży trzeba leczyć?

Grzybicę w ciąży trzeba leczyć - nie tylko ze względu na dyskomfort, jaki wywołują jej objawy, ale i dlatego, że sprzyja ona rozwojowi bakterii, które mogą być bardzo niebezpieczne. Mnożące się drożdżaki powodują zachwianie naturalnej flory bakteryjnej, niszczą naturalne ph w pochwie. Mogą powodować komplikacje ciąży, źle wpływać na rozwijający się płód. W przypadku niedoleczonej bądź nieleczonej infekcji, dziecko - podczas porodu - może zarazić się grzybicą. Objawem są pleśniawki, ale i odparzenia pieluszkowe.

Jak leczyć grzybicę?

Bezwzględnie musisz zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi badanie ginekologiczne i pobierze próbkę do badania (wymaz wydzieliny z pochwy). Lekarz może zlecić inne badania: poziom cukru we krwi czy badanie wykluczające anemię.

Leczenie grzybicy pochwy najczęściej polega na terapii skojarzonej. Stosuje się wówczas globulki dopochwowe (z nystatyny) i kremy grzybobójcze. Współżycie w czasie kuracji nie jest zabronione.

Ważne, by terapię prowadzić do skutku - tak długo, jak zalecił lekarz, a nie do ustąpienia objawów. Dlaczego? Ponieważ objawy szybko znikają, a po przerwaniu kuracji i odstawieniu leku - wracają. Trzeba ściśle trzymać się wskazówek lekarskich, bo niedoleczona grzybica może przejść w postać nawracającą.

Przyjmuj (po konsultacji z lekarzem) probiotyk ginekologiczny, który wspiera odbudowę flory bakteryjnej.

A co z partnerem?

Obecnie specjaliści twierdzą, że nie ma konieczności, by partner poddawał się leczeniu, chyba że został zakażony (obserwuje pieczenie, świąd, zaczerwienienie napletka i prącia). Nawet jeśli partner nie jest leczony, nie może z powrotem zarazić swojej partnerki.

Co robić, by zapobiegać grzybicy pochwy?

Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę. Unikaj sztucznych i obcisły elementów garderoby – wilgoć sprzyja namnażaniu się drożdżaków. Pamiętaj o codziennej higienie miejsc intymnych – stosuj płyny o naturalnym ph. No i dbaj o racjonalną dietę, ograniczaj cukier.reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama