Sen w ciąży. Jak się zmienia?

Sen w ciąży. Jak się zmienia?

W czasie ciąży zmienia się niemal wszystko. Będziesz mamą. Hormonalne szaleństwo wpływa zarówno na twój wygląd i samopoczucie, jak i tryb życia, niemal w każdym detalu. Czy wiesz, że w czasie ciąży zmienia się także twój sen?

Sen w 1. trymestrze ciąży

Zmiany w zapotrzebowaniu na sen, a także w jego charakterze i jakości, dostrzeżesz już na początku ciąży. W pierwszym trymestrze możesz doświadczyć i bezsenności w nocy, i nadmiernej senności w ciągu dnia.

Bezsenność może cię dotknąć, ponieważ jesteś podekscytowana, może odczuwasz niepokój, może dopadł cię stres. Zastanawiasz się, jak to będzie, kiedy urodzi się dziecko. Cieszysz się, może coś budzi twój lęk. Feeria emocji, a także gonitwa myśli mogą zakłócić wypoczynek. Nie pomaga wybudzanie się z powodu potrzeby oddania moczu czy z uwagi na inne dolegliwości towarzyszących w początkowym okresie ciąży.

Z kolei nadmierna senność i potrzeba drzemek w ciągu dnia to skutek zwiększonej produkcji progesteronu, ale i krwi (niezbędna do produkcji łożyska). To dlatego szybciej się męczysz. Jeśli dołożyć do tego nudności, duszności, zawroty głowy czy anemię.

Największe problemy ze snem w ciąży to częste wybudzenia ze snu oraz sen płytki, który nie przynosił wypoczynku. Ważne są tutaj czynniki hormonalne. Stale wzrastające poziomy gonadotropiny kosmówkowej (w pierwszym trymestrze) oraz progesteronu (który osiąga maksimum w trzecim trymestrze) silnie indukują sen, ale sen płytki.

reklama

Sen w 2. trymestrze ciąży

Drugi trymestr to czas stabilizacji. Za tobą stres i niepokoje, a także dolegliwości pierwszego trymestru, jeszcze przed tobą dyskomfort towarzyszący semestrowi trzeciemu. Nie jesteś już tak senna, a i we znaki nie daje ci się bezsenność. To dobry czas.

Hormony ciążowe to zastrzyk energii - odczuwasz to na każdym kroku. Pamiętaj jednak, by pożytkując ją, nie przesadzić. Nawet jeśli czujesz, że mogłabyś przenosić góry, nie szarżuj. Nadmierne zmęczenie jest niekorzystne, a i fatalnie się przełoży na jakość snu - ciężko ci będzie zasnąć, mogą cię wybudzać skurcze łydek czy bóle pleców.

W badaniach epidemiologicznych prowadzonych przez Amerykańską Narodową Fundację Snu nawet 75% kobiet odpowiedziało twierdząco na pytanie o to, czy ich sen w czasie ciąży uległ istotnemu pogorszeniu. Zaburzenia snu są bardzo częstym problemem w okresie ciąży. Można powiedzieć, że większość kobiet sypia w tym czasie gorzej.

Sen w 3. trymestrze ciąży

Pod koniec ciąży senna historia zatoczy koło - znów możesz odczuwać większą senność, ale i bezsenność. Duży brzuch nie pozwala na znalezienie wygodnej pozycji w nocy (budzisz się, nie wysypiasz, więc dosypiasz w ciągu dnia), a i dręcząca może okazać się ta pozycja, która jest najlepsza.

Jeśli chodzi o sen, bardzo ważna jest odpowiednia pozycja. Jak spać w ciąży? Specjaliści przestrzegają, by kobiety w ciąży nie sypiały na plecach. Ma to związek z tym, że macica i dziecko naciskają na kręgosłup, jelita oraz żyłę główną dolną. Zaleca się ułożenie na lewym boku, bo to ułatwia przepływ krwi do łożyska i zapobiega obrzękom.

Przyjmowanie pozycji na plecach lub prawym boku powoduje ucisk macicy ciężarnej na żyłę główną dolną po prawej stronie kręgosłupa, co w konsekwencji zmniejsza dopływ krwi do serca i może wywołać wyżej wymienione objawy. Jeżeli jednak ciężarna kobieta czuje się dobrze leżąc na plecach, prawym boku, to nie ma przeciwwskazań, aby tę pozycję zmieniała.

 

Wsparcie merytoryczne: mp.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: