Jakie są możliwe powikłania w ciąży bliźniaczej

Jakie są możliwe powikłania w ciąży bliźniaczej

Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej to już pewnie wiesz, że odtąd wszystko możesz mnożyć razy dwa. Spotka cię dwa razy więcej szczęścia, ale i nie mniej obaw i trosk. Tyle samo pięknych ciążowych momentów, co i dolegliwości czy potencjalnych powikłań ciąży.

Ciąża bliźniacza - potencjalne powikłania

Ciążę mnogą nie bez powodu nazywa się ciążą wysokiego ryzyka. Bierze się to stąd, że choć w ciąży bliźniaczej pojawiają się te same dolegliwości i powikłania, co w ciążach niemnogich, to niestety zdarzają się one dużo częściej.

Ryzyko pojawienia się powikłań wzrasta proporcjonalnie do liczby rozwijających się płodów.

reklama

Jakie są potencjalne powikłania w ciąży bliźniaczej?

Do najczęstszych powikłań w ciąży bliźniaczej należą:

  • poród przedwczesny– przed terminem rozwiązaniu ulega ponad połowa ciąż mnogich. Przyczyna to głównie powiększająca się macica, która osiąga maksymalną wielkość. Ciężar ciała dzieci naciska na szyjkę macicy, rozpoczyna się poród.

Najczęściej dzieci z ciąży bliźniaczej, które przyszły na świat przed terminem, ale po 37. tygodniu ciąży, nie są uznawane za wcześniaki. Uważa się, że bliźnięta są gotowe do narodzin, gdyż dojrzewają szybciej niż dzieci z ciąż pojedynczych. W ciąży bliźniaczej wcześniak to dziecko urodzone przed 34. tygodniem ciąży.

  • Poród przed terminem wiąże się z niedowagą maluchów, które rodzą się o wiele mniejsze i lżejsze niż dzieci z ciąż pojedynczych oraz z niewydolnością niedojrzałych organów. Niestety bywa, że jeden z bliźniaczych płodów obumiera, najczęściej zdarza się to w 1. trymestrze ciąży.
  • Ciąża mnoga to także większy dyskomfort dla ciężarnej. Są to między innymi nadciśnienie (występuje prawie 2 razy częściej niż w ciąży pojedynczej), anemia, gestoza. To także spotęgowane nudności, obrzęki i hemoroidy, płytki oddech spowodowany wysokim uniesieniem przepony. Nie bez znaczenia jest znacznie powiększony brzuch, który naciska narządy wewnętrzne i utrudnia codzienne funkcjonowanie. To także komplikacje okołoporodowe, kłopoty z łożyskiem - przedwczesne oddzielanie się łożyska oraz łożysko przodujące.
  • Z punktu widzenia ryzyka powikłań ciąży bliźniaczej ma znaczenie, czy jest ona jednojajowa czy dwujajowa. Bliźnięta jednojajowe rodzą się zazwyczaj mniejsze i częściej obumierają w łonie matki, częściej też występują u nich wrodzone wady rozwojowe. Nie mniej istotne jest, czy ciąża jest jednoowodniowa (jeden worek owodniowy) – to wysoka śmiertelność i duże ryzyko powikłań. Ważne, czy ciąża jest jednokosmówkowa czy dwukosmówkowa - ciąża jednokosmówkowa (jedno łożysko) ryzyko powikłań jest większe niż w dwukosmówkowej.

Dobra wiadomość jest taka, że komplikacje w ciąży, tak pojedynczej, jak i mnogiej, mogą wystąpić, ale wcale nie muszą. Ważne jest regularne wykonywanie zleconych badań oraz wizyty u ginekologa. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, dbaj o siebie - podwójnie!

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza

Ciąża bliźniacza potęguje nie tylko szczęście czy obawy, ale także dolegliwości, intensywność objawów,...   Więcej

Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

Kiedyś, gdy badania USG nie były znane bądź powszechnie stosowane, o tym, że przyszła mama będzie mamą...   Więcej

Dieta w ciąży bliźniaczej

Dieta w ciąży bliźniaczej

Zapewne niejedna kobieta w ciąży usłyszała od jakiejś troskliwej staruszki, że powinna jeść za dwoje. Czy...   Więcej

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian...   Więcej

Pierwsze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Pierwsze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Spróbujemy Ci pomóc odpowiedzieć na to pytanie i pokazać, jakich...   Więcej

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża