Jesteś w ciąży? Chcesz być eko? To łatwiejsze niż myślisz!

Jesteś w ciąży? Chcesz być eko? To łatwiejsze niż myślisz!

Używanie kosmetyków naturalnych, wyłączenie z diety mięsa, odrzucenie detergentów z drogerii - dla każdego z nas bycie eko oznacza co innego. Co musisz zrobić, jeśli jesteś w ciąży, a chcesz być eko? Myśleć o dziecku, sobie i o środowisku. To łatwiejsze niż myślisz!

Zdrowo się odżywiaj

Kiedy jesteś w ciąży, potrzebujesz składników odżywczych, minerałów i witamin. Musisz jeść często i zdrowo. Dbaj o to, by twoja dieta była dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ale to nie wszystko.

Nie mniej ważne jest, abyś kupowała i jadła produkty najwyższej jakości. Staraj się, by to, co znajduje się na talerzu, było wolne od pestycydów i innych chemikaliów, konserwantów czy polepszaczy smaku. Zrezygnuj z żywności przetworzonej, gotuj sama. Szanuj jedzenie, kupuj i gotuj z głową.

Zredukuj spożycie tłuszczu zwierzęcego – drugie imię ekologii to wegetarianizm (lub weganizm). Białą mąkę zastąp pełnoziarnistą, a cukier – ksylitolem (uważaj na ilości). Sięgaj po zdrowe przekąski, pasty warzywne, świeżo wyciskane soki, kasze oraz produkty BIO.

Dokładnie myj warzywa i owoce. Jeśli nie możesz kupować produktów organicznych, myj je w specjalny sposób, używając octu i sody. Uprawiaj kiełki i - jeśli to możliwe - własne warzywa.

Spaceruj

Spaceruj - w miłych i przyjaznych okolicznościach przyrody - i głęboko oddychaj. Idź do parku, do lasu, unikaj ruchliwych ulic. Kontakt z przyrodą i świeżym powietrzem dobrze działa na samopoczucie, co bez wątpienia przekłada się na zdrowie dziecka. Oddychaj pełną piersią. Pamiętaj, że twój głęboki oddech zapewnia dziecku odpowiednią ilość tlenu.

Używaj naturalnych kosmetyków

Używaj kosmetyków dla mam, które są naturalne, ekologiczne i mają stosowne certyfikaty. Zwracaj uwagę, by napis „naturalny”, „eko” czy „organiczny”, znajdujący się na etykiecie, miał uzasadnienie w składzie specyfiku. Używaj tylko tych szamponów, past do zębów, mydeł, kremów czy balsamów do ciała, które zawierają organiczne składniki, a unikaj takich, które mają substancje potencjalnie szkodliwe. Rób naturalne peelingi (np. cukrowe), twarz i ciało smaruj naturalnymi olejkami (a brzuch oliwią z oliwek). Co powiesz o domowych kosmetykach, które zrobisz sama?

reklama

Lecz się naturalnie

Na nudności, zgagę, przeziębienie czy inne ciążowe dolegliwości stosuj naturalne metody. Stosuj inhalacje, płukanki gardła, okłady, nasiadówki czyli inne sposoby naszych babć. Pamiętaj jednak, że istnieją sytuacje, które bezwzględnie wymagają kontaktu z lekarzem i sięgnięcia po przepisane przez niego leki.

Wymieniaj się ubraniami

Eko mama wie, że zarówno ubrania ciążowe, jak i ciuszki dla maluszków są krótko używane, dlatego warto je przekazywać dalej znajomym mamom, a i samej korzystać z tej metody. To pozwala chronić środowisko i portfel.  Tę samą zasadę warto stosować w odniesieniu do książek, zabawek, wózków czy łóżeczek (nie powinno zaś w kontekście bielizny, materacyków do dziecięcych łóżeczek czy butów).

Używaj ekologicznych środków piorących

Do prania ubranek dziecięcych, pieluszek i kocyków używaj orzechów piorących lub ekologicznych płynów i proszków. Wybieraj te, które są detergentami bezpiecznymi dla dziecka i środowiska naturalnego.

reklama

Sprzątaj… na zdrowie

Do sprzątania mieszkania używaj naturalnych środków czystości: sody oczyszczonej do szorowania, soku z cytryny do odkamieniania czy octu do mycia szkła. W drogeriach możesz też znaleźć produkty ekologiczne, które są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne – tak dla domowników, jak i środowiska.

Zminimalizuj użycie środków czyszczących (możesz np. używać urządzeń na parę wodną lub ściereczek z mikrofibry, które potrzebują tylko wody).

Dbaj o jakoś powietrza w domu

Dbaj o jakoś powietrza w domu. Wietrz pomieszczenie, dbaj o jego wilgotność oraz o dobrą wentylację mieszkania. Zrezygnuj z syntetycznych odświeżaczy powietrza – sięgaj po organiczne kadzidełka lub naturalne olejki eteryczne.

Skompletuj eko-wyprawkę

Kompletując wyprawkę do szpitala, tak dla siebie, jak i dziecka, kupuj produkty, które są ekologiczne – łagodne i bezpieczne dla skóry dziecka, a i nieszkodliwe dla środowiska (nie zawierają substancji szkodliwych, są maksymalnie naturalne). Postaw na:

  • eko-ciuszki z bawełny organicznej,
  • pieluchy wielorazowe bądź jednorazowe, ale ekologiczne,
  • mokre chusteczki, które nie są nasączone szkodliwymi związkami,
  • ekologiczne ręczniki,
  • żele do mycia i inne kosmetyki do ciała o dobrym składzie,
  • wielorazowe wkładki laktacyjne (np. z wiskozy bambusowej).

reklama

Ogranicz użycie plastiku

Nie używaj jednorazowych toreb. Szukaj ekologicznych zamienników plastiku – postaw na bawełnę, bambus, drewno. Reklamówek używaj wielokrotnie. Idąc po zakupy zaopatrz się w bawełniane torby, worki, siatki.

Jedzenie przechowuj w szklanych, ceramicznych pojemnikach. Do plastikowych pudełek nie wkładaj gorących potraw, a i nie używaj ich do podgrzewania w mikrofalówce (jeśli jej używasz). Wybierz rozsądnie butelkę i smoczek dla dziecka – zwróć uwagę, czy nie zawierają szkodliwych substancji.

Opanuj chustowanie

Eko mama powinna zainteresować się tematem chustowania. To dobry moment, by kupić chustę, ale i zapoznać się z metodami i technikami wiązania. Warto o tym porozmawiać na forum dla mam, obejrzeć filmiki z chustowaniem w roli głównej. To odpowiedni czas, by na spokojnie spotkać się z doradcą chustowania, porozmawiać o plusach i minusach, rodzajach chust, a także zobaczyć, jak to wygląda w praktyce - na lalce treningowej.

Obdarzaj się troską i sympatią. Dbaj o siebie

Dbaj nie tylko o środowisko, ale i o siebie – swój dobry nastrój, małe przyjemności, relaks. Otaczaj się dobrymi ludźmi, wyzwalaj pozytywne emocje, spędzaj czas tak, jak lubisz. Rób to, co sprawia ci przyjemność. Ładuj baterie i żyj pełnią życia.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: