reklama
Krwawienie w II i III trymestrze

Krwawienie w II i III trymestrze

W II i III trymestrze ciąży może zdarzyć ci się plamienie bądź krwawienie. Nie lekceważ tych objawów.  Idź do lekarza. On zadba o ciebie i dziecko, a przede wszystkim znajdzie przyczynę twoich dolegliwości.

Dlaczego krwawisz w II trymestrze?

Jeśli zdarzyło ci się to po wizycie u twojego ginekologa prawdopodobnie podczas badania nastąpiło podrażnienie szyjki macicy i stąd plamienie bądź lekkie krwawienie. Podobnie może się zdarzyć po stosunku płciowym.
Niestety krwawienie mieć poważniejsze podłoże.

 

Krwawienie w ciąży a łożysko przodujące

W ten sposób określa się łożysko, które jest umiejscowione w dolnej części macicy i zasłania częściowo lub całkowicie ujście kanału szyjki macicy. Lekarz oceni stan łożyska w czasie badania usg i będzie uważnie monitorował twoja ciążę.

Po 20 tygodniu ciąży zalecany jest spokojny tryb życia, a w razie pojawienia się  krwawienia (jest bezbolesne) ciężarna zostaje przyjęta do szpitala na obserwację. Jeśli uda się zahamować krwawienie będzie leżeć i dostawać leki podtrzymujące ciążę. Może się zdarzyć, że stan dziecka  lub matki będą wskazaniem do natychmiastowej operacji, ale to na szczęście skrajne przypadki.
Tak więc jeśli usłyszysz, że  masz łożysko przodujące, nie wpadaj w panikę. Dbaj o siebie i bądź w stałym kontakcie z lekarzem, masz olbrzymią szansę na szczęśliwe zakończenie ciąży.

Krwawienie w ciąży a odklejenie łożyska

Mówimy o tym, kiedy łożysko całkowicie lub częściowo oddziela się od ścianki macicy. Jeśli nastąpiło oddzielenie ponad połowy łożyska sytuacja zaczyna być groźna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W tym momencie potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarska i wykonanie cięcia cesarskiego.

Jeśli odkleiła się niewielka część łożyska wtedy ciężarna musi leżeć i być stale monitorowana przez lekarzy. Będzie miała często robione usg i ktg, które pozwoli na obserwacje stanu dziecka i w razie niepokojących objawów na szybką interwencję.

Krwawienie w ciąży a przedwczesne skurcze macicy

Skurcze przygotowują macicę do porodu. Po 20 tygodniu możesz odczuwać nieprzyjemne, bezbolesne twardnienie brzucha i najprawdopodobniej będą to skurcze Braxtona- Hicksa. Zdarza się jednak, że skurcze, które odczuwasz mogą być wstępem do porodu przedwczesnego, więc powiadom o nich lekarza. Jeśli w czasie skurczy pojawią się upławy, ból podbrzusza, bolesność, ciążenie miednicy i  nieprzyjemne odczucia ze strony układu pokarmowego to może być objaw przedwczesnego porodu. Ciężarna powinna natychmiast trafić do szpitala.

Szybka interwencja lekarzy, podanie leków może zahamować akcję porodową.  Przyszła mama będziesz musiała bezwzględnie leżeć, aż do rozwiązania i prawdopodobnie dostanie leki hamujące czynność skurczowa macicy.

Krwawienie w ciąży a pęknięcie macicy

Może nastąpić w czasie ciąży lub samego porodu. Zdarza się rzadko, najczęściej u wieloródek, czasem przyczyną może być nieprawidłowe położenie łożyska.  Kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka powinny być pod stałą obserwacją lekarską.
Objawami pęknięcia często jest gwałtowny krwotok i ból brzucha.

W takiej sytuacji potrzebna jest natychmiastowa operacja, podczas której zszywa się pęknięta ściankę. Zdarzają się przypadki, kiedy macicę trzeba usunąć. Po operacji kobieta zostaje objęta o obserwacja lekarska, która ma wykluczyć ewentualne powikłania.

Z ważnych wiadomości. Znajdź lekarza, do którego masz zaufanie. Dziel się z nim wszystkimi wątpliwościami i niepokojami. Twoje obserwacje i jego wiedza z pewnością  pomogą Ci doczekać szczęśliwego rozwiązania.reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama