reklama
Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży spędza sen z oczu niejednej przyszłej mamie. Niepotrzebnie, bo owe zmiany najczęściej nie zagrażają ani jej, ani dziecku. Trzeba pozostawać pod opieką lekarza i uzbroić się w cierpliwość - choć nadżerek nie wolno lekceważyć, ich leczenie możliwe jest dopiero po porodzie.

Czym jest nadżerka

Nadżerka to nic innego jak ubytek lub uszkodzenie w tkance nabłonka szyjki macicy. Najczęściej narażone są na nie kobiety: młode, aktywne seksualnie, stosujące tabletki antykoncepcyjne czy tampony oraz ciężarne.

Przyczyny nadżerki

Nadżerkę mogą wywołać: nieleczone stany zapalne dróg rodnych (wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby), zmiany hormonalne (często w ciąży), obecność ciał obcych w pochwie (np. antykoncepcja mechaniczna, tampon), podrażnienia (np. wywołane środkami plemnikobójczymi), choroby przenoszone drogą płciową, a także uszkodzenia szyjki macicy (wskutek poronienia lub porodu).

Objawy nadżerki

Pojawienie się nadżerki najczęściej nie daje żadnych objawów. Mogą jednak wystąpić krwawienia – zarówno pomiędzy miesiączkami, jak i po stosunku, zielonkawe lub żółte upławy, ból w czasie stosunku oraz ból w dolnej części pleców i podbrzusza.

Czy nadżerka stanowi zagrożenie dla dziecka?

Jeśli nadżerka została zdiagnozowana dopiero w ciąży, jej przyczyną najpewniej są zmiany hormonalne – taka nadżerka nie jest groźna dla płodu. Groźne są z kolei te, które wywołują obfite krwawienia oraz przyczyny nadżerek, takie jak infekcje czy choroby przenoszone drogą płciową. Dlatego jeśli jesteś w ciąży, ginekolog zleci ci badania (chlamydia, rzeżączka, waginoza bakteryjna, syfilis), a jeśli po stosunku zauważysz krwawienie z pochwy, prawdopodobnie zaleci wam abstynencję seksualną.

Diagnostyka nadżerki

Aby zdiagnozować nadżerkę, lekarz wykona badanie ginekologiczne, a jeśli dostrzeże taką konieczność, także badanie cytologiczne (w celu oceny zaawansowania nadżerki) i badanie kolonoskopowe (by określić jej wielkość). W razie potrzeby zostaną także pobrane wycinki do badania histopatologicznego.

Leczenie nadżerki w ciąży

Leczenie nadżerki nie zawsze jest konieczne, a w czasie ciąży - wykluczone. Z kolei po porodzie, przed wybraniem metody leczenia, musisz poinformować lekarza, czy planujesz kolejne ciąże. Wszystkie sposoby leczenia nadżerki wymagają powstrzymania się od współżycia w czasie i po leczeniu.

Metody leczenia

  • globulki dopochwowe i leki przeciwzapalne,
  • koagulacja chemiczna (opatrunki - preparaty chemiczne likwidują chory nabłonek),
  • elektrokoagulacja (wypalanie - chore tkanki spala się iskrą elektryczną),
  • kriokoagulacja (zamrażanie ciekłym azotem),
  • fotokoagulacja (użycie lasera).

Pamiętaj, że choć nadżerka nie przekształca się w nowotwór, nie wolno jej zaniedbywać i lekceważyć – pozostań pod kontrolą lekarza.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama