O seksie w ciąży

O seksie w ciąży

Bardzo często ciąża nie pozostaje zupełnie bez wpływu na życie seksualne. Zmiany uwarunkowane zajściem w ciążę i rozwijaniem się płodu dotyczą zarówno sfery somatycznej, jak i psychicznej, a więc siłą rzeczy oddziałują na sferę płciową.

Dla niektórych par sprawa jest oczywista, że w czasie ciąży można się dalej kochać. Innym wątpliwości mogą zakłócać pożycie partnerskie w ciągu całych dziewięciu miesięcy.

Potrzeba zaspokojenia seksualnego w przypadku prawidłowo przebiegającej ciąży utrzymuje się przez cały okres jej trwania, chociaż w dużym stopniu zależy od dotychczasowego pożycia oraz satysfakcji z nim związanej. Popęd seksualny u kobiet ciężarnych kształtuje się rozmaicie w zależności od przebiegu ciąży i jej okresu.

Współżycie w ciąży

Niektóre kobiety skarżą się, że odczuwają bóle przy orgazmie w pierwszych tygodniach ciąży, inne odkrywają nagle w sobie dotąd uśpioną intensywną pobudliwość seksualną. Dotyczy to kobiet, które dopiero w okresie pierwszej ciąży rozwijają się w pełni i zaczynają odczuwać rozkosz płynącą ze stosunku.

Przyczyną takiej zmiany jest w znacznym stopniu zwiększenie ukrwienia pochwy i macicy w przebiegu ciąży, co rozwija oraz poprawia słabo dotąd działający mechanizm dopływu krwi w czasie stosunku i umożliwia osiągnięcie orgazmu. Intensywne ciążowe przekrwienie narządów kobiety, aż do siódmego miesiąca ciąży pozwala tym właśnie kobietom przeżywać nie tylko pierwsze orgazmy, ale nawet i po kilka w czasie jednego stosunku.

Z badań Masters i Johnson (1970) wynika, że przekrwienie sromu i pochwy u kobiety ciężarnej podczas narastającego podniecenia, jest znacznie większe w porównaniu z kobietami nie ciężarnymi. Wynika to z tego, że przekrwienie występujące przy stosunku nakłada się na stałe przekrwienie narządów w związku z ciążą. Obrzęk i zwiększone przekrwienie ścianek w znacznym stopniu wzmagają zwilżenie pochwy, które jest mniej więcej o jedną trzecią obfitsze niż poza ciążą. Takie zwiększone przekrwienie narządów rodnych, sprzyjające podnieceniu seksualnemu, trwa normalnie przez całą ciążę.

W fazie orgazmu w pierwszych dwu trymestrach ciąży występują dość wyraźnie jeszcze skurcze pochwy, w ostatnich trzech miesiącach pochwa jest tak zmieniona, że nie widać już żadnej różnicy w czasie skurczów. Ponieważ duże przekrwienie narządów rodnych bardzo opóźnia i zwalnia odpływ dodatkowej krwi po osiągnięciu orgazmu. W związku z tym podniecenie seksualne utrzymuje się dość długo po stosunku, co wpływa na zwiększenie intensywności doznań w porównaniu z seksem poza okresem ciąży.

Już od początku ciąży zwiększa się unaczynienie miednicy, które podczas pierwszego trymestru i początku drugiego daje odczucie zwiększonego napięcia seksualnego. Pod koniec pierwszego trymestru zwiększa się również nawilżenie pochwy, zarówno co do ilości, jak i szybkości jego wystąpienia.

W przypadku niektórych kobiet seks w ciąży stanowi nieznaczną sprzeczność: nawet jeśli kobieta łatwiej się podnieca i miewa bardziej intensywne orgazmy, może do nich dochodzić dłużej niż przed zajściem w ciążę. Jedną z przyczyn bardzo intensywnych orgazmów może być powiększenie narządów rozrodczych. Wyjątkowo dobrze ukrwiona macica pozostaje twarda przez parę minut po orgazmie, dzięki czemu kobieta przeżywająca przed ciążą pojedyncze orgazmy może dojść do dwóch lub więcej naraz.

Orgazm i współżycie seksualne u zdrowych kobiet nie wywierają żadnego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży. Płód jest dobrze chroniony przed wstrząsami i zagrożeniami bakteryjnymi przez błony i wody płodowe.

reklama

Współżycie w ciąży - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do podejmowania kontaktów seksualnych w okresie ciąży to krwawienia, przedwczesne odpłynięcie wód płodowych, groźba poronienia lub porodu przedwczesnego.

Kobiety, u których występowały samoistne poronienia lub których ciąża jest zagrożona, powinny unikać kontaktów seksualnych w okresie pierwszego trymestru ciąży, gdyż jest to faza największej skłonności do poronień. Kobiety o drobnej budowie ciała, wątłe lub źle znoszące ciążę powinny unikać stosunków seksualnych w okresach, w których przypadałyby terminy kolejnych miesiączek – okres ten jest także zagrożony poronieniem.

W ostatnich tygodniach ciąży (2-6 tygodni przed terminem porodu) wskazane jest zaniechanie odbywania stosunków płciowych z uwagi na niebezpieczeństwo wprowadzenie bakterii i możliwości powstania zakażenia w razie porodu. Bakterie te w trakcie porodu mogłyby przedostać się z pochwy do macicy i spowodować poważne powikłania. Dodatkowo u niektórych kobiet w okresie przedporodowym istnieją zdecydowane przeciwwskazania do współżycia z uwagi na możliwość przyspieszenia akcji porodowej.

Współżycie w ciąży - najbezpieczniejsze pozycje

W związku z obrzmieniem szyjki macicy i samej macicy pewne pozycje mogą powodować poczucie dyskomfortu. Należy więc wybierać takie pozycje, aby kobieta mogła kontrolować głębokość pchnięć. W niektórych pozycjach kobiety mogą odczuwać zawroty głowy lub niestrawność. Dzieje się tak zwłaszcza w pozycjach, kiedy kobieta leży na plecach. W takim przypadku pozycja boczna, od tyłu lub gdy kobieta jest na górze może sprawdzać się o wiele lepiej.

W czasie trzech ostatnich miesięcy zalecane jest przyjmowanie przez kobietę pozycji na boku, żeby unikać ucisku na brzuch. W ciąży należy też unikać pozycji, w których dochodzi do głębokiej penetracji pochwy, należy też zwracać uwagę, aby członek wprowadzany był ostrożnie i niezbyt głęboko.

W dowolnej fazie ciąży może wystąpić większa wrażliwość piersi, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Oznacza to, że zaczynają one znacznie lepiej reagować na lekkie pocałunki czy pieszczoty. Piersi kobiety, która nie jest w ciąży, najczęściej nabrzmiewają w chwilach podniecenia seksualnego. Natomiast u kobiety ciężarnej są obrzmiałe przez całą ciążę. Stąd w chwili podniecenia do normalnego obrzmienia ciążowego dochodzi jeszcze obrzmienie seksualne. Może to prowadzić do nieprzyjemnych doznań, choć równie dobrze może budzić bardzo przyjemne wrażenia, zależnie od kobiety i etapu ciąży. Wrażliwość piersi może wykluczyć pozycję klasyczną. Warto wspomnieć, że skłonność do większych obrzmień może mieć również związek ze zbyt dużą zawartością soli w spożywanych potrawach.

Niektóre ciężarne kobiety mają wzmożoną potrzebę czułości, ale absolutny wstręt do seksu. Może to stanowić próbę charakteru dla przyszłego taty, ponieważ czułość często rozbudza w nas chęć intensywniejszych doznań. Ciąża, która może być znakomitą okazją do dotykania się i trzymania w objęciach, bywa także pretekstem do zapewnienia partnera o nieustającej miłości i pożądaniu.

Chcąc utrzymać harmonię seksualną w związku, pomimo niechęci do seksu, partnerka może zaspokajać potrzeby seksualne mężczyzny w każdy inny sposób niż stosunek seksualny.  Podobnie nie jest wskazany seks po porodzie w okresie ok. 2 miesięcy, kiedy pochwa i narządy rodne wracają do stanu poprzedzającego ciąże, ale współżycie, ale można je zastąpić pieszczotami. A powrót do aktywności warto zacząć od komfortowych dla ciebie pozycji seksualnych

Ciąża z jednej strony jest stanem, który częściowo wyklucza przyszłą mamę z takiego funkcjonowania, do jakiego przywykła, jednak z drugiej strony, jest ona czymś zupełnie naturalnym w życiu zdrowej kobiety. Jeśli przebiega prawidłowo to nie ma powodu, aby rezygnować z pracy, dodatkowych zajęć, seksu czy nawet sportu. Oczywiście ważny jest rozsądek i omówienie tych kwestii z lekarzem prowadzącym ciążę.

Ewa Krawczyńska
psycholog - seksuolog

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: