reklama
Piersi w ciąży

Piersi w ciąży

Kobiece piersi przechodzą ogromne zmiany już w czasie  dwóch do czterech tygodni po poczęciu dziecka. Dlatego jednym z pierwszych objawów ciąży, które możesz zaobserwować to właśnie tkliwy biust.

Piersi powiększają się pod wpływem działania estrogenów, czyli hormonów, które były odpowiedzialne za ich rozwój w czasie dojrzewania. Teraz będą się zmieniać, ponieważ przewody mleczne rosną przygotowując się do karmienia piersią.

Jakie zmiany piersi zaobserwujesz w ciąży?

1. Powiększenie i obrzmienie
Piersi mogą się powiększyć w czasie pierwszych sześciu tygodni i będą rosły do końca ciąży. Większość kobiet przyznaje, że musi kupić stanik większy o przynajmniej jeden rozmiar. Nie ma też żadnego schematu jeśli chodzi o powiększanie biustu. Może następować powoli lub  bardzo gwałtownie, co grozi rozstępami. Dlatego dbaj koniecznie o nawilżenie skóry.

2. Widoczność żył
Do końca ciąży objętość krwi w twoim organizmie może się zwiększyć nawet o 50%. Przez to Twoje żyły staną się bardziej widoczne - szczególnie na piersiach i brzuchu. Ten objaw powinien minąć po porodzie lub zakończeniu karmienia piersią.

3 . Zmianę  koloru brodawki i otoczki
Kolor brodawki może się zmienić około 12 tygodnia ciąży. Jest to indywidualne i zależne od karnacji przyszłej mamy. Największą zmianę zaobserwują dziewczyny o śniadej barwie skóry.

4. Nadwrażliwość na dotyk a czasem wręcz ból
.
Szybko rosnący poziom zarówno estrogenów, jaki  i progesteronu odpowiada za  tkliwość piersi. Pocieszające, że najczęściej dyskomfort z tym związany zniknie w drugim trymestrze ciąży.

5. Pojawienie się brodawek Montgomerego
We wczesnym okresie ciąży, na powierzchni otoczki pojawią się na guzki zwane brodawkami Montgomery'ego. Są to gruczoły łojowe, których zadaniem jest o nawilżenie i uelastycznienie brodawki oraz otoczki. Pod koniec ciąży zaobserwujesz również powiększenie brodawek sutkowych.

6. Wyciek z sutków

Już od 16 tygodnia  piersi mogą produkować mleko. Dlatego możesz zauważyć wyciek płynu w kolorze słomkowo-żółtym zwanego siarą. W siarze znajdują się  przeciwciała, które wspomogą  system odpornościowy twojego maluszka po porodzie. Żeby nie brudzić ubrań zaopatrz się we wkładki do stanika Jeśli zauważysz wyciek krwi skontaktuj się z lekarzem. Zwykle nie oznacza niczego poważnego, ale warto sprawdzić .

7. Guzki i zgrubienia
Niektóre kobiety mogą zauważyć w piersi guzki. Najczęstszymi przyczynami są torbiele lub cysty wypełnione mlekiem. Najprawdopodobniej są to zmiany łagodne, ale powinnaś je pokazać lekarzowi.

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 5,00 z 5. Głosów: 2
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.
reklama