Podróż w ciąży samochodem

Podróż w ciąży samochodem

Jesteś w ciąży, a masz w planach dłuższą podróż, którą musisz odbyć samochodem. Denerwujesz się - czy twoje dziecko jest bezpieczne? Ponieważ twój brzuch dla malucha jest buforem bezpieczeństwa, najlepszym sposobem ochrony dziecka jest zadbanie o siebie.

I tak: ważne, by  wiozący ciężarną samochód, nie szarżował i nie mknął z nadmierną szybkością. Istotne, by – możliwie – jechać trasą spokojną i bezpieczną, w porze, która nie grozi gigantycznymi korkami (które nie tylko są irytujące i przedłużają podróż, ale mogą być niebezpieczne – choćby ze względu na utrudniony dostęp do pomocy medycznej). 

Co jeszcze jest ważne w podróży?

Usiądź wygodnie

reklama

Najlepiej, żebyś zajęła miejsce z tyłu auta – to, według specjalistów, najbezpieczniejsza opcja. W zaawansowanej ciąży nie powinnaś też występować w roli prowadzącej – w razie kolizji kierownica mogłaby stać się zagrożeniem dla twojego dziecka. Jeśli siedzisz z przodu, odsuń fotel od deski rozdzielczej (o wielkość brzucha).

Zapnij pasy

Samochodowy pas bezpieczeństwa spełni swoją funkcję i – co ważne – nie będzie zagrożeniem dla ciąży, ale  tylko wówczas, gdy właściwie go zapniesz i odpowiednio ułożysz. Pas powinien być umieszczony poniżej brzucha – być oparty na biodrze. Nigdy zaś w poprzek brzucha! Górną część pasa umieść pomiędzy piersiami, na wysokości obojczyka. Możesz też kupić specjalny uchwyt do pasów bezpieczeństwa (adapter) dla ciężarnych.

Często się zatrzymuj

reklama

Podróże samochodem mają tę zaletę, że możesz być niezależna – i zatrzymywać się na trasie, kiedy tylko chcesz. Korzystaj z tego przywileju! Ważne, żebyś co mniej więcej dwie godziny robiła przerwy w podróży - byś mogła wysiąść z auta, skorzystać z toalety, ale i by pospacerować – rozprostować nogi, przeciągnąć się i odetchnąć świeżym powietrzem. Długie siedzenie nie dość, że jest niekomfortowe – tak dla ciebie, jak i dziecka, ale może też być przyczyną puchnięcia i skurczy nóg. Jeśli jesteś pasażerem, możesz w trakcie jazdy zdjąć obuwie i wykonywać proste ćwiczenia – kręcić kółeczka stopami czy poruszać palcami; to świetnie pobudza krążenie.

Dobrze się ubierz

Ważne jest, żebyś ubrała się nie tylko wygodnie, ale i adekwatnie do pogody. Najlepiej – jeśli nie ma upału - ubierz się na cebulkę, to zapewni ci komfort podróży, bo pozwoli dostosowywać odzież do zmiennej pogody i wahań temperatury. Nie przesadzaj z klimatyzacją i nie wychylaj się przez otwarte okno!

Prowiant

Aby uniknąć spadku poziomu cukru, mdłości czy napadu głodu, miej pod ręką jakieś przekąski – herbatniki, orzechy czy banany. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wodę niegazowaną.

Szerokiej drogi!

mzb

Ocena: 3.9 z 5. Ocen: 10

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła...   Więcej

Ciążowe dolegliwości

Ciążowe dolegliwości

Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ciążowych, to jesteś szczęsciarą i pewnie nie czytasz nawet tego...   Więcej

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%...   Więcej

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Objawy ciąży, czyli po czym poznać, że jesteś w ciąży?

Jakie są objawy ciąży? Może zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz mdłości, albo...   Więcej

Co zrobić , kiedy boli kręgosłup w ciąży? [porady i film]

Co zrobić , kiedy boli kręgosłup w ciąży? [porady i film]

Dyskomfort i ból dolnej części pleców stanowi problem dla ok. 50 – 80 % ciężarnych kobiet. Ból pojawia...   Więcej

Zdrowe 9 miesięcy ciąży

Zdrowe 9 miesięcy ciąży

 Czy wiesz, jak ogromny wpływ na dobre samopoczucie twego nienarodzonego dziecka ma twój styl życia?...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża