Ciąża zagrożona, czyli kiedy musisz leżeć

Ciąża zagrożona, czyli kiedy musisz leżeć

Bywa, że w pewnym momencie ciąży lekarz zaleca, byś czas do dnia rozwiązania spędziła w  łóżku – domowym bądź szpitalnym. To dość powszechna praktyka, która ma na celu ustabilizowanie parametrów ciąży, uniknięcie pewnych niebezpiecznych sytuacji, łagodzenie powikłań w ciąży bądź im zapobieganie.

Jakie mogą być powody uznania ciąży za zagrożoną?

reklama

Jak radzić sobie z niewygodą?

Leżenie w łóżku nie każda kobieta znosi dobrze – zależy to zarówno od jej temperamentu czy nastawienia, jak miejsca i okresu, jaki w tych okolicznościach przyszło jej spędzić. Ale nie tylko nuda czy lęk o dziecko mogą uprzykrzyć życie – odczuwalne są takie dolegliwości jak ból stawów czy osłabienie mięśni.

Aby wesprzeć krążenie krwi, warto wykonywać łagodne ćwiczenia – naturalnie po konsultacji ze swoim lekarzem (najczęściej jest to napinanie mięśni kończyn czy ściskanie piłeczki). Z pewnością należy unikać wysiłku. Ważne, by często zmieniać pozycję - z boku na bok, co odciąża, ale i stymuluje mięśnie.

Pamiętaj, by leżąc w łóżku dobrze się zorganizować (nie będziesz musiała często wstawać, a i będziesz niezależna). Zadbaj, byś pod ręką miała:   telefon i ładowarkę, długopis i papier, grzebień i lusterko, krem do rąk i pilniczek,  książki i czasopisma, piloty do TV, wieży czy innego sprzętu, laptopa bądź tablet.

Plusy leżenia w łóżku

Leżenie w łóżku na dłuższą metę może być meczące, zwłaszcza, jeśli jesteś osobą aktywną. Znosisz to dla dobra dziecka - wiadomo. Popracuj jednak nad optyką – swojej sytuacji nie zmienisz, a samopoczucie wpływa na dobrostan dziecka. Naucz się dostrzegać pozytywy – istnieje wiele rzeczy, które mogą umilić ci stan zawieszenia: możesz do woli czytać książki i prasę, pisać pamiętnik, oglądać zdjęcia (przeorganizować albumy), nadrobić zaległości filmowe, plotkować z przyjaciółkami, skupić się na samorozwoju. Może zainteresuje cię rękodzieło, grafika komputerowa bądź psychologia? Wreszcie masz czas, by się tym zając. Możesz na spokojnie zając się kompletowaniem wyprawki, udzielać się na forach internetowych – by w końcu stać się ekspertem w dziedzinie wychowania dzieci. Przynajmniej w teorii, która lada chwila będzie jak znalazł!

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: