reklama

Małowodzie

Wody płodowe (płyn owodniowy) to płyny zawarte w błonach płodowych, które zapewniają środowisko dla rozwijającego się płodu.

Wody płodowe wytwarzane są w około 12 dni po zapłodnieniu - powstają z płynów ustrojowych matki i płodu. W ich skład wchodzą: elementy komórkowe z owodni i płodu, białka, tłuszcze, hormony, aktywne enzymy. Płyn jest nieustannie świeży, ponieważ jego całkowita wymiana następuje w ciągu dwóch godzin.

Funkcje wód płodowych

Wody płodowe spełniają ważne funkcje: chronią dziecko, amortyzują wstrząsy, zapewniają swobodę ruchów, chronią płód przed silnymi bodźcami ze świata zewnętrznego oraz przed wahaniami temperatury. Biorą udział w transporcie i wymianie substancji odżywczych, pomagają w rozwoju mięśni, kończyn, płuc i układu pokarmowego dziecka.

Czym jest małowodzie?

Normą jest objętość płynu owodniowego, która w 9. tygodniu ciąży wynosi 5-10 ml i zwiększa się aż do 36. tygodnia ciąży, by w 40. tygodniu ciąży zmniejszyć się do 800 ml.

Małowodzie jest jednym z zaburzeń wytwarzania i wchłaniania płynu owodniowego, który polega na zbyt małej objętości płynu, tj. zmniejszenie jej do ilości mniejszej niż 100 ml.

Małowodzie objawia się małą objętością macicy względem wieku ciążowego, małym obwodem brzucha ciężarnej, małym przyrostem masy ciała u ciężarnej. W badaniu położniczym części płodu są łatwo wyczuwalne, a przemieszczanie części przodującej jest trudne. Diagnozę stwierdza ginekolog podczas badania USG.

Przyczyny małowodzia

Przyczyny małowodzia:

  • wady wrodzone płodu - problemy z rozwojem nerki lub dróg moczowych, konsekwencją czego może być niewielkie wytwarzanie moczu,
  • problem z łożyskiem, które nie dostarcza wystarczającej ilości krwi i składników odżywczych do dziecka,
  • wyciek lub pęknięcie błon płodowych,
  • ciąża przenoszona,
  • zły stan zdrowia matki: jej odwodnienie matki, nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, cukrzyca, przewlekłe niedotlenienie.

Powikłania

Ponieważ wody płodowe pełnią wiele ważnych funkcji, zarówno ich nadmiar (wielowodzie), jak i niedobór, nie są zjawiskiem pożądanym. Zbyt mała ilość płynu owodniowego może ograniczać wzrost dziecka, być przyczyną jego deformacji, może wystąpić kompresja narządów płodu, zwiększa się ryzyko poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków powikłania nie występują.

Leczenie małowodzia

Leczenie małowodzia polega na:

  • dożylnym nawadnianiu ciężarnej,
  • wstrzykiwaniu płynu do owodni (amnioinfuza), drogą przezbrzuszną bądź przezszyjkową (zabieg w znieczuleniu miejscowym).
  • bywa, że pomaga zwiększenie ilości przyjmowanych przez ciężarną płynów.

 Wsparcie merytoryczne: Wikipedia

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża