reklama

Obserwowanie aktywności dziecka

Od drugiego trymestru ciąży codziennym rytuałem każdej mamy powinno stać się uważna obserwacja aktywności dziecka.

Reaguj na wszelkie zmiany, które dotyczą częstotliwości bądź charakteru jego ruchów i kontaktuj się z lekarzem zawsze, kiedy wydaje ci się, że maluch zachowuje się inaczej, niż zwykle: nie rusza się, jest zdecydowanie mniej aktywny lub wręcz przeciwnie, jest bardzo ożywiony, a jego ruchy są gwałtowne.

Najlepszym wskaźnikiem obserwacji ruchów płodu jest ich sumienne liczenie – warto codziennie poświęcić godzinę na sam na sam z maluchem. Ponieważ dziecko, nawet to w brzuchu mamy, ma okresy aktywności i odpoczynku, matematyką ruchów przyszła mama powinna zajmować się o stałej porze, najlepiej odpoczywając po posiłku.

Trzeba pamiętać, że odczuwanie ruchów dziecka to sprawa indywidualna – zależy od masy dziecka, jego aktywności i temperamentu oraz od mamy – od grubości jej powłok brzusznych, ilości wód płodowych, trybu życia i wrażliwości. Ilość i siła ruchów dziecka codziennie powinna być podobna - nie mniejsza niż trzy duże ruchy, najczęściej co najmniej dziesięć.

Uwaga: Słuchaj tego, co ci podpowiada intuicja! Kiedy coś się zaniepokoi, skontaktuj się z położną lub lekarzem prowadzącym ciążę.

reklama