reklama

Obrzęki w ciąży - film

Na pytania dotyczące obrzęków odpowiada dr n. med. Tomasz Zając - Twój ginekolog (https://www.facebook.com/doktorZajac):

Opuchlizna, obrzęki

Puchną ci kostki, stawy i dłonie? Masz wrażenie, że cała przypominasz nadmuchany balonik? Niestety w ciąży to zjawisko naturalne. 

Dzieje się tak dlatego, że w tkankach gromadzi się woda. Nie martw się jednak, bowiem po porodzie wchłoną ją naczynia krwionośne, a jej nadmiar zostanie przefiltrowany przez nerki i wydalony wraz z moczem. Mechanizm ten ma zapobiec hipowolemii, to jest nadmiernej utracie płynów z naczyń krwionośnych.

Przyszłe mamy często maja wrażenie, że urosły im stopy. Przyczyną tego może być zatrzymywanie wody w organizmie oraz ogólne rozluźnienie więzadeł. Stopy stają się obrzęknięte także dlatego, że gdy kobieta siedzi, rosnąca macica uciska żyły biodrowe. Krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca. Część wody, która wchodzi w jej skład, przenika wówczas z naczyń do tkanek miękkich, tworząc tzw. obrzęki zastoinowe.

Jak sobie pomóc?

·    Na opuchnięte nogi pomogą chłodne okłady oraz jak najczęstsze układanie nóg powyżej tułowia.

·    Progesteron, hormon ciążowy, sprzyja tworzeniu się żylaków. Nie zakładaj podczas siedzenia nogi na nogę, jeśli dużo stoisz, kup rajstopy uciskowe (tak zwane przeciwżylakowe).

·    Bierz chłodne bądź naprzemienne prysznice (zaczynaj i kończ chłodną wodą). Nie zapominaj o masażu nóg. Pomoże ci także chłodna kapiel.

·    Ograniczaj spożywanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie.

·    Pij dużo niegazowanej wody mineralnej.

·    Jeśli dużo siedzisz, często rób sobie przerwy na rozprostowanie nóg. Dużo spaceruj, ruszaj się. Zapisz się na basen lub gimnastykę dla kobiet w ciąży.

·    Pamiętaj o wygodnych butach – zapomnij o tych, które maja wąskie noski, są ciasne, mają wysoki obcas bądź uszyte są z nie oddychającego materiału.

Ważne! Obrzęki w czasie ciąży są zazwyczaj zjawiskiem normalnym. Jeśli jednak nie ustępują po nocnym wypoczynku, są rozległe, pojawiają się we wczesnym etapie ciąży, towarzyszy im zbyt wysokie ciśnienie i białkomocz, opuchlizna może wskazywać na gestozę, zwana inaczej zatruciem ciążowym! W takim wypadku skontaktuj się ze swoim lekarzem.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama