Przepuklina w ciąży

Przepuklina w ciąży

Przepuklina to patologiczne uwypuklenie (przez otwór w powłokach) zawartości jamy ciała. Najczęściej lokalizuje się ona na w obszarze brzucha i pachwin. Przepukliny są efektem osłabionych mięśni i tkanek budujących ściany jam ciała. Często jest to przypadłość wrodzona, która ujawnia się zaraz po urodzeniu lub w 1-2 roku życia, jednak niektóre czynniki mogą przyczynić się do osłabienia tkanek, co może wywołać przepuklinę (nabyta).

Przepuklina w ciąży

Jeśli starasz się zajść w ciążę lub w niej jesteś, a masz przepuklinę, koniecznie powiedz o niej swojemu ginekologowi – z pewnością już wiesz, jak masz z nią postępować, niemniej kiedy dowiesz się, na co powinnaś uważać w tym szczególnym okresie, poczujesz się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Ciąża nie jest bezpośrednią przyczyną powstania przepukliny bądź powiększenia się już istniejącej, niemniej może się zdarzyć, że pojawi się ona dopiero w bardziej zaawansowanej ciąży, gdy dojdzie do nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych, a mięśnie ulegną osłabieniu i rozciągnięciu. Przyczynić się do tego może również nacisk macicy, ale także zaparcia, wysiłek – także ten wykonywany podczas wypróżnień czy kasłania, a również nadwaga czy inne choroby.

Przepuklina w czasie ciąży to dość częsta przypadłość. Przyszłe mamy najczęściej narzekają na przepukliny:

  • brzuszne (najczęściej w miejscu blizn pooperacyjnych),
  • pachwinowe (umiejscowiona w pachwinie),
  • udowe (zgrubienie wyczuwalne pod skórą górnej i przyśrodkowej powierzchni uda),
  • kręgosłupa (wypadnięcie dysku). Objawy to ból w krzyżu, rozchodzący się do bioder i kończyn dolnych. Jest to wskazanie do cesarskiego cięcia.

Objawy przepukliny

Nie każda kobieta odczuwa bądź dostrzega objawy przepukliny w czasie ciąży. Świadczyć o niej może każde nienaturalne zgrubienie, „kulka” lub nieco mniejsze wybrzuszenie które czujesz na ciele, gdy się położysz. Każda ciężarna, kiedy tylko wyczuje nienaturalne uwypuklenie pojawiające się podczas śmiechu, wysiłku czy kaszlu, które później samoistnie znika, musi zgłosić się do lekarza. Jednak spokojnie - przepuklina, także w ciąży, nie musi być problemem.

Dolegliwości, jakie wywołuje przepuklina to dyskomfort, wrażenie nacisku czy ból – szczególnie wówczas, gdy jesteś aktywna (zginasz się, kichasz, śmiejesz się). Niektóre mamy narzekają na trudności z poruszaniem się, zwłaszcza w zaawansowanej już ciąży.

reklama

Leczenie przepukliny

Aby zmniejszyć dyskomfort, jaki wywołuje przepuklina, stosuje się leczenie zachowawcze. By stan zdrowia ciężarnej nie pogorszył się, a przepuklina się nie powiększyła, przyszła mama powinna prowadzić oszczędny tryb życia – nie dźwigać, nie przemęczać się, być umiarkowanie aktywna fizycznie, a także unikać produktów, które prowadzą do zaparć.

Jedynym sposobem, by usunąć przepuklinę jest operacja. W ciąży wykonuje się ją tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie dla życia matki lub dziecka (zaleca się wykonanie pilnych operacji w 2. trymestrze ciąży). W pozostałych przypadkach jej termin przekłada się na okres po porodzie, gdy mama wróci do formy (od 3 do 6 miesięcy).

Groźne powikłania

Przepuklina w ciąży jest problemem, gdy wywołuje ból bądź dojdzie do powikłań, takich jak uwięźnięcie przepukliny, martwica czy zakażenie. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli przepuklina sprawia ci ból lub gdy – to szczególnie ważne! - skóra w miejscu przepukliny zaczerwieni się, stanie się cieplejsza niż reszta ciała, wystąpią nudności i wymioty (być może doszło do uwięźnięcia przepukliny, co stanowi zagrożenie życia).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: