reklama

Świąd ciała

Jeśli świąd ciała dotyczy wyłącznie napiętej i suchej skóry brzucha, to dolegliwość ta jest co najwyżej irytująca. Jeśli jednak swędzenie jest nieznośne, nie ustępuje po zastosowaniu środków nawilżających, swędzi nie tylko brzuch, ale i biodra, plecy, kończyny – konieczna jest konsultacja z ginekologiem, bowiem może to wskazywać na alergię bądź wysoki poziom cukru we krwi.

Sytuacja jest niepokojąca, jeśli uporczywe swędzenie nasila się nocą i nie ustępuje po nawilżeniu skóry, a obejmie wewnętrzne strony dłoni i podeszwy stóp. Wtedy  bij na alarm, być może cierpisz na cholestazę, chorobę wątroby, która jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu polegają na zredukowaniu normalnego przepływu żółci do jelit, w wyniku czego we krwi matki tworzą się sole żółci. Chorobę można zdiagnozować, interpretując wyniki badań enzymów wątrobowych we krwi.

Jak sobie pomóc?

·    Codziennie, po każdej kąpieli czy prysznicu, sumiennie smaruj ciało oliwką (lub oliwią z oliwek), nawilżającym balsamem do ciała lub specyfikami do pielęgnacji skóry wrażliwej czy atopowej.
    
·    Nie używaj drażniących kosmetyków o nie przetestowanym przez ciebie składzie. Bądź wierna produktom, których używałaś przed ciążą.

·    Unikaj dużych ilości pokarmów, które są alergenami: cytrusy, mleko, orzechy.

·    Używaj bielizny bawełnianej, bez syntetycznych domieszek, nie obciskającej.

·    Zażywaj relaksujących kąpiel: do wanny wsyp kilka łyżek mąki owsianej (owies ma właściwości kojące i zmiękczające skórę).

·    Obserwuj siebie, bądź czujna i nie lekceważ dolegliwości. Jeśli czujesz się bezsilna bądź zaniepokojona, zwróć się o pomoc do lekarza prowadzącego ciążę. Po pierwsze – da ci skierowanie na badania, by wykluczyć cholestazę, po drugie – przepisze preparat łagodzący przykre dolegliwości.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża