Rozstępy? Nie, dziękuję
materiał partnera (*)

Rozstępy? Nie, dziękuję

Rozstępy to "prezent", który pojawia się w okresie ciąży. Obecnie można łatwej zapobiegać ich występowaniu, lub istotnie je zmniejszyć, nawet jeśli już się pojawiły.

Rozstępy? Możliwe, ale …

Rozstępy pojawiają się w wyniku przyrostu masy ciała i zmian hormonalnych, co oznacza, że ciąża to okres, w którym mogą wystąpić!

Choć skóra posiada pewną elastyczność, to jej włókna elastyczne i kolagenowe mogą "popękać", gdy ulegnie ona nagłemu rozciągnięciu. W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży jest to tym bardziej prawdopodobne, ponieważ niektóre hormony (kortyzol i estrogeny) zmniejszają skuteczność fibroblastów, czyli komórek, które wytwarzają kolagen i elastynę i są tak istotne dla miękkości i wytrzymałości skóry.

Prawie 90 % przyszłych mam ma tendencję do powstawanie mniejszych lub większych rozstępów na skórze. Pierwsze objawy możesz zauważyć pomiędzy 13 a 21 tygodniem ciąży.  Najbardziej narażone obszary to zdecydowanie brzuch, biodra, uda i piersi. Początkowo mogą być one różowe, czerwone lub czasami fioletowe i lekko wypukłe, a potem zmieniają się w białe lub perłowe bruzdy.

Krótko mówiąc, warto zadbać o pielęgnację swojej skóry, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się na niej rozstępów.

Jak można zapobiegać rozstępom?

Chociaż rozstępy są zazwyczaj skłonnością genetyczną, istnieje kilka sposobów, żeby im przeciwdziałać lub zmniejszyć ich widoczność.

  • Zaopiekuj się sobą. Przede wszystkim, począwszy od pierwszego miesiąca ciąży, zarezerwuj sobie pewną ilość czasu na to, aby zadbać o swoją skórę i rób to regularnie.
  • Koniecznie zadbaj o nawilżanie. Dzięki temu nie tylko uelastycznisz, ale równocześnie zapobiegniesz przesuszeniu i świądowi skóry, które są dosyć powszechnymi dolegliwościami w ciąży.
  • Pamiętaj o masażu miejsc szczególnie narażonych na występowanie rozstępów, dzięki temu pobudzisz zdolności regeneracyjne skóry. Używaj do tego kremów stworzonych specjalnie do stosowania w okresie ciąży: dzięki zawartości naturalnych składników aktywnych, natychmiast zadziałają na wytwarzanie włókien podporowych. Tym bardziej, jeśli zamiast wcierać je na szybko, poświęcisz trochę czasu na to, aby zrobić sobie prawdziwy masaż, używając kolistych ruchów.
  • Kontroluj swoją wagę. Pamiętaj, że jedzenie dla dwojga nie oznacza dosłownie zjedzenia dwa razy więcej, więc uważaj na swoją dietę.
  • Stosuj chłodne bądź naprzemienne prysznice. Pamiętaj, żeby je rozpocząć i kończyć chłodnym strumieniem. Podczas mycia wykonuj masaż szorstką rękawicą lub specjalną gąbką.
  • Pij dużo wody. Odpowiednio nawodniona skóra jest zdecydowanie bardziej elastyczna. Codziennie staraj się, więc wypić 6-8 szklanek wody, a podczas karmienia piersią nawet więcej.
  • Poznaj markę Mustela i skorzystaj z dobrodziejstwa kosmetyków, ktore zostały stworzone z myślą o kobietach takich jak Ty.

Produkty pielęgnacyjne dla przyszłych i młodych mam

Marka Mustela stworzyła pierwszą, kompletną gamę produktów - Maternité. Są to kosmetyki dedykowane skórze przyszłych i młodych mam. 

Główne składniki czynne są pochodzenia naturalnego. W kosmetykach znajdziesz między innymi: peptydy awokado, perełkowiec japoński, wosk pszczeli, masło shea, czy ceramidy. Produkty nie zawierają parabenów, ftalanów, fenoksyetanolu, chlorfenezyny.

I co najważniejsze produkty są skuteczne. 
Badania kliniczne, przeprowadzone na kobietach w ciąży, przez okres 9 miesięcy, udowodniły, że u 96% kobiet stosujących krem przez cały okres ciąży rozstępy w ogóle się nie pojawiły.

 

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama