Rzeczy, które warto zrobić, zanim urodzisz dziecko

Rzeczy, które warto zrobić, zanim urodzisz dziecko

Niedługo zostaniesz mamą. Celebrujesz swój stan błogosławiony, wsłuchujesz się w siebie, a oczyma duszy widzisz te wszystkie piękne chwile, które niedługo przeżyjecie z waszym maluszkiem. Dużo myślisz i niecierpliwisz się, marzysz o tym, żeby czas szybko minął – swego wyśnionego noworodka chciałabyś wziąć w ramiona już, teraz, zaraz.

Pamiętaj, że ten czas, kiedy stanowicie jedność jest wam bardzo potrzebny -  brzdąc codziennie i niezwykle intensywnie przygotowuje się do przyjścia na świat. Ty również możesz ten okres dobrze spożytkować. Możesz wspierać swe dziecko w owych wysiłkach, ale też bardziej intensywnie niż dotychczas zająć się sobą (zwłaszcza, że kiedy już się spotkacie, przed dłuższy czas będziesz gwiazdą drugiego planu).

  • Zadbaj o zdrowie swoje i malucha – wybierz ginekologa prowadzącego twoją ciążę, który budzi twoją sympatię i zaufanie. Uczęszczaj na regularne wizyty, rób zalecane badania, stosuj się do lekarskich rad i zaleceń.
     
  • Racjonalne żywienie kobiety ciężarnej – przyjrzyj się temu, co jesz. Wyeliminuj z jadłospisu węglowodany, tłuszcze, potrawy wzdymające i ciężkostrawne. Jedz lepiej, nie więcej (dla dwojga nie za dwóch).

  • Unikaj chemii – i to zarówno w żywności, jak i w otoczeniu. Nie szalej z drażniącymi detergentami, unikaj wdychania oparów i kontaktu z toksycznymi substancjami. Pamiętaj - myj warzywa i owoce przed użyciem, unikaj sztucznych dodatków w żywności, używaj świeżych produktów (nie tych z pobliskiej garmażerii), nie kupuj też mięsa czy ryb  z niepewnego źródła. Przeczytaj : produkty niezalecane podczas ciąży.
  • Zażywaj witaminy dla kobiet w ciąży, probiotyki, kwas foliowy i jeśli lekarz zaleci – żelazo.

  • Zapisz się na basen lub ćwiczenia dla kobiet w ciąży – jogę prenatalną bądź pilates dla przyszłych mam. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

  • Zorientuj się, w którym szpitalu będzie ci najlepiej rodzić. Mamy, których maleństwa są już na świecie, dzięki swym doświadczeniom, pomogą ci wybrać miejsce narodzin twego dziecka.

  • Rozejrzyj się za położną, która zarówno pomoże ci dobrze przygotować się do wielkiego dnia, jak i wesprze cię bezpośrednio przed i po porodzie. Jeśli podczas pierwszych dni spędzonych z noworodkiem w domu, nie będziesz mogła liczyć na pomoc kogoś doświadczonego, a sama nie czujesz się dość pewnie, położna na pewno zgodzi się, by cię wesprzeć w trudnych chwilach, takich jak choćby pierwsza kąpiel czy problemy z karmieniem. Zapisz się też do szkoły rodzenia. To da ci pewność i poczucie bezpieczeństwa.

  • Zakupy rób przez Internet – unikniesz noszenia ciężkich toreb i sprzętów, dodatkowo nie będziesz musiała przemierzać kilometrów w poszukiwaniu optymalnej oferty (jeśli nie wiąże się to z przyjemnością zakupowych szaleństw).

  • Poszukaj wsparcia – zorganizuj spotkanie ze znajomą mamą – zarówno przyszłą, jak i mamą narodzonego już maluszka; odwiedź portal parentingowy, forum dla przyszłym mam - to doskonała platforma niezwykle budujących spotkań.

  • Zadbaj o siebie – chodź do fryzjera, kosmetyczki, na masaż ciążowy. Korzystaj z zabiegów dozwolonych i wskazanych dla przyszłych mam. Zainwestuj też w oryginalną odzież ciążową i ładne ubranie domowe – choćby miały być to dresy. Nie noś tych spodni, koszul czy bluz, które należały do męża. Nie dopuszczaj do sytuacji, kiedy to, co zobaczysz w lustrze, zepsuje ci nastrój.

  • Czytaj książki i prasę parentingową – pamiętaj, by literaturę z zakresu wychowania czytać nie jak słowa wyroczni, ale po to, by mieć pogląd na pewne sprawy. Artykuły dotyczące pielęgnacji maluszka mogą okazać się niezwykle pomocne, miej jednak świadomość, że rzeczywistość bardzo lubi weryfikować teorię i często po porodzie samo życie i dziecko pokażą ci właściwą drogę. (Warto sięgnąć po poradniki „Zaklinaczki dzieci”, Tracy Hogg („Język niemowląt” i inne) oraz „W oczekiwaniu na dziecko” czy „Pierwszy rok życia dziecka” H. Murkoff, A. Eisenberg, S. Hathaway).

  • Pokój maluszka –odpowiednio go przygotuj, zorganizuj pudło na zabawki, uprzątnij szafkę, ustaw łóżeczko. Znajdź pudełko, szkatułkę czy ozdobny karton na pierwsze pamiątki: śpioszki w rozmiarze 56, pierwszą bransoletkę ze szpitala i tym podobne bezcenne przedmioty.

  • Zaszalej w sklepie i skompletuj wyprawkę. To jedna z najprzyjemniejszych powinności. Nic tak pozytywnie nie nastraja i nie dostarcza radości, jak kupowanie maleńkich śpioszków, bajecznych pieluszek czy roztrząsanie dylematów, na jakie butelki czy smoczki się zdecydować. Nie zapominaj o większych zakupach, takich jak wózek czy fotelik samochodowy. Jeśli jesteś przesądna i nie chcesz niczego nabywać przed porodem, stwórz szczegółową listę zakupów, opatrzoną wskazówkami dla męża.

  • Na kilka tygodni przed porodem spakuj torbę do szpitala. Oprócz rzeczy niezbędnych – dla ciebie i twego malucha, zabierz ze sobą książkę lub odtwarzacz mp3, one naprawdę mogą pomóc ci przetrwać szpitalny epizod.Tu przeczytasz co wziąć do szpitala dla noworodka.
  • Przygotuj się do porodu. Kilka tygodni przed rozwiązaniem możesz „na sucho” przetrenować pozycje (zarówno ułatwiające parcie, jak i te, które przynoszą ulgę) zalecane przez położną lub instruktora ze szkoły rodzenia. Możesz też delikatnie masować krocze – odcinek między pochwą a odbytem, który jest najbardziej narażony na pęknięcia podczas porodu (aby tkanki były bardziej rozciągliwe, wystarczy, że codziennie przez kilka minut będziesz masować okolice pochwy okrężnymi ruchami, używając oliwy z oliwek)
  • Spędzaj dużo czasu z mężem – potrzebujecie teraz ciepła i bliskości.
    Używajcie samotności – często organizujcie romantyczne wieczory w domu (nie wykluczając namiętnych epizodów) ale odwiedzajcie te miejsca, których po porodzie długo możecie nie oglądać (teatr, kino, restauracja). Korzystajcie z piękna tych ostatnich chwil, kiedy jesteście we dwoje.
  • Nade wszystko jednak korzystaj z ostatnich chwil wolności – dużo czytaj, leniuchuj, śpij, oglądaj filmy. Spotykaj się ze znajomymi, uporządkuj zdjęcia w albumach i inne pamiątki z okresu ciąży.

reklama

Zrób wszystko to, co niepraktyczne, czasochłonne, co wymaga twej koncentracji i uwagi. Niedługo zrozumiesz dlaczego :-) 

mzb

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: