reklama
Szyjka macicy w ciąży

Szyjka macicy w ciąży

Przyszła mama przez cały okres ciąży powinna znajdować się pod opieką ginekologa, który podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych powinien badać szyjkę macicy. Czy wiesz, co się dzieje z szyjką macicy w ciąży i dlaczego jej kontrolowanie jest takie ważne?

Szyjka macicy to zgrubiała, dolna część macicy, która łączy pochwę z jamą macicy. Szyjka macicy ma kształt wąskiej rurki, nie dłuższej niż 5 cm (najczęściej około 3 cm). Ponieważ podlega działaniom hormonów, zmienia się w zależności od dnia cyklu. Jeśli kobieta nie jest w ciąży, szyjka jest otwarta (troszkę) – to stanowi ujście dla comiesięcznego krwawienia, pozwala też na dotarcie spermy do macicy.

Jak wygląda szyjka macicy w ciąży?

Gdy dojdzie do zapłodnienia, śluz szyjkowy staje się gęsty i zamyka kanał szyjki macicy tzw. czopem śluzowym, który zostanie wydalony przed porodem. To konieczne – szyjka w ciąży stanowi wsparcie dla płodu - chroni dziecko przed wypadnięciem, ale i przed czynnikami zewnętrznymi (to naturalna bariera ochronna przed wnikaniem zakażenia z pochwy).

W ciąży, wskutek działania hormonów, szyjka macicy staje się elastyczna, rozpulchniona i zasiniona. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, pozostaje twarda, długa i zamknięta.

Zmiany szyjki macicy w trakcie ciąży

W prawidłowo przebiegającej ciąży zmiany na szyjce pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Na kilka tygodni przed porodem szyjka może się skrócić i spulchnić, by na ostatnim etapie odszedł czop śluzowy i pojawiło się rozwarcie. Szyjka macicy powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Jest gotowa do porodu, gdy jest skrócona, odpowiednio ustawiona do kanału rodnego i otwarta na jeden palec.

Dlaczego w ciąży trzeba kontrolować szyjkę macicy?

Szyjka macicy w ciąży powinna być badana w trakcie każdej wizyty u ginekologa. Dzięki temu ginekolog może zareagować, gdy zauważy niepokojące zmiany, które mogą być przyczyną przedwczesnego porodu czy poronienia.

Niewydolność szyjki macicy

Skracanie się szyjki macicy w ciąży to naturalny etap przygotowań ciała do porodu, jednak kiedy następuje w drugim trymestrze lub na początku trzeciego, istnieje poważne zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesny.

Im krótsza jest szyjka macicy w ciąży, tym większe prawdopodobieństwo komplikacji.

Kiedy szyjka macicy w ciąży zaczyna się skracać i rozszerzać zbyt wcześnie lub lekarz zaobserwuje inne nieprawidłowości w strukturze czy formie szyjki, mówi się o niewydolności szyjki macicy. To powinno niepokoić, ponieważ stanowi realne zagrożenie dla ciąży.

Najczęstsze przyczyny niewydolności szyjki macicy to zaburzenia hormonalne, urazy i wady wrodzone szyjki, nie bez znaczenia jest także wielkość dziecka, które coraz bardziej napiera na szyjkę. Skracaniu się szyjki macicy czasem towarzyszą: ból kręgosłupa czy brzucha, brunatne plamienie, silniejsze skurcze, plamienia.

Leczenie niewydolności szyki macicy

W porę wykryta niewydolność szyjki macicy zwiększa szanse na donoszenie ciąży, ponieważ umożliwia lekarzom podjęcie odpowiedniego leczenia, a na kobiecie wymusza zmianę trybu życia. Zaniedbanie w tej sferze zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia.

Obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia jest założenie krążka pessar – to nowoczesny, elastyczny krążek na szyjkę, wykonany z delikatnego silikonu. Zabieg można wykonać w gabinecie lekarskim, a zdejmuje się go często dopiero przed samym porodem. Starsza metoda, z której korzysta zdecydowanie mniej kobiet, to zakładany chirurgicznie szew okrężny szyjkowy (zakłada się go w szpitalu pod narkozą).

Przy zdiagnozowanej niewydolności szyjki macicy konieczna jest zmiana trybu życia. Należy unikać przemęczania się i stresu, należy zrezygnować z aktywności seksualnej. Lekarz zaleca albo polegiwanie (większość czasu przyszła mama leży, ale może wstawać np. do toalety) bądź leżenie (kobieta musi leżeć nieustannie, najczęściej w szpitalu). Kobieta przechodzi na zwolnienie lekarskie, wskazane są częste wizyty kontrolne u ginekologa.

Kobieta w ciąży zwykle nie czuje, że dochodzi do przedwczesnego skrócenia szyjki macicy, a wciąż nie ma skutecznych metod wykrywania przypadłości. Jeżeli przyszła mama znajduje się w grupie ryzyka (przeżyła poronienie lub przedwczesny poród) lekarz może zalecić cykliczne, dopochwowego badania USG (od 16. do 20. tygodnia ciąży), by mierzyć długość szyjki macicy w ciąży i w ten sposób móc wykryć niewydolność szyjki macicy.

Tak czy inaczej częste, regularne wizyty u ginekologa w ciąży to absolutna konieczność – niezależnie od tego, czy kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka czy nie. To jej obowiązek.

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama