Zajść w ciążę po poronieniu

Zajść w ciążę po poronieniu

Utrata ciąży dla kobiety jest potwornym przeżyciem, a chęć powtórnego zajścia w ciążę wiąże się często z ogromnym lękiem. Ten artykuł powstał po to, żeby rozwiać twoje obawy przed kolejną ciążą.

Około 10 do 20 % ciąż kończy się poronieniem. Ta liczba jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ wiele poronień zdarza się tak wcześnie, że kobieta nawet nie przypuszcza, że jest w ciąży.

Jakie są szanse, że znowu poronię?

Poronienie zazwyczaj jest zjawiskiem jednorazowym. Ponad 85% kobiet  bez problemu donosi kolejną ciążę. Jedynie mniej niż 6% procent ponownie ją traci.

Kiedy mogę ponownie spróbować zajść w ciążę po poronieniu?

Z fizjologicznego punktu widzenia kolejna ciąża po poronieniu możliwa jest już przy następnej owulacji. Twój organizm powinien dojść do siebie w ciągu czterech do sześciu tygodni i wtedy możesz ponownie starać się o dziecko. Pytanie tylko - czy jesteście z partnerem na to gotowi. Warto dać sobie czas na przeżycie żałoby po stracie.

Ciąża po poronieniu - film

reklama

Jakie badania powinnaś wykonać przed zajściem w ciążę po poronieniu?

Jeżeli poroniłaś więcej niż jeden raz, koniecznie zrób badania krwi, które sprawdzą, czy nie masz problemów z hormonami lub z układem odpornościowym. Następnie wykonaj badania genetyczne. Ich celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców. Warto także zrobić badania przeciwciał w kierunku chorób infekcyjnych, które mogą spowodować poronienie (toxoplazmoza, cytomegalia, różyczka, chlamydioza). Sprawdź, na forum, jakie jeszcze wykonać badania po poronieniu.

Jeśli nie można zidentyfikować powodu poronienia, nie martw się - aż 60% kobiet z niewyjaśnionymi poronieniami ma zdrowe kolejne ciąże.

Czy mogę zwiększyć szanse na zdrową ciążę?

Przede wszystkim rozpocznij przygotowania do ciąży. Zacznij przyjmować wcześniej witaminy dla kobiet w ciąży i koniecznie pamiętaj o odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Zadbaj o zdrowe odżywianie i higieniczny tryb życia. Unikaj alkoholu i nikotyny.

Jeśli przeszłaś więcej niż jedno poronienie, twoja ciąża od początku powinna być monitorowana przez lekarza. Jeżeli jesteś w grupie dodatkowego ryzyka, czyli chcesz zajść w ciążę w wieku powyżej 35 lat, masz chorobę, która może wpływać na ciążę (np. cukrzycę) lub leczyłaś niepłodność skonsultuj się z lekarzem przed zajściem w ciąże i wspólnie ustalcie, jakie badania lub działania są niezbędne  lub wskazane.

Jakie emocje mogą mi towarzyszyć w kolejnych ciążach po poronieniu?

Właściwie każdej kobiecie w ciąży towarzyszy pełna gama uczuć - od euforii do lęku. W ciąży po poronieniu wszystkie te emocje mogą być nasilone. Możesz być bardziej wrażliwa na wszelkie oznaki, które mogą cię niepokoić. Prawdopodobnie nowinę o ciąży ogłosisz później niż poprzednim razem. Również może ci towarzyszyć poczucie straty i żalu, zwłaszcza po porodzie. To jest całkowicie normalne.

Koniecznie dziel się swoimi uczuciami i pozwalaj sobie na gorsze chwile. Jeśli czujesz, że dostajesz zbyt mało wsparcia od bliskich, pomyśl o spotkaniu ze specjalistą, który ci pomoże zrozumieć, zaakceptować i przejść przez ciężki okres.

I pamiętaj - nie jesteś sama. Wśród nas na forum są mamy, które też doświadczyły straty i mogą stać się wspaniałym wsparciem dla ciebie, bo tez starają się o kolejną ciążę po poronieniu - zobacz.

Ocena: 4.15 z 5. Ocen: 66

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Poronienie. Jakie są przyczyny poronień?

Poronienie. Jakie są przyczyny poronień?

Jeśli poroniłaś  chcesz wiedzieć, co było przyczyną i co możesz zrobić żeby zapobiec takiej sytuacji. To...   Więcej

Jakie prawa przysługują ci po poronieniu

Jakie prawa przysługują ci po poronieniu

Poronienie czy urodzenie dziecka martwego to wielka trauma dla każdej kobiety. Spowodowany utratą dziecka...   Więcej

9 zdań, których nie chcą słyszeć starajacy się o dziecko

9 zdań, których nie chcą słyszeć starajacy się o dziecko

Bezdzietność nie zawsze jest wyborem, o czym zdajemy się zapominać, wypowiadając komentarze pod adresem...   Więcej

Czy stres w ciąży może wywołać poronienie?

Czy stres w ciąży może wywołać poronienie?

Każda przyszła mama wie, że w ciąży nie tylko powinna się dobrze odżywiać czy wysypiać, ale i unikać...   Więcej

Badania po poronieniu

Badania po poronieniu

Większość lekarzy po pierwszym poronieniu zaleca kobietom jedynie podstawowe badania.Często też twierdzą,...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża