reklama

Popularne błędy w żywieniu dzieci

Mylić się jest rzeczą ludzką, ale dobrze mieć świadomość popełnianych błędów i starać się ich unikać. Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice w żywieniu swoich dzieci?

1.    Zbyt wczesne rozszerzanie diety.

Schemat żywienia niemowląt pozwala na wprowadzenie nowości u 5-miesięcznego malucha karmionego mlekiem modyfikowany i 6-miesięcznego karmionego piersią. Nierzadko dzieci zaczynają eksperymenty z jedzeniem wcześniej niż wskazuje na to dietetyczny drogowskaz. Tymczasem to co zostało zapisane w schemacie podyktowane jest fizjologią rozwoju układu pokarmowego dziecka, nie próbujmy więc pośpieszać organizmu naszego maluszka, pozwólmy mu rozwinąć się w naturalnym tempie, oszczędzimy sobie i maluchowi niepotrzebnych stresów związanych z niestrawnościami.

2.    Przechodzenie na karmienie mieszane.

Często mamom wydaje się, że mają zbyt mało pokarmu bo dziecko domaga się częściej jedzenia, wtedy decydują się na wprowadzenie do diety dziecka mleko modyfikowane, czasami niepotrzebnie. Kobiecy organizm produkuje tyle mleka ile dziecko potrzebuje, ale potrzeba ta musi być zasygnalizowana poprzez dostawienie dziecka do piersi. Jeśli mama nie dostawia dziecka często do piersi powoduje to automatyczne zmniejszenie ilości wydzielanego pokarmu. Dlatego warto najpierw zanim wprowadzimy sztuczne mleko, upewnić się czy aby na pewno naszemu dziecku nie wystarcza już mleko mamy. Zalecenia mówią o wyłącznym karmieniu piersią do 6 miesiąca życia a następnie o kontynuowaniu karmienia piersią oraz wprowadzaniu posiłków uzupełniających.

3.    Dosalanie i słodzenie gotowych posiłków

Mamy mają w zwyczaju próbowanie tego co chcą podać dziecku. Czasami owoc ze słoiczka wydaje się im zbyt kwaśny a zupka niesłona. Nie wolno na własna rękę zmieniać smaku tych gotowych posiłków, ich skład jest dopasowany do potrzeb dziecka, testowany na maluchach, które zaakceptowały taki właśnie smak posiłku. Pamiętajmy dorośli mają inne odczucie smaków podyktowane nawykami żywieniowymi i zmieniającą się adaptacją np. na smak słony, dlatego to co nie jest słone dla mamy będzie słone dla jej dziecka.

4.    Zbyt długie karmienie zmiksowanymi posiłkami.

Przez pewien czas niemowlę wymaga karmienia posiłkami o gładkiej konsystencji. Jednak wraz z rozwojem dziecka zmienia się jego zdolność do akceptacji innej tekstury posiłków, dlatego 7-8 miesięczne niemowlę może i powinno jeść posiłki zawierające grudki. Jeśli mamy przegapią ten moment dziecko przyzwyczai się wyłącznie do papek i nie będzie chciało jeść posiłków w innej formie.

5.    Za dużo soków

Soki są bardzo zdrowe, zawierają cenne witaminy i składniki mineralne, ale również cukry proste, które przyczyniają się do nadwagi i otyłości. Dlatego niemowlę powinno wypić nie więcej niż 170 ml soku dziennie, dobrze żeby był on rozcieńczony z wodą. Uczmy dzieci pić wodę, bo to woda najłatwiej i najszybciej gasi pragnienie. Dobrze gaszą pragnienie również kompoty z owoców.

6.    Zbyt duże porcje

Im dziecko jest starsze tym powinno jeść więcej. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście objętość posiłków zwiększa się bo rośnie żołądek, nie oznacza to jednak że 2 latek może zjeść porcję jaką jada jego mama. Pamiętajmy, że żołądek dzieci stanowi 1/3 żołądka dorosłego człowieka, o tyle mniejsze porcje powinno zjadać dziecko. Pamiętajmy, że żołądek ma możliwości rozciągania się co w prosty sposób może przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości. Dlatego serwujmy dzieciom małe porcje a częściej do 5-6 dziennie, nie zmuszajmy je przy tym do zjedzenia całej porcji.

Centrum Edukacji i Poradnictwa Żywieniowego Nutri Center
Agnieszka Kozioł-Kozakowska

reklama