reklama
Anemia u dzieci

Anemia u dzieci

Specjaliści alarmują, że co czwarte dziecko w wieku szkolnym choruje na anemię. Jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza.

Objawy anemii

Anemia, inaczej niedokrwistość, objawia się zbyt małą ilością erytrocytów, hemoglobiny i zawartego w nich żelaza. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci.

Dziecko, które ma anemię, najczęściej można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Jest ono blade, jego paznokcie są kruche, włosy matowe, a kąciki ust szpecą zajady. Anemiczne dziecko stroni od aktywności, mało je, wolno rośnie, często choruje i szybko się męczy. Choć nie zawsze tak się dzieje – bywa, że u dziecka, u którego anemia występuje od dłuższego czasu i nasila się stopniowo, adaptuje się do tego stanu i choć ma niedokrwistość, nie można go nazwać ani anemikiem, ani słabeuszem. Dlatego aby mieć pewność i postawić diagnozę, należy wykonać badanie krwi.

Ale anemia to nie tylko wygląd czy zachowanie. To poważna dolegliwość, która przekłada się także na:

  • obniżenie zdolności koncentracji,
  • obniżenie sprawności umysłowej,
  • zaburzenia pamięci,
  • gorszy rozwój psychomotoryczny,
  • upośledzenie zdolności poznawczych.

Przyczyny anemii

Anemię najczęściej wywołuje niedobór żelaza, co z kolei powoduje niedotlenienie organizmu. Przyczyną takiego stanu może być niedostateczna ilość żelaza w diecie, ale także bardzo szybki wzrost, krwawienia, biegunki.

Leczenie. Mądra dieta to podstawa

Anemię trzeba leczyć – nieleczona obniża komfort życia, może narobić wiele szkód i doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Najlepiej zacząć od wprowadzenia zbilansowanej diety, bogatej w żelazo i mikroelementy. Bywa, że lekarz przepisze stosowny – najczęściej doustny - preparat, który poprawi parametry krwi.

Co warto jeść? Z pewnością żelaza dostarcza mięso, ryby, jaja, kasze, warzywa – w tym rośliny strączkowe (choć trzeba pamiętać, że żelazo pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalne – poprawia je witamina C).

reklama

Niezbędniki w dziale dzieci 1-2

reklama