reklama

Biegunka u dzieci

Większość dzieci od czasu do czasu miewa biegunki, ale na szczęście nie trwają one długo i są w sumie bardziej uciążliwe niż niebezpieczne. Warto wiedzieć, co zrobić, aby złagodzić objawy i pomóc dziecku.

Czym jest biegunka?


Biegunka jest zwykle wywoływana przez wirusy, bakterie lub pasożyty, które zaatakowały przewód pokarmowy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)  określa biegunkę, jako oddanie 3 lub więcej luźnych lub wodnistych stolców dziennie, albo choć jednego stolca zawierającego śluz, krew lub ropę. Wraz z luźnymi stolcami mogą pojawić się wymioty, ból brzucha , ból głowy i gorączka .

Jakie są rodzaje biegunek?

Wirusowe zapalenie jelit zwane “grypa żołądkową” jest jedną z najczęstszych przyczyn biegunek u maluszków. Może trwać od  5 -14 dni. Biegunce mogą towarzyszyć wymioty i kurczowe bóle brzucha. Przebieg potrafi być gwałtowny, więc  należy zapobiegać utracie płynów, pamiętając, że w trakcie choroby dziecko traci nie tylko wodę, ale elektrolity, które trzeba uzupełnić. Spytaj lekarza, po jakie preparaty sięgnąć i jak je dawkować. Warto wiedzieć:  Infekcje wirusowe powodujące biegunkę są bardzo zaraźliwe. W większości przypadków chory zakaża, aż do ustąpienia objawów, a niekiedy nawet przez kolejne 2 tygodnie.

Biegunka poantybiotykowa. Stosowanie antybiotyków zabija nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale również florę jelitową. To umożliwia nadmierny rozwój bakterii opornych na stosowany antybiotyk i w rezultacie powoduje biegunkę. Badania pokazują, że jogurty z żywymi kulturami bakterii lub zażywanie probiotyków może złagodzić objawy.

Warto wiedzieć: Jeśli to antybiotyk jest przyczyną biegunki skontaktuj się z lekarzem. Być może doktor zaleci zmniejszenie dawki lub zmieni antybiotyk .

Zatrucie pokarmowe może także powodować biegunkę u dzieci. Objawy zwykle ujawniają się szybko, mogą im towarzyszyć silne wymioty, a choroba zwykle ustępuje w ciągu doby. Ważny jest kontakt z lekarzem i ustalenie przyczyny zatrucia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oczywiście koniecznie pamiętaj o pojeniu chorego dziecka


Biegunki pasożytnicze są wywoływane, tak, jak nazwa wskazuje przez pasożyty.  Biegunka może być połączona z osłabieniem, uczuciem “rozbicia” i bólami brzucha. Lekarz może zlecić badanie kału i zapisać lekarstwa, np: metronidazol.Ważne: Nigdy, bez konsultacji z lekarzem nie podawaj leków przeciwbiegunkowym dzieciom. To może być groźne nie tylko dla ich zdrowia, ale również życia!!!Odwodnienie czyli kiedy do lekarza?

Odwodnienie to jedno z najgroźniejszych powikłań biegunki. Łagodne biegunki zazwyczaj nie powodują utraty płynów, natomiast przy ciężkim przebiegu może nastąpić odwodnienie, a w jego konsekwencji pojawić się drgawki, uszkodzenie mózgu , a nawet śmierć dziecka . Natychmiast zadzwoń do lekarza lub wezwij pogotowie, jeśli dziecko ma :

 • Spierzchnięte usta
 • Ciemnożółty kolor moczu, lub bezmocz

 • Zapadnięte ciemiączko u niemowlęcia

 • Suchą skórę
 • Senność lub drażliwość

 • Zawroty głowy

 • Brak łez, gdy dziecko płacze
 • Biegunka zawiera krew


Dieta w trakcie biegunki


Dzieci, które mają łagodną postać biegunki nie muszą przechodzić na specjalną dietę. Zwłaszcza niemowlęta nadal powinny być karmione piersią lub mlekiem dopasowanym do ich zapotrzebowań. Ponieważ w trakcie choroby dzieci często mają gorszy apetyt w pierwszym rzędzie zadbajmy żeby piły, a ze względu na osłabienie jelit starajmy się przygotowywać niewielkie porcje lekkostrawnych pokarmów.

Do diety dziecka możesz wprowadzić probiotyki, które skracają czas trwania choroby i odbudowują prawidłową florę bakteryjną układu pokarmowego.

Jak można zapobiec biegunce?Zasadniczo jest to raczej niemożliwe, ale istnieją sposoby, które zmniejszają ryzyko zachorowania ma biegunkę.


 • częste i dokładne mycie rąk to podstawa
 • mycie owoców i warzyw przed jedzeniem
 • 
mycie blatów kuchennych i naczyń, zwłaszcza jeśli miały kontakt z surowym mięsem, czy jajami
 • za granicą (zwłaszcza w tropikach) picie wody butelkowanej lub oznaczonej, jako zdatnej do picia
 • kupowanie wyrobów garmażeryjnych w zaufanych miejscach
 • Mycie klatki lub miski dla zwierząt w łazience, a nie w kuchennym zlewie!

 • Przyjmowanie preparatów probiotycznych.
reklama